60 mln zł na prace nad zastosowaniem grafenu

Od 5 kwietnia 2012 roku można składać wnioski o dofinansowanie prac nad opracowaniem i wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań opartych na wykorzystaniu grafenu. Na wyłonione w drodze konkursu projekty Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło łącznie 60 mln złotych.
Grafen

Grafen

Grafen to materiał wykazujący się szeregiem unikatowych właściwości, takich jak niski ciężar właściwy, duża elastyczność i wytrzymałość, wysokie przewodnictwo elektryczne i cieplne, a także przezroczystość. Właściwości te, nie występują w takiej kombinacji w jakimkolwiek innym materiale. Dzięki polskim naukowcom jesteśmy dziś znacznie bliżej możliwości jego produkcji na skalę przemysłową.

Badania nad grafenem stają się inspiracją dla nowych rozwiązań technicznych w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Oczekiwane są rozliczne zastosowania, zwłaszcza w przemyśle elektronicznym oraz medycynie. Uruchomiony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju program GRAF-TECH ma na celu wzmocnienie na rynku międzynarodowym pozycji polskich przedsiębiorców rozwijających na bazie grafenu.

Obecnie na całym świecie, zarówno w ośrodkach badawczych jak i dużych międzynarodowych firmach, realizowane są projekty badawczo-rozwojowe ukierunkowane na wytwarzanie grafenu oraz jego zastosowania. Stoimy przed ogromną szansą uzyskania istotnego udziału polskich naukowców i przedsiębiorców w tych pracach komentuje prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

Program GRAF-TECH obejmuje wsparcie badań naukowych, prac rozwojowych oraz prac przygotowujących do wdrożenia w celu opracowania innowacyjnych produktów opartych na wykorzystaniu grafenu. O dofinansowanie projektów będą mogły ubiegać się konsorcja oraz centra naukowo-przemysłowe, w których partnerem jest co najmniej jeden przedsiębiorca. Alokacja w konkursie wynosi 60 mln złotych.

Wnioski można składać do 4 czerwca 2012 roku.

0
Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.