Czterokrotnie szybsze światłowody

W sytuacji, gdy operatorzy telekomunikacyjni stoją przed coraz większym problemem niedoboru przepustowości sieci spowodowanym rozpowszechnieniem się smartfonów i ruchu wideo, Alcatel-Lucent wprowadza nowy układ, pod nazwą
Czterokrotnie szybsze światłowody
Alcatel-Lucent PSE

Alcatel-Lucent PSE

PSE (Photonic Service Engine)

, który umożliwi dwukrotne zwiększenie przepustowości oraz czterokrotne zwiększenie szybkości sieci światłowodowych. Układ Alcatel-Lucent PSE, stworzony dzięki innowacjom opracowanym w Bell Labs, umożliwia uzyskanie w sieciach optycznych szybkości transmisji 400 Gb/s (400G).

Układ PSE 400G ma różnorodne zastosowania i może być wdrażany w wielu różnych konfiguracjach sieci, w tym w sieciach metropolitalnych, regionalnych i sieciach bardzo dalekiego zasięgu, a także może transmitować sygnał zarówno przez istniejące linie optyczne, jak i nowe linie fotoniczne. Układ został zaprojektowany specjalnie do kart liniowych używanych w urządzeniu Alcatel-Lucent 1830 Photonic Service Switch (PSS), eksploatowanym obecnie w ponad 120 sieciach na całym świecie.

PSE umożliwia transmisję z szybkością ponad 23 Tb/s w pojedynczym włóknie światłowodowym, a ponadto zwiększa wydajność o ponad 50% oraz zmniejsza zużycie mocy w przeliczeniu na Gb o jedną trzecią. Układ cechuje się bardzo elastycznymi możliwościami konfiguracji, co pozwala operatorom na dostosowywanie parametrów optycznych w celu uzyskania optymalnej wydajności w różnych warunkach eksploatacji.

Technologia nowego układu została niedawno wypróbowana, gdy

laboratoria Deutsche Telecom (T-Labs) i Alcatela-Lucenta (Bell Labs) pobiły rekord odległości transmisji w sieci optycznej

, uzyskując równocześnie dwukrotne zwiększenie przepustowości za pomocą tego samego procesu, na którym jest oparty PSE.