Asus RT-N53 – ruter z potencjałem

Przez pewien czas model RT-N56U utrzymywał się na czele naszego rankingu ruterów. Nadal, choć spadł o kilka miejsc, zajmuje w nim dość wysoką pozycję. Testowany tym razem RT-N53 to uboższa i bardziej budżetowa wersja tamtego rozwiązania, która mimo konkretnych ograniczeń sprzętowych, dobrze radzi sobie ze stawianymi przed nią zadaniami. Jeśli więc podoba się Wam “diamentowy” wygląd wyższego modelu, ale nie jego również wyższa cena to być może spodoba się Wam tańszy model Asus RT-N53.
Asus RT-N53 – ruter z potencjałem

Ruter wyposażony jest w cztery stumegabitowe porty LAN, które niestety stanowią ograniczenie przy przesyłaniu danych między klientem kablowym i bezprzewodowym. Gdyby zastosowano przełącznik gigabitowy, uzyskane transfery mogłyby być zdecydowanie wyższe. Podobnie jak RT-N56U, nowy model także pracuje w częstotliwościach 2,4 oraz 5 GHz jednocześnie. W teorii oznacza to możliwość wykorzystania niższej częstotliwości do podstawowego przeglądania Internetu, także na starszych urządzeniach, a wyższej, która wciąż jest mniej zakłócana obecnością okolicznych sieci, do przesyłania danych bardziej wrażliwych, np. strumieniowania multimediów. W praktyce wygląda to nieco mniej kolorowo, ale o tym dalej. W odróżnieniu od świetnego poprzednika, RT-N53 nie ma portów USB. Nie podłączymy zatem do niego ani dysku, ani drukarki, ani modemu 3G.

Jak na sprzęt ograniczony stumegabitowymi portami LAN, RT-N53 uzyskuje dobre prędkości transferów pomiędzy klientem kablowym i bezprzewodowym.

Jak na sprzęt ograniczony stumegabitowymi portami LAN, RT-N53 uzyskuje dobre prędkości transferów pomiędzy klientem kablowym i bezprzewodowym.

Obsługa rutera jest bardzo prosta, sprzęt jest wyposażony w znane z wcześniejszych modeli EZ UI. Jest to bardzo przejrzysty interfejs wyposażony w funkcję Dr. Surf, monitorującą nasze połączenie i podpowiadającą rozwiązania ewentualnych problemów z łącznością. Banalna, choć przez to nie pozwalająca na niestandardowe i bardziej szczegółowe ustawienia, jest też implementacja funkcji QoS. Ustawienie priorytetów dla poszczególnych rodzajów ruchu sieciowego sprowadza się do kliknięcia odpowiedniej ikonki. Ciekawą funkcją, na którą zwrócą uwagę użytkownicy pakietów Internet + telewizja, jest możliwość zmostkowania portu LAN z WAN. Umożliwia to uzyskanie np. przez odbiornik IPTV, adresu IP bezpośrednio od dostawcy, a nie lokalnego z rutera. Jest to jedno z niewielu, nie licząc sprzętu dzierżawionego od ISP i tego wyposażonego w niestandardowe oprogramowanie, urządzeń na rynku posiadających taką funkcjonalność.

Duże odległości także nie stanowią dla Asusa przeszkody, w paśmie 2,4 GHz radzi sobie sprawnie.

Duże odległości także nie stanowią dla Asusa przeszkody, w paśmie 2,4 GHz radzi sobie sprawnie.

Powracając do przesyłania danych w sieci bezprzewodowej, RT-N53 zdecydowanie lepiej radzi sobie w częstotliwości 2,4 niż w 5 GHz. Uzyskiwane prędkości przesyłania, zarówno na małych jak i dużych odległościach, są wyższe dla pierwszej z wymienionych częstotliwości. Wykorzystanie 5 GHz do transmisji multimediów nie jest zatem do końca oczywiste. Uzyskane ponad 123 na małej i 102 Mb/s na większej odległości pokazują, że dystans nie jest dla tego sprzętu dużą przeszkodą. Bardzo zbliżone są także pomiary dla kart Centrino 2. Dla połączeń w 5 GHz wyniki są wyraźnie słabsze, po szczegóły zapraszam do zakładki “Specyfikacja i wyniki“.

Zużycie energii podczas przesyłania danych jest na przyzwoitym poziomie. Wolniejsze rutery potrafią zużywać zarówno mniej jak i więcej energii.

Zużycie energii podczas przesyłania danych jest na przyzwoitym poziomie. Wolniejsze rutery potrafią zużywać zarówno mniej jak i więcej energii.

Mimo wyraźnych różnic i nazwijmy to “ograniczeń” w stosunku do modelu RT-N56U, opisywany sprzęt jest ciekawą propozycją dla domowych użytkowników, zwłaszcza tych korzystających z IPTV. Bardzo estetyczny wygląd, dwuzakresowość i niezłe osiągi to niewątpliwe jego atuty. Szkoda tylko, że nie zastosowano gigabitowego przełącznika, mogłoby to tchnąć w urządzenie jeszcze większą moc, zwłaszcza że w zbliżonej cenie można mieć sprzęt w takie porty wyposażony. Szukającym alternatywy polecić możemy przykładowo modele Linksys E2500 lub TP-Link TL-WR2543ND (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Grzegorz Bziuk