Verbatim 3SSD120 47378 120 GB

Do sprzedaży trafiła właśnie nowa, trzecia seria nośników SSD firmy Verbatim. W serii tej dostępne są dwie pojemności: 120 GB i 240 GB. Po przetestowaniu modelu 3SSD240, czas na sprawdzenie jak sprawuje się mniejszy dysk z tej serii – 3SSD120 – o bardziej preferowanej przez użytkowników, głównie ze względu na cenę pojemności 120GB.
Verbatim 3SSD120 47378 120 GB

Metalowa obudowa nośnika ma wymiary klasycznego dysku 2,5-calowego, jego grubość wynosi 9,5 mm, dzięki czemu możemy zainstalować go nie tylko w komputerze stacjonarnym, ale też w większości notebooków. W dyskach Verbatim 3SSD zastosowano kontroler LSI SandForce drugiej generacji SF-2281VB1-SDC. Verbatim dołączył do grona firm jak: OCZ, Kingston, Patriot, Corsair, A-Data, Zalman, a ostatnio również Intel (SSD 520), których topowe serie SSD wykorzystują ten układ. Oprócz kontrolera, na płytce PCB znajduje się szesnaście asynchronicznych modułów pamięci MLC NAND flash produkcji Microna. Są to moduły o oznaczeniach 29F64G08CBAAA wykonane w litografii 25 nm., o pojemności 8 GB każdy. W dysku 3SSD240 240 GB testowanym wcześniej użyto szybszych, nowszej generacji kości Intela podobnych do tych używanych przez Kingstona w dyskach HyperX 240 GB. Jakość i właściwości użytych pamięci ma wpływ na wydajność dysku podczas pracy. Te użyte w modelu o pojemności 120GB znaleźć można np.: w konkurencyjnym dysku OCZ Solid 3 120 GB, który jest serią niskobudżetową wśród nośników OCZ. Dysk wyposażony został ponadto w interfejs SATA 6 Gb/s. W komplecie wraz z napędem nie znaleźliśmy żadnych dodatków, ramki do montażu w PC, kabli. Dla użytkowników SSD Verbatima nie było też, ani w komplecie, ani na stronie producenta, oprogramowania do migracji danych, aktualizacji firmware’u czy wglądu w informacje z obsługiwanego przez dysk monitoringu S.M.A.R.T. Producent powinien pomyśleć w najbliższej przyszłości o uzupełnieniu braku, zwłaszcza oprogramowania do aktualizacji oprogramowania układowego.

Według specyfikacji 3SSD120 oferuje szybkość przesyłania danych podczas odczytu na maksymalnym poziomie 550 MB/s oraz 510 MB/s podczas zapisu, a także 27000 IOPS podczas losowego zapisu bloków danych o wielkości 4 KB. Aby sprawdzić faktyczne możliwości nowej 120-tki Verbatima poddaliśmy ją szczegółowym testom. Uzyskane w laboratorium wyniki pomiarów porównaliśmy z najwydajniejszymi modelami SSD (SATA 6 Gb/s) o pojemności: 120-128 GB.

Szybkość przesyłania danych podatnych na kompresję nowego Verbatima, zarówno podczas odczyt jak i zapisu jest na wysokim poziomie. Średnia szybkość sekwencyjnego przesyłania danych podatnych na kompresję sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 490 i 495 MB/s podczas odczytu i zapisu. Niemal identyczne wyniki uzyskuje Kingston SSDNow V+200 SVP200S3/120G – dysk z popularnej i niedrogiej serii tego producenta. Maksymalna szybkość z jaką Verbatim 3SSD przenosił dane, zmierzona w aplikacji ATTO wynosiła 550 i 515 MB/s, tak więc przekłamania w odniesieniu do informacji zawartych w specyfikacji nie ma.

