Polskie roboty podbijają Wiedeń

Wiedeńskie zawody, rozgrywane w dniach 10-11 marca b.r., uznawane są za największe i najbardziej prestiżowe w Europie. W ich tegorocznej edycji wzięło udział około 500 uczestników z ponad 20 krajów, a rywalizowali oni w czternastu rozegranych konkurencjach. Klasyfikację medalową zdecydowanie wygrali młodzi konstruktorzy z Polski, deklasując pozostałe reprezentacje. Polacy zdobyli 5 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe medale, wyprzedzając m.in. twórców robotów z Niemiec, Szwecji, Szwajcarii czy Austrii. Szczegółowe wyniki zawodów dostępne są na stronie: www.robotchallenge.org/programm/ergebnisse/.
Polskie roboty podbijają Wiedeń
Roboty małe i duże

Roboty małe i duże

Złoty medal zdobyli m.in. Michał Gazda i Przemysław Elias, studenci V roku informatyki stosowanej w AGH, których robot o imieniu “Zwierzak” pokonał przeciwników w kategorii “Micro Sumo” (autonomiczne mikroroboty walczące na “macie”; zwycięża ten, który zepchnie z niej przeciwnika). W konkurencji “Line follower z przeszkodami” (robot wyścigowy śledzi tor narysowany czarną linią, omijając przeszkody) srebrny medal zdobył ubiegłoroczny zwycięzca – “Hurricane” autorstwa Marcina Okarmy i Mariusza Kaczmarka (V rok kierunku automatyka i robotyka). Robot z AGH zdobył również srebrny medal w kategorii “Freestyle” – sędziowie docenili układ zaprezentowany przez “Zebulona”, którego konstruktorami są studenci IV roku kierunku automatyka i robotyka: Julia Szymura, Paweł Bańka i Jacek Chmiel. Opiekunem naukowym KN “Integra” jest dr inż. Dariusz Marchewka z Katedry Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

Warto dodać, że Polacy wygrali klasyfikację medalową największych zawodów robotów mobilnych w Europie drugi rok z rzędu – podczas ubiegłorocznej edycji ich dorobek wynosił 6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe medale.