Toshiba AT200-101

Nowy tablet Toshiby wypada w teście korzystnie nie tylko dzięki dobremu wyposażeniu, ale także ze względu na udany design. AT200-101 o przekątnej 10,1 cala ma tylko 7,7 milimetra grubości, jest więc cieńszy od iPad-a 2 i Samsunga Galaxy Tab 10.1.
Toshiba AT200-101

Toshiba AT200-101: najcieńszy tablet.

Toshiba AT200-101: najcieńszy tablet.

Na pierwszy rzut oka Toshiba AT200-101 wydaje się być zwykłym 10,1-calowym tabletem. Jednak kiedy weźmie się to urządzenie do ręki, od razu zauważa się elegancki wygląd i płaski kształt: jego grubość to jedyne 7,7 milimetra a waga 510 gramów, jest zatem znacznie cieńszy i lżejszy od innych tabletów tego formatu. Jego wnętrze również wyróżnia się na tle konkurencji: zamiast platformy Nvidii Tegra Toshiba zdecydowała się na szybszą platformę OMAP 4430 taktowaną zegarem o częstotliwości 1,2 GHz, której producentem jest Texas Instruments. Pamięć operacyjna wynosi 1 GB, a pamięć do przechowywania danych 16 GB. Za pomocą karty SD można tę ostatnią rozszerzyć do 32 GB.

Dobre wyposażenie i długi czas pracy na baterii

Pomimo płaskiej obudowy Toshiba AT200-101 ma dużo użytecznych złączy: przez Mini USB tablet łączy się z komputerem, a za pomocą Micro HDMI można podpiąć AT200 101 do telewizora. Czytnik kart pamięci obsługuje karty microSD. Oczywiście wyposażenie obejmuje też n WLAN i Bluetooth.

Bogaty zestaw czujników obejmuje żyroskop, sensory położenia, ruchu oraz jasności. Pakiet ten uzupełniają GPS i kompas. Z przodu umieszczony jest aparat o rozdzielczości 2 megapikseli, który bez problemu obsługuje czat wideo. Z tyłu umieszczono aparat o rozdzielczości 5 megapikseli z lampą błyskową LED, który robi bardzo ładne zdjęcia.

Toshiba AT200-101: dużo złączy pomimo płaskiej budowy.

Toshiba AT200-101: dużo złączy pomimo płaskiej budowy.

Przy pomiarach czasu pracy AT200 101 wypadł ogólnie dobrze: akumulator o mocy 25 watogodzin wystarczył na 5 godzin i 35 minut odtwarzania wideo. Jest to wprawdzie przeciętny wynik, ale używając tabletu do korzystania z Internetu czas ten spokojnie wydłużyć można do ponad 7 godzin – biorąc pod uwagę płaską budowę urządzenia, wynik ten jest doskonały. Tablet ładuje się a pomocą osobnego zasilacza. Ładowanie za pomocą USB nie działa.

Wolna nawigacja, przeskoki przeglądarki

Toshiba wyposażyła swoje urządzenie w systemem operacyjny Android w wersji 3.2 (Honeycomb). Jednak pomimo częstotliwości taktowania procesora, wynoszącej 1,2 GHz, kiedy przekręcamy tablet o 90 stopni, musi minąć 1-2 sekundy zanim obraz zostanie przekształcony na format poziomy lub pionowy. Przy przewijaniu ekranów startowych występują lekkie przeskoki, przynajmniej na początku. Kiedy korzystamy z Internetu, zawsze są jakieś opóźnienia, co na dłuższą metę jest denerwujące. Wzorowo za to funkcjonuje uruchamianie aplikacji: program od razu po otwarciu jest wyświetlany na ekranie. Nie zdarzyły nam się dłuższe czasy oczekiwania.

Toshiba AT200-101: bardzo dobre wykonanie.

Toshiba AT200-101: bardzo dobre wykonanie.

Na wykonanie nie ma co narzekać. Między innymi dzięki tylnemu panelowi, który jest wykonany całkowicie z aluminium. Kiedy się go trzyma, czuć wysoką jakość. Nie musi się on chować przed iPad-em 2. Nasze testowe urządzenie nie jest podatne na zadrapania, tak jak inne tablety. Przy normalnym użytkowaniu nie zauważyliśmy żadnych widocznych zmian na tyle urządzenia.

Wyświetlacz podczas testu robił dobre wrażenie. Wprawdzie na odblaskowym, szklanym ekranie każdy odcisk palca jest natychmiast widoczny, ale za to wyświetlacz ten jest bardzo jasny, a jego kąt widzenia bardzo stabilny. Wrażenia te potwierdzają wyniki naszych pomiarów: dzięki bardzo dobrej jasności, wynoszącej 324 Candeli na metr kwadratowy, wszystko, co znajduje się na ekranie, jest na ekranie dobrze widoczne, kiedy jesteśmy poza domem. Ciężko bywa z dostrzeganiem wszystkich szczegółów tylko wtedy, kiedy światło słoneczne pada na niego bezpośrednio.

Podsumowanie

Tablet Toshiba AT200-101 to nie kolejny, zwykły tablet formatu 10,1 cala. Jest dobrze wykonany, bardzo szczupły, oferuje do tego dobre wyposażenie i czas pracy. System Android 3 na większości urządzeń nie działa całkiem sprawnie, a małe przeskoki psują dobre, ogólne wrażenie. Jeżeli nie stać Was na iPad-a, a szukacie eleganckiego, 10-calowego tabletu, którego dobrze używa się poza domem, Toshiba AT200-101 stanowi dla Was najlepszy wybór.

Alternatywa Samsung Galaxy 10.1 za około 2000 zł jest również bardzo lekki, oferuje dobry czas pracy na baterii oraz sprawnie reagujący system operacyjny Android 3.2. Jednak brakuje mu wyjścia Micro HDMI. Jeśli chodzi o użycie na zewnątrz, ustępuje on miejsca AT200-101 ze względu na większą wagę (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Toshiba AT200-101

Dobry, elegancko wyglądający 10,1-calowy tablet o długim czasie pracy na baterii, z dobrym wyposażeniem i pierwszej klasy wyświetlaczem, którego obsługa czasami jednak bywa denerwująca z powodu przeskoków.

PLUSY:

Atrakcyjny, elegancki wygląd
Wysoka jakość wykonania
Mobilność

MINUSY:
Przeskoki w menu