Apple iPad 3 64 GB 4G – nowy super-tablet święci triumfy w testach

Super-ostry wyświetlacz, lepsza wydajność, iOS 5.1 oraz lepszy aparat: to wszystko oferuje nowy iPad, który w teście wypada przekonująco pod każdym względem i zdobywa pierwsze miejsce w rankingu. Nowością jest również wsparcie LTE, jednak w Polsce nie można korzystać z tego szybkiego standardu.
Apple iPad 3 64 GB 4G – nowy super-tablet święci triumfy w testach

Nowy Apple iPad: Nowy tablet oferujący świetną funkcjonalność

Nowy Apple iPad: Nowy tablet oferujący świetną funkcjonalność

Już na pierwszy rzut oka nowy wyświetlacz Retina robi wrażenie bardzo wysoką rozdzielczością (2048×1536 pikseli). Dla porównania, telewizor Full HD o przekątnej 40 cali wyświetla obraz w rozdzielczości nie większej niż 1920×1080 pikseli. Dzięki tak wysokiej rozdzielczości zdjęcia, filmy czy aplikacje wyświetlane przez iPad-a 3 fascynują doskonałym wyglądem i ostrością – takiej jakości obrazu jeszcze nigdy wcześniej nie było! I nic dziwnego, bo żadne inne urządzenie nie oferuje jak na razie rozdzielczości, która by była chociaż porównywalna. Tablet z najostrzejszym wyświetlaczem, którym jest na razie zapowiadany Acer Iconia Tab A700, oferuje rozdzielczość 1920×1200 pikseli. Najwięcej na wysokiej rozdzielczości iPad-a 3 korzystają tymczasem e-książki i zdjęcia, bo ani na literach ani na zdjęciach nie można już dostrzec pojedynczych pikseli. Te subiektywne, pozytywne wrażenia potwierdzają wyniki pomiarów: w porównaniu z iPad-em 2 (364 cd/m2) iPad 3 jest minimalnie jaśniejszy (397 cd/m2), oferuje porównywalnie wysoki współczynnik kontrastu, który wynosi 147:1 (iPad 2: 150:1), i mniej odbija światło. Kiedy jednak słońce pada bezpośrednio na wyświetlacz, nie zawsze wszystko jest na nim dobrze widoczne.

Nowy procesor z mocnym układem graficznym

W celu zapewnienia aplikacjom wystarczającej wydajności, iPad 3 został wyposażony w procesor A5X – nową wersję procesora swojego poprzednika, czyli A5. Jest to dwurdzeniowa jednostka z czterema dodatkowymi procesorami graficznymi. Według Apple powinien on zapewnić cztery razy wyższą wydajność grafiki niż tablety bazujące na platformie Tegra 3.

Nowy iPad 3: nowa wersja oferuje lepszą wydajność, która w praktyce przydaje się podczas obróbki obrazu.

Nowy iPad 3: nowa wersja oferuje lepszą wydajność, która w praktyce przydaje się podczas obróbki obrazu.

Teraz mogliśmy wreszcie wypróbować symulator lotu i byliśmy zachwyceni: eksplozje, odbicia światła oraz barwne efekty są wyświetlane bardzo płynnie, chociaż wymagają wysokiej rozdzielczości, a dzięki pewnej aktualizacji również Infinity Blade 2 – gra, której obsługa na iPadzie 2 była dotychczas wzorcowym punktem odniesienia w kwestiach grafiki – pomimo wystrzałowych efektów graficznych działa na wysokiej rozdzielczości zaskakująco płynnie. Apple nie dostarcza żadnych informacji odnośnie taktowania tego procesora. Nie zauważyliśmy znaczącego wzrostu wydajności w stosunku do iPad-a 2 podczas przeglądania Internetu i uruchamiania aplikacji, bo poprzednik pracował już i tak nadzwyczaj szybko. Tak wysoka wydajność ma również swoje minusy. Temperatura iPad-a 3 wzrasta do 40 stopni nawet podczas oglądania wideo – od strony technicznej nie jest to żaden kłopot, ale też nie jest przyjemnie go wtedy trzymać (chyba, że na zewnątrz zimą). Teoretycznie może się on w gorące letnie dni automatycznie wyłączyć.

