Wzrost konsekwencji finansowych piractwa ponoszonych przez firmy w Polsce

W całym regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) BSA przeprowadziło łącznie w 2011 r. 2277 działań, co stanowi o 30-procentowym wzroście w porównaniu z rokiem 2010 (1744 działań). Zawartych zostało 478 ugód (z czego w Polsce 126), na mocy których przedsiębiorcy ponieśli łącznie koszt blisko 16 mln USD, w tym ponad 9 mln USD tytułem odszkodowań oraz blisko 7 mln USD w ramach kosztów nabycia legalnego oprogramowania.
Czy piractwo to kradzież? Czy walka o wolne treści oznacza konieczność stosowania wandalizmu?
Czy piractwo to kradzież? Czy walka o wolne treści oznacza konieczność stosowania wandalizmu?
Piractwo coraz bardziej niebezpieczne

Piractwo coraz bardziej niebezpieczne

Zdaniem Bartłomieja Wituckiego, koordynatora BSA w Polsce:

“Działania BSA w Polsce są coraz bardziej skuteczne. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy ponad trzykrotnie więcej działań prawnych wobec nieuczciwych przedsiębiorców niż w 2010 a wysokość odszkodowań wzrosła o 34%. Polscy przedsiębiorcy powinni więc szczególnie ostrożnie rozważyć czy ryzyko korzystania z nielegalnego oprogramowania nie jest zbyt duże”.

Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA dodaje: ”

W tym roku również nie zwalniamy tempa. Właśnie zakończyła się trwająca od połowy lutego antypiracka kampania telewizyjna informująca o możliwości zgłaszania BSA przypadków piractwa komputerowego w firmach. Wyemitowany ponad dwieście razy antypiracki spot obejrzało ponad 2,5 mln widzów. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń, które obecnie są weryfikowane we współpracy z naszymi prawnikami. Już teraz jednak możemy przyjąć, że najprawdopodobniej uda się utrzymać tendencję wzrostu skuteczności działań BSA w Polsce. Cały czas trwa również kampania informacyjna “Sprawdź swoje oprogramowanie”, w ramach której zachęcamy przedsiębiorców, by sprawdzili posiadane oprogramowanie, oraz wypełnili i odesłali oświadczenie o jego legalności, co pomoże nam zaklasyfikować daną firmę jako legalnego użytkownika oprogramowania”.

Więcej:bsapiractwo