Samsung Seria 7 NP700Z5A-S03PL – mobilna wydajność

Estetyczny a zarazem elegancki wygląd notebooków marki Apple jest coraz częściej inspiracją dla projektantów sprzętu konkurencyjnych marek. Jabłkopodobne notebooki ma swojej ofercie np. firma Dell (seria XPS – 14z, 15z). Również podobnych cech do konstrukcji MacBooka Pro można dopatrzyć się w najnowszym modelu Chronos należącym do Serii 7 notebooków Samsunga. Nie jest to oczywiście wierna kopia aluminiowego Unibody, z którego słyną notebooki Apple, ale wyraźnie widać pewne charakterystyczne cechy jak szczelinowy napęd, płaska obudowa o smukłym profilu, podświetlana klawiatura z wyspowym układem klawiszy oraz duży touchpad bez wyodrębnionych klawiszy funkcyjnych.
Samsung Seria 7 NP700Z5A-S03PL – mobilna wydajność

Do słabych stron Samsunga 700Z5A zalicza się kultura pracy układu chłodzenia - bardzo głośno pracuje on przy pełnym obciążeniu notebooka.

Do słabych stron Samsunga 700Z5A zalicza się kultura pracy układu chłodzenia – bardzo głośno pracuje on przy pełnym obciążeniu notebooka.

Notebooki Samsunga z Serii 7 przeznaczone są dla wymagających użytkowników i dzielą się na dwie grupy: Gaming oraz Chronos. Pierwsze z nich to urządzenia dla graczy, których przedstawiciel był już testowany – 700G7A. Teraz przyszła kolej na model bardziej mobilny, o niższej masie i smukłej obudowie, który długo wytrzymuje na baterii. Do naszego laboratorium trafił 15-calowy model Chronos – 700Z5A w wersji NP700Z5A-S03PL.

Samsung 700Z5A jest wyraźnie lżejszy od typowych 15-calowych modeli, których waga znacznie przekracza 2,5 kg.

Samsung 700Z5A jest wyraźnie lżejszy od typowych 15-calowych modeli, których waga znacznie przekracza 2,5 kg.

Obudowa Chronosa została wykonana z materiałów dobrej jakości. Wierzchnia pokrywa oraz podstawa pod nadgarstki wykonane są z aluminium. Pozostałe elementy obudowy to dobrej jakości tworzywo sztuczne. Wszystko było by fajnie gdyby nie kiepska jakość wykonania. Szczególnie w obrębie klawiatury i palmrestu rażą ugięcia i odkształcenia pomiędzy elementami obudowy powstające pod naciskiem dłoni. Obudowa modelu 700Z5A jest dość szczupła, jej wysokość po złożeniu ekranu nie przekracza 2,5 cm. Całość z wbudowaną baterią waży mniej niż 2,4 kg co sprawia, że płaski Samsung jest jednym z najlżejszych, 15-calowych notebooków w naszym rankingu. Dla porównania podobnie smukłe 15-ki jak Acer Aspire TimelineX 5830TG (2488 g) i Dell XPS 15z (2515 g) są nieco cięższe.

Wydajność w grach jest bardzo dobra, ale ustępuje pod tym względem najmocniejszym konfiguracjom dla graczy.

Wydajność w grach jest bardzo dobra, ale ustępuje pod tym względem najmocniejszym konfiguracjom dla graczy.

Sercem testowanego modelu jest najnowszy, dwurdzeniowy procesor Core i7-2675QM, taktowany nominalnie zegarem 2,2 GHz. Komputer ma zainstalowaną pamięć RAM DDR3 o pojemności 8 GB. Za generowanie obrazu odpowiada tandem grafiki zintegrowanej z procesorem – Intel HD Graphics 3000 oraz wydajnego, zewnętrznego układu AMD Radeon HD 6750M. Nad przełączaniem się pomiędzy układami czuwa technologia ATI PowerXpress, która działa jednak mniej efektywnie od konkurencyjnej Nvidia Optimus. Obraz wyświetlany jest na matowym, 15-calowym ekranie z matrycą o podwyższonej rozdzielczości 1600×900 pikseli. Dla zewnętrznego wyświetlacza obrazu dostępne są złącza HDMI oraz mikro wyjście z przejściówką na złącze D-Sub.

