Modularny potwór!

Modularny potwór!

Do testów w naszym laboratorium trafił zasilacz firmy OCZ z serii ZX o mocy nominalnej 1250 W. Taki sprzęt ze sporym zapasem mocy zasili dwie, a nawet trzy karty graficzne. Przyda się też na pewno entuzjastom podkręcania przede wszystkim ze względu na dużą stabilność pracy. Potwierdza to przyznany certyfikat 80 Plus, który określa wydajność energetyczną zasilaczy przy obciążeniu 20%, 50% i 100%. W tym wypadku poziom “Gold” poświadcza że wydajność mieści się w granicach 87-90%. Jest to zasilacz z aktywną korekcją współczynnika mocy (Active PFC)

Wygodę w formowaniu wiązki niesfornych kabli w obudowie umożliwiają podłączenia modularne. Wszystkie kable są odpinane, nawet te niezbędne do pracy komputera. Do dyspozycji użytkownika jest dziewięć wtyczek typu Molex, dwanaście SATA, sześć PCI Express i jedno Floppy. Spore wrażenie robi możliwość obciążenia linii 5 i 3,3 V prądem o natężeniu do 30 A, ale naprawdę poruszające wyobraźnię (o ile znamy się trochę na elektryce) jest 104 A na linii +12 V. Duży 14-centymetrowy wentylator pracuje naprawdę cicho. Podczas pracy jałowej właściwie go nie słychać. Podczas pomiaru uzyskał tylko 29,4 dB(A) lub w innych jednostkach 0,8-0,9 sona. W porównaniu do kilku innych modeli które testowaliśmy ten pracuje kilkakrotnie ciszej. Oczywiście ze wzrostem obciążenia jego słyszalność wzrośnie, ale i tak jego praca nie wpłynie znacząco na głośność całego komputera.

Oprócz certyfikatu wydajności mamy jeszcze dwa NVIDIA SLI i ATI CrossFire dla kart graficznych, co ucieszy wszystkich entuzjastów zwiększania wydajności w grach. Ponadto długa 5-letnia gwarancja zapewnia, że ten sprzęt przeżyje kilka kolejnych generacji kart graficznych. Niestety, zarówno wydajność, moc, jak i możliwości tego zasilacza mają swoje dość wyraźne odbicie w wysokiej cenie.

Robert Dutkiewicz

OCZ ZX series 1250W

Moc maksymalna: 1250W
Typ PFC: aktywne
Chłodzenie: aktywne, 1 x 140 mm
Łączna ilość złączy Molex/SATA/Floppy/PCI Express 6-8 pin: 9/12/1/6
Rozmiary: 150×175×86 mm
Gwarancja:60 miesięcy

PLUSY:

Duża moc
Odpinane, dość długie kable
Wysoka sprawność potwierdzona certyfikatem 80 Plus Gold
Cicha praca

MINUSY:
Wysoka cena

Sprzęt do testu dostarczył:OCZ
Sugerowana cena: 790 zł