69% rodziców chce kontrolować, co ich dzieci robią w Internecie

Przezorny zawsze ubezpieczony.

Badanie przeprowadzone wśród rodziców wykazało, że w gospodarstwach domowych, w których znajdują się smartfony i tablety (działające pod kontrolą iOS lub Androida), dzieci w wieku 9-10 lat codziennie korzystają z nich do uzyskiwania dostępu do internetu. Warto także zauważyć, że wiele osób w wieku 12-13 lat posiada już własne urządzenia mobilne.

Rodzice przeważnie zachęcają swoje pociechy, aby wykorzystywały internet do celów edukacyjnych – 71% przyznało, że jest on cennym narzędziem wspomagającym naukę. Jednak większość uważa, że surfowanie po internecie nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem: 70% ankietowanych sądzi, że portale społecznościowe mogą być bardzo niebezpieczne dla młodych osób, 82% respondentów jest świadomych istnienia wielu szkodliwych programów w sieci, a 77% jest zdania, że dzieci można łatwo oszukać online.

Większość rodziców wyraziło zainteresowanie możliwością wykorzystywania funkcji kontroli rodzicielskiej na urządzeniach mobilnych. Na przykład, 77% respondentów z chęcią korzystałoby z filtrowania zawartości, a 64% chciałoby kontrolować, ile czasu ich dzieci spędzają w internecie. Ponadto 69% respondentów wolałoby posiadać ogólną kontrolę nad tym, jak ich pociechy spędzają czas online. Kaspersky Parental Control dla urządzeń z systemem iOS zawiera przeglądarkę internetową (SafeBrowser), która potrafi blokować szkodliwe i nieodpowiednie treści w sieci. Po zainstalowaniu produktu pobranego ze sklepu App Store rodzice otrzymują szczegółowe instrukcje wyjaśniające, jak przy użyciu standardowego zestawu funkcji systemu iOS można skonfigurować opcje kontroli rodzicielskiej i ograniczyć korzystanie z innych aplikacji (łącznie z alternatywnymi przeglądarkami internetowymi). Produkt zapewnia ten sam poziom bezpieczeństwa online co rozwiązanie Kaspersky Parental Control dla Androida, filtrując strony internetowe w oparciu o ich typ i kategorię oraz blokując szkodliwe witryny przy użyciu chmury Kaspersky Lab.