Dbaj o rachunki za prąd, pomożesz naszej planecie

Czyja witryna jest najbardziej zielona?
Czyja witryna jest najbardziej zielona?
Oszczędzanie na prądzie jest 'zielone'

Oszczędzanie na prądzie jest “zielone”
 1. Wyreguluj jasność monitora
  Im jaśniejszy obraz wyświetla monitor, tym więcej zużywa energii. Jasność monitora można zmniejszyć w ciemnym pomieszczeniu, ponieważ wzrok jest bardziej czuły na światło. Korzystny dla wzroku jest także ekran z funkcją przyciemniania.
 2. Wyłącz wygaszacz ekranu
  Wygaszacze ekranu nie oszczędzają energii. Niektóre wygaszacze z zaawansowaną grafiką mogą wręcz powodować dwa razy większe zużycie energii i uniemożliwiać komputerowi przechodzenie do trybu uśpienia. Według danych amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) wyłączanie wygaszacza ekranu może dać oszczędności rzędu 25–75 USD rocznie.
 3. Używaj monitora LCD
  Monitory ciekłokrystaliczne (LCD) zużywają średnio o 50–70% mniej energii w trybie aktywnym niż konwencjonalne monitory CRT. Przy 8-godzinnym dniu pracy oszczędności wynikające z zastosowania monitora LCD zamiast monitora CRT o tej samej wielkości mogą przekroczyć 100 kWh rocznie.
 4. Włącz tryb oszczędzania energii
  Skonfiguruj monitor tak, by przechodził do trybu oszczędzania energii po 20 minutach bezczynności, a dysk twardy tak, by wyłączał się po 30 minutach braku aktywności. Można to zrobić za pomocą ikony Opcje zasilania w Panelu sterowania systemu Windows. Zmieniając te ustawienia, możesz zmniejszyć ilość energii pobieranej przez komputer, kiedy go nie używasz.
 5. Wyłącz komputer
  Jeżeli zamierzasz odejść od komputera na więcej niż dwie godziny, wyłącz go. Komputer może nadal pobierać średnio około 100 W. Zamiast wyłączać komputer, można go także przełączyć do trybu wstrzymania. Wbrew rozpowszechnionej opinii codzienne włączanie i wyłączanie komputera jest pożądanym elementem codziennej konserwacji.
 6. Odłącz urządzenia od sieci
  Wyłączone urządzenia elektroniki domowej nadal pobierają średnio 40% energii. Stanowi to około 10% łącznego zużycia energii w gospodarstwie domowym. Odłączając urządzenia od sieci, możesz zmniejszyć wysokość rachunków za prąd i przyczynić się do ochrony środowiska. Aby to sobie ułatwić, możesz podłączyć wiele urządzeń do rozgałęziacza, a następnie odłączać rozgałęziacz od sieci.
 7. Odłącz ładowarki
  Po zakończeniu ładowania odłącz ładowarki od notebooków, tabletów i telefonów komórkowych. W przeciwnym razie ładowarka będzie nadal pobierać niemal tyle samo energii co podczas ładowania i generować niepotrzebnie 35–70 kg dwutlenku węgla rocznie.
 8. Usuń zbędne programy z systemu operacyjnego
  Zmniejszy to obciążenie w trybie bezczynności, ponieważ programy działające w tle zużywają wtedy więcej energii. Aby sprawdzić obciążenie w trybie bezczynności, uruchom Menedżera zadań, naciskając klawisze Ctrl-Alt-Del.
 9. Oddawaj stare komputery i urządzenia peryferyjne do recyklingu
  Podczas recyklingu odzyskiwane są metale niebezpieczne, a elementy plastikowe są demontowane i używane do produkcji nowych urządzeń. Więcej informacji o usługach i inicjatywach recyklingowych Lenovo w poszczególnych regionach można uzyskać, odwiedzając tę stronę.
 10. Kupuj produkty ekologiczne
  Kupując komputer, zwróć uwagę na oznaczenie ENERGY STAR informujące o tym, że sprzęt jest energooszczędny. Komputery z logo ENERGY STAR przechodzą do trybu uśpienia, w którym zużywają 15 W lub mniej energii — około 70% mniej niż komputer bez funkcji zarządzania energią.