Telefon komórkowy robi z ciebie egoistę?

Według badania uniwersytetu w Maryland, osoby używające telefonów komórkowych lub nawet je opisujące rzadziej angażują się w działania dające korzyść innym w przeciwieństwie do tych, którzy telefonów nie używają lub korzystają z innej formy komunikacji, jak Facebook.
Smartfon 'zaspokaja' nasz altruizm?

Smartfon ‚zaspokaja’ nasz altruizm?

Badanie uwzględniło trzy scenariusze, w których brały udział osoby, które korzystały z telefonu komórkowego lub go opisywały na chwilę przed wykonaniem danego zadania. Te osoby mniej chętnie angażowały się w czynności na których zyskiwałoby ich otoczenie, mniej chętnie używały słów opisujących innych („oni”, „ich”, itd.) i szybciej rezygnowali z rozwiązywania zagadek, w których główną nagrodą jest przekazanie środków na cele charytatywne.

Zdaniem autorów badania, telefon komórkowy zaspokaja nasze potrzeby bycia częścią społeczeństwa, przez co mniej angażujemy się w inne społeczne czynności. Co więcej, telefonów używamy głównie do kontaktów z rodziną i bliskimi, przez co mniej dbamy o dalsze nam osoby.

Grupami kontrolnymi były osoby, które zamiast telefonów komórkowych oglądały telewizję lub przeglądały Facebooka. Te osoby nie wykazały skłonności antyspołecznych po używaniu tych środków przekazu informacji.

0
Źródło: The Verge
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.