Jako, że nośnik Verbatima korzysta z kontrolera SandForce, którego szybkość przesyłanych danych jest uzależniona od stopnia ich kompresji, sprawdziliśmy jak napęd radzi sobie z plikami mało podatnymi na kompresję (pliki multimedialne, spakowane archiwa, obrazy płyt). Użyliśmy do tego aplikacji AS SSD. W pomiarze sekwencyjnego przesyłania danych 3SSD120 uzyskał wyniki też, niemal identyczne jak wspomniany Kingston SSDNow V+200 i tak jak on niezbyt rewelacyjne: 205 i 141 MB/s. Biorąc pod uwagę, że wyniki z AS SSD możemy traktować jako “czarny scenariusz”, zestawiając dane z aplikacji CHIP Diskbench i AS SSD uzyskujemy rzeczywisty obraz średnich szybkości przesyłania danych jakimi dysponuje nośnik. Tak więc uznać możemy, że Verbatim 3SSD120 odczytuje dane ze średnią prędkością 490-205 MB/s podczas odczytu, oraz 495 i 141 MB/s podczas zapisu, w zależności od stopnia kompresji przesyłanych plików. Porównanie wyników na wykresach powinno wystarczyć za komentarz.

Z zapisem danych nieściśliwych, wśród modeli o pojemności 120-128 GB, najlepiej radzi sobie dysk Samsung SSD 830. Jego średnia szybkość zapisu wynosi 314 MB/s. Nośnik ten lepiej sprawdzi się podczas pracy z materiałami audio-video.

Średnie czasy dostępu, które oferuje 3SSD120 wynosiły w AS SSD: 0,136 i 0,238 ms podczas odczytu i zapisu. Verbatim podobnie jak inne modele dysków wyposażonych w kontrolery LCI SF-2200, pod tym względem ustępują pola nośnikom Samsung SSD 830 czy wyposażonym w układ Marvell jak Plextor M3. Słabsze czasy dostępu przekładają się bezpośrednio na wielozadaniowość dysków. Modele z SF-2200 w większości przypadków oferują nieco mniejszą ilość operacji iops.

W testach aplikacyjnych, które symulują operacje najczęściej wykonywane podczas codziennej pracy, napęd Verbatima uzyskał wynik 73806 punktów (PC Mark Vantage HDD Score), a w PC Mark7 HDD Score – 4954 punktów. To wyniki dobre, choć słabsze od dysków z czołówki rankingu.

Średnie zużycie energii modelu 3SSD120 wynosiło 1 W, czyli niedużo jak na dysk SATA 6 Gb/s, wśród których średnia wynosi 1,3-1,5 W. Temperatura powierzchni napędu po dwóch godzinach pracy, w najcieplejszym miejscu wynosiła 31°C, nie stwierdziliśmy więc problemu z nadmiernym nagrzewaniem się nośnika. Deklarowana bezawaryjność dysku określona jest na poziomie 2 mln godzin (MTBF). Producent udziela na dysk 2-letniej gwarancji, jeśli zostanie zakupiony na terenie Europy (3-letniej, gdy kupimy go w USA). Działa to na niekorzyść firmy, gdyż konkurencja oferuje 3-5 lat gwarancji.

Jak pokazują wyniki testów najnowszy SSD Verbatima oferuje wydajność na dobrym poziomie. Jednakże patrząc całościowo na osiągane wyniki nośnik zaliczyć należy wraz z Kingstonem SSDNow V+200 i OCZ Solid 3, bardziej do segmentu wydajnych dysków roboczych (Mainstream), aniżeli dla entuzjastów (High-Performance). Sugerowana cena urządzenia jaką uzyskaliśmy od producenta jest naszym zdaniem zbyt wysoka, jeśli porównamy osiągane wyniki i cenę Verbatima z innymi dyskami tej klasy dostępnymi i funkcjonującymi już na rynku. Naszym zdaniem Verbatim 3SSD120 powinien debiutować na rynku z ceną co najmniej 250 zł niższą, by móc konkurować z wydajniejszym od siebie i tańszym dyskiem OCZ Vertex 3 120GB czy porównywalnym w wydajności lecz tańszym i z lepszym serwisem, napędem Kingston SSDnow V+200 120GB (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Arkadiusz Uriasz