Ogólna wydajność jest wysoka dzięki nowoczesnemu, czterordzeniowemu procesorowi Intel Core i7 drugiej generacji.

Ogólna wydajność jest wysoka dzięki nowoczesnemu, czterordzeniowemu procesorowi Intel Core i7 drugiej generacji.

Do przechowywania danych dostępny jest standardowy dysk twardy 5400 obr./min o pojemności 1 TB. Podobnie jak w modelu dla graczy (700G7A), także wersja Chronos otrzymała symboliczny dysk SSD o pojemności – 8 GB, który wykorzystywany jest przez funkcję ExpressCache. Pozwala to na szybsze uruchamianie systemu operacyjnego oraz najczęściej używanych programów. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są trzy złącza USB z czego dwa w wersji 3.0. Poza tym komputer ma wbudowane standardowe akcesoria jak czytnik kart pamięci oraz kamera internetowa.

Prawie pięć godzin czasu odtwarzania filmu DVD to dla tak wydajnej maszyny bardzo dobry wynik.

Prawie pięć godzin czasu odtwarzania filmu DVD to dla tak wydajnej maszyny bardzo dobry wynik.

Niewątpliwie poza eleganckim wyglądem mocną strona mobilnej “piętnastki” Samsunga jest wysoka wydajność. Zastosowanie mocnego procesora i wydajnego układu graficznego pozwala cieszyć się poza wygodą użytkowania w terenie także jego ponad przeciętnymi możliwościami, które nie ograniczają się tylko do przeglądani stron www i odtwarzaniem multimediów. Pod względem wydajności testowany Samsung 700Z5A lokuje się wysoko w naszym rankingu, tuż za najbardziej modelami przeznaczonymi dla graczy. Podczas testów wydajności uzyskał wynik 7871 punktów w benchmarku PCMark Vantage. Natomiast w testach graficznych 3DMark Vantage i 3DMark06 uzyskał odpowiednio 6036 oraz 10155 punktów. Dla porównania bardzo wydajny model dla graczy – Samsung 700G7A wyposażony w mocniejszą grafikę AMD Radeon HD 6970M uzyskał wyniki 12815 oraz 18404 punkty.

Kolejna mocna strona modelu Chronos to czas pracy na baterii. Dzięki hybrydowej grafice i nowoczesnemu procesorowi o bardzo efektywnym zarządzaniu energią oraz pojemnej baterii notebook Samsunga może pracować na własnym zasilaniu niemal przez dziesięć i pół godziny. Jest to bardzo dobry wynik wśród dużych notebooków, które jednocześnie mogą pochwalić się także wysoka mocą obliczeniową.

Prawie dziesięć i pół godziny pracy na własnym zasilaniu to zadowalający wynik, który pozwoli na swobodne używanie komputera bez zasilania z sieci.

Prawie dziesięć i pół godziny pracy na własnym zasilaniu to zadowalający wynik, który pozwoli na swobodne używanie komputera bez zasilania z sieci.

Niestety poza tymi mocnymi stronami jest także ciemna a raczej głośna strona mocy. Przy pełnym obciążeniu notebook dość mocno się nagrzewa, a wentylator mający za zadanie schłodzić jego wnętrze zaczyna niemiłosiernie hałasować. Zmierzony w naszej specjalnej komorze do badań głośności, poziom hałasu osiągnął aż 36 dB(A). Jest to znacznie więcej od wydajniejszego modelu dla graczy 700G7A, który w czasie testów generował hałas o maksymalnym natężeniu 30,1 dB (A).

Podsumowując Samsung Chronos 700Z5A to ciekawa propozycja dla osób szukających eleganckiego, lekkiego a zarazem wydajnego notebooka, który będzie długo pracował na własnym zasilaniu. Niestety przy wielu zaletach są także i wady, na które można przymknąć oko lecz mając świadomość, że jest to produkt z wyższej półki może to być przysłowiową gorzką łyżką dziegciu w beczce miodu.

Karol Kulas

Więcej:Samsung