386 zarzutów i 150 nielegalnych programów to bilans jednego zatrzymania w Chełmży

Bydgoscy funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą już od dłuższego czasu monitorowali 36-letnią kobietę podejrzewając ją o liczne przestępstwa. Kobieta była podejrzewana o oszustwa internetowe i wyłudzenie co najmniej kilku tysięcy złotych za pośrednictwem ogłoszeń internetowych.
386 zarzutów i 150 nielegalnych programów to bilans jednego zatrzymania w Chełmży
Pokaźna płytoteka 36-latki z Chełmży

Pokaźna płytoteka 36-latki z Chełmży

Mechanizm jej działania był następujący: w publikowanych przez nią ogłoszeniach internetowych chełmżanka informowała o możliwości bezpłatnego przekazania sprzętu komputerowego. Swój podstęp tłumaczyła zmianami sprzętu w firmie. By stać się właścicielami sprzętu, zainteresowani odbiorcy mieli jedynie przekazać podejrzanej kilkudziesięciu złotowy koszt za przesyłkę kurierską, W rzeczywistości do żadnej z ponad 200 osób nie dotarł wybrany sprzęt. Natomiast po kilku miesiącach pracy operacyjnej, pod koniec marca br. bydgoscy policjanci postanowili wkroczyć do mieszkania podejrzanej.

Poza dowodami w wyżej opisanej sprawie zabezpieczono tam także nielegalne oprogramowanie. Biegli informatycy przeanalizują teraz 150 kradzionych programów i oszacują straty jakie ponieśli twórcy. Jeśli zarzuty posiadania i rozpowszechniania oprogramowania bez licencji oraz wyłudzeń potwierdzą się, kobiecie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.