LTE: szybki przesył danych, ale nie w Polsce

Według danych producenta nowy iPad powinien móc w terenie odbierać dane, korzystając z LTE (4G) – nowego standardu sieci urządzeń przenośnych. Są z tym jednak związane dwa problemy. Po pierwsze: struktura LTE w Polsce jest jak na razie w powijakach, podczas gdy na przykład w Stanach LTE jest szeroko dostępne; po drugie: iPad 3 pracuje w zakresach 700 i 2100 MHz, a w Polsce używa się zakresów 800 MHz i 2600 MHz. Apple oświadczyło nam, że dlatego właśnie sieci LTE nie można używać w Polsce. Możecie jednak używać sieci HSPA+ oraz DC HSDPA. Szybkość pobierania danych jest bardzo duża – wynosi ona 42 Mbit/s. Na pierwszy rzut oka różnice nie wydają się duże, ale HSPA+ i DC HSDPA nie dają tej korzyści, którą daje LTE, czyli znacznie mniejszych czasów opóźnień (latency). Tymczasem na rynku urządzeń z Androidem jest już dostępny np. tablet Samsung Galaxy Tab 8,9 LTE, który zapewnia pełną przepustowość bez żadnych ograniczeń.

Apple iPad 3: wygląd nowego iPad-a na pierwszy rzut oka się nie zmienił.

Apple iPad 3: wygląd nowego iPad-a na pierwszy rzut oka się nie zmienił.

Dłuższa praca w Sieci, lepsze zdjęcia

Wygląd nowego iPad-a na pierwszy rzut oka wcale się nie zmienił. Wyraźne kształty i eleganckie linie poprawiają wygląd. Ale jeśli zajrzy się do dokumentacji technicznej iPad-a 2 i porówna, okazuje się, że iPad 3 jest o 0,6 milimetra grubszy i o około 60 gramów cięższy. Przyczyną tego jest wbudowany akumulator, odpowiednio przystosowany do wyższych rozdzielczości i wydajności. Nie wszędzie jednak większy akumulator wypada korzystnie, bo zamiast ponad 8 godzin, jak na iPadzie 2, iPad 3 zapewnia tylko 6 godzin i 35 minut odtwarzania wideo. Dokładnie odwrotnie jest w przypadku pracy w Sieci. Tutaj wynik iPad-a 3 jest lepszy: ponad 8 godzin (iPad 2: 6 godzin 35 minut). Przy ładowaniu trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo naładowanie akumulatora od zera do 100% trwa teraz 6 godzin 25 minut. Większe rozmiary są przyczyną niekompatybilności z niektórymi akcesoriami. Na przykład: futerały ochronne, które zostały zaprojektowane dla iPad-a 2, nie pasują do iPad-a 3, za to Apple Smart Cover jak najbardziej pasuje.

Reszta wyposażenia się nie zmieniła. Wciąż nie ma złącza USB ani wejścia na karty pamięci. Wersje pamięci są takie same jak w iPadzie 2. Dostępne są modele z pamięcią 16, 32 lub 64 GB. Rozdzielczość aparatu umieszczonego z tyłu obudowy wzrosła z 0,7 do 5 megapikseli. Przy dobrych warunkach oświetleniowych jakość obrazu zdjęć zrobionych tym aparatem jest naprawdę dobra, ale na zdjęciach robionych w ciemnych pomieszczeniach pojawia się lekki szum. Tablet umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości 1080p. Jakość wideo jest dobra, ale warunki oświetleniowe również muszą być dobre. Umieszczona z przodu kamera do obsługi czatów wideo pozostała niezmieniona – jej rozdzielczość wciąż wynosi 0,3 megapiksela.

