A.Kuriański: rozwój sieci przy współpracy z Polkomtelem

Największym problemem przy budowie nowych stacji bazowych jest uzyskanie wszelkich pozwoleń budowlanych, które znacząco wydłużają proces inwestycji. Dlatego prezes spółek Aero2, Mobyland i CenterNet chce wykorzystywać już istniejącą infrastrukturę.
Operatorzy zainteresowani częstotliwościami z pasma 1800 MHz od przyszłego tygodnia będą mogli składać do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej swoje oferty.
Operatorzy zainteresowani częstotliwościami z pasma 1800 MHz od przyszłego tygodnia będą mogli składać do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej swoje oferty.
Coraz więcej Internetu w Polsce

Coraz więcej Internetu w Polsce

Spółki posiadają ponad 1 tys. masztów dla usługi HSPA+, w tym ponad 600 masztów dla usług LTE. Ich liczba regularnie rośnie, a w ostatnim czasie wzrost ten nabrał tempa dzięki ścisłej współpracy z Polkomtelem.

Chcielibyśmy skorzystać tak, jak robi to wielu innych operatorów, z możliwości wejścia na istniejące już site-y. Chcielibyśmy zastosować implementacje naszych site-ów, oczywiście wszystko zgodnie z przepisami i prawem, ale to znacząco powinno przyspieszyć nasz proces inwestycyjny, czyli rollout sieci

– mówi Adam Kuriański, prezes Aero2.

Dzięki współpracy z Polkomtelem na jednym maszcie dostępne będą trzy technologie: LTE, HSPA+ oraz GSM.

Polkomtel posiada maszty w całej Polsce, więc wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe i potrzebne z punktu widzenia rozwoju naszej sieci, chcielibyśmy z nich skorzystać

– dodaje Kuriański.

I zapewnia, że dzięki takiej kooperacji współpracy z innymi podmiotami spółki mają szansę zanotować dynamiczny rozwój.

Jeśli chodzi o konkretne liczby, na pewno chcemy spełnić wymagania rezerwacyjne. Wymagania rezerwacyjne, to jest ok. 80 proc. populacji, jeżeli chodzi o HSPA na koniec 2012 roku. To będzie spełnione. Oczywiście, rezerwacja jest skomplikowana, jeszcze pewnego rodzaju gminy są wprowadzone, ale zamierzamy to spełnić

– zapewnia prezes Aero2, CenterNetu i Mobyland.

Usługi szerokopasmowego Internetu Cyfrowego Polsatu w technologii HSPA+ docierają do ponad 24 tys. miejscowości, a usługi ultraszybkiego Internetu LTE są dostępne w blisko 1,6 tys. miejscowościach. Przekłada się to łącznie na ponad 70 proc. populacji Polski.