Sieci zbudowane z grafenu

Ciągle zbyt drogi do domowych zastosowań, używany jest jedynie przy badaniach. Jego cena na dzień dzisiejszy wynosi około 100 dolarów za cm2.
Model struktury grafenu

Model struktury grafenu

Zastosowanie go choćby w komputerach pozwoliłoby na osiągi niespotykane w rozwiązaniach krzemowych.

Właściwości samego grafenu są oszałamiające:

  • Bardzo dobry przewodnik ciepła – zmierzona przewodność cieplna wynosi od 4840±440 do 5300±480 W/mK (dla porównania srebro – 429 W/mK)
  • Bardzo wysoka ruchliwość elektronów w temperaturze pokojowej przy założeniu jedynie rozpraszania na fononach μ = 200 000 cm2/Vs (dla porównania krzem – 1500 cm2/Vs, arsenek galu – 8500 cm2/Vs)
  • Prędkość przepływu elektronów, wynosząca 1/300 prędkości światła, umożliwia badanie efektów relatywistycznych dla elektronu poruszającego się w przewodniku
  • Jest niemal całkowicie przezroczysty (pochłania tylko 2,3% światła), przez jego warstwę nie przechodzą nawet atomy helu. Jest całkowicie przenikalny przez wodę, co predysponuje go do zastosowań filtracyjnych.
  • Jest ponad 100 razy mocniejszy niż stal (o tej samej grubości), a zarazem tak elastyczny, że można go bez szkody rozciągnąć o 20%.

Naukowcy amerykańscy z Uniwersytetu Berkeley w Kalifornii chcą zastosować grafen, żeby zbudować ultra szybką sieć internetową, oferujące około 10 razy szybsze łącze niż obecne. Jeżeli to się potwierdzi, w przyszłości będziemy mogli ściągać film Full HD w ciągu kilku sekund.

Szkoda, że w Polsce nie mamy pieniędzy na badania, ponieważ moglibyśmy zarobić ogromne pieniądze i wyprowadzić gospodarkę z dołka. Żadna z polskich firm nie była zainteresowana zainwestowaniem w tę technologię.

0
Źródło: Techeye
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.