Freecom ToughDrive 3.0 1TB (56057)

Freecom ToughDrive 3.0 to kontynuacja wielokrotnie nagradzanej serii ToughDrive – 2,5-calowych dysków przenośnych o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Wizualnie ToughDrive niemal się nie zmienił, dyski są nieco dłuższe niż poprzednio. Obudowa wykonana jest z plastiku, a jej krawędzi są zaokrąglone. Umieszczona jest w grubym, silikonowym etui chroniącym nie tylko przed wibracjami lecz także przed uszkodzeniami mogącymi powstać na skutek upadku oraz wilgocią i przypadkowemu zachlapaniu cieczą. Sprawdzony wcześniej w dyskach ze złączem USB 2.0 wewnętrzny system ochrony antywstrząsowej jest obecny także teraz, w serii z interfejsem USB 3.0, przez który odbywa się komunikacja i zasilany jest dysk. Nośnik zaopatrzony jest w zintegrowany z obudową także pokryty silikonem -kabel USB, chowany wraz z wtyczką w specjalnie wyprofilowanym wgłębieniu wewnątrz obudowy. Jest on krótki dlatego wraz z dyskiem producent dostarcza użytkownikowi przewód przedłużający. Aby korzystać z dysku nie musimy więc pamiętać o zabraniu dodatkowego kabla jak ma to miejsce w większości dysków przenośnych (jest to dobre rozwiązanie dla zapominalskich). Zachowano także stonowaną, niemal przemysłową kolorystykę. Dysk i silikonowa osłona są koloru szarego, nie rzucają się w oczy. Nośnik jest wstępnie sformatowany do systemu FAT32, dzięki czemu jest gotowy do pracy od razu po podłączeniu do komputera w każdym środowisku systemowym. Wewnątrz obudowy testowanego modelu o oznaczeniu 56057 i pojemności 1 TB zainstalowano dysk Samsung HN-M101MBB. Pracuje on z prędkością 5400 obr./min wspomagany przez bufor pamięci podręcznej o wielkości 8 MB. Rzeczywista przestrzeń na dane użytkownika wynosi 931 GB.
Freecom ToughDrive 3.0 1TB (56057)

Dysk wyposażony jest w pakiet oprogramowania dodatkowego m.in. do wykonywania backupu danych, wypalania płyt CD/DVD (Nero BackItUp), formatowania dysku (FHDF Formatter), czy zmianę trybu pracy na energooszczędny- stand by (Green Button). Aplikacja Drive Protection pozwali na zabezpieczenie hasłem dostępu do danych przechowywanych na dysku.

Pod względem wydajności ToughDrive 3.0 1 TB oferuje użytkownikowi całkiem sporo. Pozwala przesyłać dane z szybkością, powyżej 80 MB/s, czyli tak szybko jak pozwalają możliwości dysków pracujących z prędkością 5400 obr./min.

Pomiary szybkości przesyłania danych wykonane przy pomocy aplikacji HD Tune Pro (4.60) dały wyniki: 82,9 i 80,6 MB/s podczas odczytu i zapisu (średnia szybkość),oraz 108 i 107,3 MB/s (szybkość maksymalna). Czas dostępu odczytu na poziomie 17,1 ms, a zapisu 14,7 ms to wyniki dobre jak na ten typ i pojemność dysku. Porównanie dysku w stosunku do konkurencji znajdziecie pod tym linkiem.

Po dwóch godzinach pracy w pełnym obciążeniu, w najcieplejszym miejscu na obudowie dysku odnotowaliśmy temperaturę zaledwie 31°C. Podczas pomiaru głośności w komorze bezechowej ToughDrive 3.0 1TB generował średni szum wielkości 22,5 dB (0,4 sona) w trybie odczytu i 20,8 dB (0,3 sona) w trybie jałowym. Czyli dysk pracuje bezgłośnie. Na pochwałę zasługuje niski poziom zużycia energii. Podczas pracy dysk zużywał 2,4 W energii, w trybie jałowym 1,3 W. Po kliknięciu na wirtualny przycisk “Green Button” lub po krótkiej chwili bezczynności Freecom przechodzi w tryb czuwania, w którym zużywa tylko 0,9 W.

ToughDrive 3.0 to nośnik godny polecenia zwłaszcza osobom, które dysk z danymi mają niemal zawsze ze sobą. Zwiększona wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, zintegrowana wtyczka USB 3.0, oprogramowanie, czy szybki dostęp do danych to niewątpliwie zalety dysku. Do ewentualnych minusów możemy zaliczyć 2-letni okres gwarancji (konkurencja proponuje najczęściej trzy lata) oraz wysoką cenę nośnika. Aluminiową Iomegę Prestige czy wzmocnionego Transcenda StoreJet 25H3P o pojemności 1 TB choć są nieco wolniejsze podczas przesyłania danych – to jednak do nabycia w cenie niższej nawet o 350 zł. A to różnica niebagatelna.

Arkadiusz Uriasz