Samsung Seria 5 NP530U3B-A02PL

Ultrabooki to najbardziej modny ostatnio gatunek komputera przenośnego. Niestety to co modne jest również drogie szczególnie, że prekursorem ultrabooków jest raczej drogi i ekskluzywny Apple MacBook Air. Firma Samsung już jakiś czas temu wprowadziła ultra mobilne notebooki z serii 9. Pomimo cech charakterystycznych dla ultrabooków czyli procesora ULV Intela, dysku SSD, bardzo cienkiej obudowy oraz małego ciężaru oficjalnie Samsung nie promował tej serii jako ultrabooki.
Samsung Seria 5 NP530U3B-A02PL

Samsung 530U3B jest dość ciężki jak na ultrabooka z ekranem 13', co jest spowodowane między innymi zastosowaniem tradycyjnego dysku HDD.

Samsung 530U3B jest dość ciężki jak na ultrabooka z ekranem 13″, co jest spowodowane między innymi zastosowaniem tradycyjnego dysku HDD.

Może powodem jest założenie w definicji ultrabooka sformułowanego przez Intela, które przewiduje maksymalną cenę takiego urządzenia, która nie może przekraczać 1000 dolarów (w USA). Tylko spełnienie wszystkich kryteriów pozwala na możliwość stosowania przez producentów notebooków zastrzeżonego znaku towarowego – ultrabook. Płaskie i stylowe 11- i 13-calowe modele serii 9 były niestety drogie i traktowano je bardziej jako luksusowe gadżety niż dostępne dla każdego narzędzia do pracy. Jednakże światło dzienne ujrzały tańsze i równie płaskie i lekkie modele z serii 5. Do naszego laboratorium trafił 13-calowy model 530U3B, który ma wszystkie niezbędne właściwości pozwalające zaliczyć go do tej popularnej ostatnio podkategorii notebooków.

Wydajność zintegrowanego układu graficznego jest wystarczająca do standardowych zastosowań.

Wydajność zintegrowanego układu graficznego jest wystarczająca do standardowych zastosowań.

W dążeniu do stworzenia “MacBook-a Air dla mas” Samsung zastosował się jednak na drastyczne cięcie kosztów. Podobnie jak w najtańszej wersji Acera Aspire S3, do przechowywania danych zastosowano tradycyjny dysk twardy. Żeby wymogom definicji stało się zadość dysk SSD też jest, ale o pojemności 16 GB. Wykorzystywany jest jako bufor dla funkcji Express Cache, która pozwala na szybsze uruchamianie systemu i najczęściej używanych aplikacji. Przez ten zabieg komputer jest może i nieco tańszy, ale też wolniejszy i nieco cięższy od ultrabooków z jednym “pojemnym” dyskiem SSD.

Ogólna wydajność jest wyraźnie niższa od konkurencji dysponującej szybszymi i pojemniejszymi dyskami SSD.

Ogólna wydajność jest wyraźnie niższa od konkurencji dysponującej szybszymi i pojemniejszymi dyskami SSD.

Wygląd obudowy i użyte materiały przypominają nieco model Chronos z serii 7, czyli prosty, ale zarazem elegancki styl w szaro-czarnej kolorystyce. Testowany model 530U3B w wersji NP530U3B-A02PL bazuje na procesorze Intel Core i5-2467M, taktowanym nominalnie zegarem 1,6 GHz. Jest to bardzo popularny układ, który znajdziemy między innymi we wcześniej testowanych ultrabookach: HP Folio 13, Lenovo IdeaPad U300s, Toshiba Portege Z830-10H oraz Apple MacBook Air 11″ (MC969PL/A).

Prawie trzy i pół godziny odtwarzania filmu z zewnętrznego napędu DVD to przęciętny wynik.

Prawie trzy i pół godziny odtwarzania filmu z zewnętrznego napędu DVD to przęciętny wynik.

Ogólna wydajność testowanego Samsunga 530U3B jest wyraźnie niższa od typowych ultrabooków lecz wciąż jest wystarczająca do typowych zadań jakie wykonuje uniwersalny komputer przenośny. W teście PCMark Vantage komputer uzyskał wynik 5824 punkty. Dla porównania HP Folio 13 wyposażony w taki sam procesor, ale wykorzystujący szybki dysk SSD zamiast tradycyjnego HDD uzyskał aż 9 tysięcy punktów. Wyniki testów graficznych mieszczą się w średniej wśród testowanych notebooków z najnowszą zintegrowaną grafika Intela. W benchmarku 3DMark06 uzyskaliśmy wynik 3417 punktów, podczas gdy konkurenci średnio otrzymali 3-4 tysiące punktów.

Prawie osiem godzin oszczędnej pracy to zadowalający wynik jak na ultrabooka.

Prawie osiem godzin oszczędnej pracy to zadowalający wynik jak na ultrabooka.

Samsung 530U3B zasilany jest baterią o pojemności 46 Wh, która podobnie jak w innych ultrabookach zamknięta jest wewnątrz obudowy. W czasie testów pozwoliła na niespełna trzy i pół godziny odtwarzania filmu z DVD oraz prawie osiem godzin oszczędnej pracy (MobileMark 2007 Reader).

Samsung 530U3B jest umiarkowanie głośny w porównaniu z konkurencją.

Samsung 530U3B jest umiarkowanie głośny w porównaniu z konkurencją.

Podsumowując Samsung 530U3B to notebook przystępny cenowo (jak na ultrabooka). Ma jasny, matowy ekran, który idealnie się sprawdzi w użytkowaniu na zewnątrz, szczególnie w słoneczne dni. Niestety wdrożone przez producenta oszczędności pozbawiły testowany model pojemnego dysku SSD, który zastąpiono jego namiastką w celu buforowania najbardziej istotnych aplikacji i plików oraz zastosowano tradycyjny, wolniejszy, ale tańszy i bardziej pojemny dysk HDD. Nieco droższe, ale za to szybsze są dostępne na rynku modele HP Folio 13 i Lenovo IdeaPad U300s (ZOBACZ PORÓWNANIE). Jest wiec w czym wybierać.

Karol Kulas

Więcej:Samsung