Adobe Photoshop Lightroom 4 już w sprzedaży

Oprogramowanie Lightroom 4 zostało zaprezentowane w styczniu 2012 roku jako wersja beta. Ostateczna wersja jest dostępna w sklepie Adobe cenie 134 EUR za pełną edycję i 76 EUR za aktualizację. Lightroom 4 oferuje technologię doskonałego przetwarzania cieni i rozjaśnień, możliwość tworzenia fotoksiążek, dodatkowe funkcje regulacji lokalnej oraz rozszerzoną obsługę wideo.
Adobe Photoshop Lightroom 4 już w sprzedaży
Adobe Photoshop Lightroom 4 już w sprzedaży

Adobe Photoshop Lightroom 4 już w sprzedaży

“Przy tworzeniu oprogramowania Lightroom bardzo pomagały nam opinie klientów. Prawdziwą sztuką było połączenie tych wnikliwych uwag z niezwykle innowacyjnym przetwarzaniem obrazu wprowadzanym przez Adobe” — powiedział Winston Hendrickson, wiceprezes działu produktów Creative Media Solutions, Adobe. – “Lightroom 4 to rewelacyjna, nowa wersja, która oferuje ulepszone procesy przetwarzania zdjęć i ułatwia fotografom wyróżnienie się z tłumu.”

Lightroom 4 zawiera nowe, istotne funkcje i innowacje. Nowe mechanizmy regulacji zwiększają zakres dynamiczny wydobywany z aparatu, co pozwala uzyskiwać wyraźne szczegóły w cieniach i rozjaśnienia. Program ma także nowe i ulepszone mechanizmy regulacji automatycznej, które dynamicznie ustawiają wartości ekspozycji i kontrastu, oraz dodatkowe funkcje regulacji lokalnej, w tym redukcji szumów, usuwania mory i balansu bieli.

Lightroom 4 daje fotografom narzędzia do tworzenia fotoksiążek z funkcjami kontroli tekstu i różnymi łatwymi w użyciu szablonami oraz bezpośrednie łącze do tworzenia fotoksiążek z nowego modułu Book. Nowy moduł Map wyświetla obrazy już z przypisaną lokalizacją oraz umożliwia znakowanie lokalizacji i geotagging wcześniej zapamiętanych lokalizacji, co ułatwia przypisywanie lokalizacji najczęściej wykorzystywanych przez fotografa.

Nowa możliwość bezpośredniej obsługi wideo pozwala fotografom odtwarzać i ciąć wideoklipy nagrane za pomocą lustrzanek cyfrowych, aparatów kompaktowych i smartfonów oraz wydobywać z nich poszczególne klatki. Ustawienia wideo i wiele standardowych funkcji programu Lightroom do korekcji obrazu można także stosować do wideoklipów, a zmodyfikowane nagrania wideo mogą być eksportowane w postaci plików H.264 lub publikowane bezpośrednio w serwisach Facebook i Flickr.

W module Develop ustawienia w pełni wykorzystują nową technologię przetwarzania, a nowa funkcja podglądu pozwala fotografowi dopasowywać obrazy do docelowej przestrzeni kolorów, co zapewnia optymalny wygląd całości. Ponadto użytkownicy mogą teraz wysyłać obrazy pocztą elektroniczną bezpośrednio z programu Lightroom wykorzystując wybrane przez siebie konto e-mail.