iOS 5.1, ale bez Siri

W nowym iPad-zie 3 zainstalowano system operacyjny iOS w aktualnej wersji 5.1. Główny nacisk położono w nim na aparat oraz ogólnie lepszy czas pracy na baterii. Klawisz skrótu aparatu/kamery jest cały czas widoczny, nawet na wygaszonym ekranie. Rozpoznawanie twarzy za pomocą kamery powinno być bardziej zoptymalizowane. Poza tym iPad 3 nie oferuje fajnej funkcjonalności, jaką jest sterowanie głosem “Siri”. Niezrozumiałym pozostaje, dlaczego Siri wciąż pozostaje funkcją zarezerwowaną tylko dla iPhone’a 4S. Producent w żaden sposób tego nie uzasadnia. Za to dyktafon zyskał nową funkcjonalność. Długich tekstów, na przykład e-maili, nie trzeba wpisywać na klawiaturze, można je tabletowi po prostu podyktować. Dyktowanie testowego maila przebiegło w naszym teście bardzo sprawnie i szybko.

Wi-FiWiFi + 4G
iPad 16 GB2099 zł2599 zł
iPad 32 GB2499 zł2999 zł
iPad 64 GB2899 zł3399 zł

Ceny nowego iPada

Nowy iPad3: nie ma Siri, ale za to jest dyktafon

Nowy iPad3: nie ma Siri, ale za to jest dyktafon

Podsumowanie

Nowy iPad to godny następca swojego poprzednika, który w porównaniu z nim jest odpowiednio lepiej dopracowany. Ponadto nie utracił nic z jego atutów. Wykonanie jest cały czas najwyższej klasy, a obsługa bezkonkurencyjnie dobra. Rozczarowaniem jest tylko brak obsługi przydatnej funkcjonalności LTE w Polsce oraz niedostępny moduł Siri. Użytkownicy iPad-a 2, jeżeli nie przykładacie wielkiej wagi do edycji obrazów i nie jesteście raczej czytelnikami e-książek, nie musicie od razu zmieniać urządzenia. Aplikacji i gier działających na wyświetlaczu Retina, obsługujących nową rozdzielczość, jest na razie ograniczona ilość. Posiadacze iPad-a 1 albo, ci którzy nie mają żadnego z tych urządzeń, nie mają za to powodu zwlekać z zakupem, ponieważ w porównaniu z konkurencją nowy iPad to ogólnie najlepsza oferta i za to zdobywa w naszym rankingu pierwsze miejsce.

Alternatywa

Dobra wiadomość dla oszczędnych fanów Apple jest taka, że jeśli nowy iPad jest dla nich za drogi albo jego nowe funkcje nie są im niezbędne, Apple oferuje teraz iPad-a w wersji z pamięcią o pojemności 16 GB za 1699 zł, a jego wersja 3G kosztuje 2099 zł (wszystkie inne dotychczasowe wersje iPad-a 2 zostają wycofane z produkcji). Wcześniejszy numer jeden rankingu przekonuje przede wszystkim bardzo dobrą obsługą, najwyższej klasy wyposażeniem oraz potężną ofertą aplikacji. iPad 2 oferuje świetny stosunek wydajności do ceny za przystępne pieniądze. Jeżeli przykładacie dużą wagę do mobilności albo chcecie pracować na systemie Android, rozważcie zakup fajnego Samsunga Galaxy Tab 7.0 Plus N za około 1700 zł, który jest znacznie lżejszy i bardziej kompaktowy, szybciej się ładuje i robi wrażenie bardzo dobrym czasem pracy na baterii (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Apple iPad 3 64GB 4G

Udane wykonanie, rozdzielczość XXL, lepszy aparat oraz wydajność. W Niemczech niedostępna jest jednak funkcjonalność LTE.

PLUSY:

Wysokiej rozdzielczości wyświetlacz Retina
Szybki procesor
Płynna wydajność
Świetna jakość wykonania

MINUSY:
Brak obsługi LTE w Polsce
Brak złącza USB
Brak gniazda pamięci flash

Więcej:Appletablety