Sieci zbudowane z grafenu

Grafen to jeden z tych materiałów, na który czeka chyba każdy.

Model struktury grafenu

Model struktury grafenu

Zastosowanie go choćby w komputerach pozwoliłoby na osiągi niespotykane w rozwiązaniach krzemowych.

Właściwości samego grafenu są oszałamiające:

  • Bardzo dobry przewodnik ciepła – zmierzona przewodność cieplna wynosi od 4840±440 do 5300±480 W/mK (dla porównania srebro – 429 W/mK)
  • Bardzo wysoka ruchliwość elektronów w temperaturze pokojowej przy założeniu jedynie rozpraszania na fononach μ = 200 000 cm2/Vs (dla porównania krzem – 1500 cm2/Vs, arsenek galu – 8500 cm2/Vs)
  • Prędkość przepływu elektronów, wynosząca 1/300 prędkości światła, umożliwia badanie efektów relatywistycznych dla elektronu poruszającego się w przewodniku
  • Jest niemal całkowicie przezroczysty (pochłania tylko 2,3% światła), przez jego warstwę nie przechodzą nawet atomy helu. Jest całkowicie przenikalny przez wodę, co predysponuje go do zastosowań filtracyjnych.
  • Jest ponad 100 razy mocniejszy niż stal (o tej samej grubości), a zarazem tak elastyczny, że można go bez szkody rozciągnąć o 20%.

Naukowcy amerykańscy z Uniwersytetu Berkeley w Kalifornii chcą zastosować grafen, żeby zbudować ultra szybką sieć internetową, oferujące około 10 razy szybsze łącze niż obecne. Jeżeli to się potwierdzi, w przyszłości będziemy mogli ściągać film Full HD w ciągu kilku sekund.

Szkoda, że w Polsce nie mamy pieniędzy na badania, ponieważ moglibyśmy zarobić ogromne pieniądze i wyprowadzić gospodarkę z dołka. Żadna z polskich firm nie była zainteresowana zainwestowaniem w tę technologię.