WebGL zastąpi flash?

Rozszerzenie języka JavaScript zapewnia dostęp do trójwymiarowego API w przeglądarce internetowej – tyle teorii według Wikipedii. Co to znaczy dla programistów? Zero użycia języka flash, wszystko oparte na otwartym i rozwijanym języku HTML5.
Cell Cycle

Cell Cycle

Ostatnio Maciej Gajewski przedstawił wam Browser Quest, grę naprawdę ciekawą i z ogromnym potencjałem. Jednak jak widać samych aplikacji już w tej chwili jest troszkę mniej niż 500. Z ciekawszych jakie udało mi się przetestować kilka wymienię: Cell Cycle – aplikacja dzięki której możesz stworzyć bransoletkę lub pierścionek z nylonu lub srebra. Jeżeli chcesz puścić wodze własnej fantazji nie zapominajmy, że każda z opcji kosztuje więcej. Możemy zmienić grubość włókien, ich skręt, wielkość całości lub wybrać po prostu spomiędzy podanych wzorów. Cena za choćby pierścionek z nylonu jest rozsądna ponad 20$, zależnie od tego co chcemy stworzyć aż do kilku tysięcy dolarów za srebrną bransoletkę. Craftscape – aplikacja przypominająca grę From Dust, tylko że tutaj jest tylko opcja piaskownicy. Ciekawy projekt jeżeli chcemy się pobawić w boga i mamy za dużo czasu. Three – ciekawe modele, można pojeździć. Raczej spodoba się entuzjastom grafiki 3D.

Craftscape

Craftscape

Można znaleźć oczywiście więcej aplikacji, gier czy elementów demosceny. Nie wszystko jest tylko stworzone w WebGL, ale jeżeli mamy wolne popołudnie możemy poświecić temu trochę czasu bo naprawdę warto. Poniżej filmiki z dwóch aplikacji.

0
Źródło: Chrome Experiments
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.