BYT-ON, polski procesor z grafenu działa 3 miesiące bez ładowania baterii (Prima aprilis)

Digital Core Design, polskie laboratoria projektowe z Bytomia opracowały pierwszy na świecie procesor zbudowany z grafenu.
Pierwszy, komercyjny procesor z grafenu zbudowali Polacy
Pierwszy, komercyjny procesor z grafenu zbudowali Polacy

Grafen to alotropowa forma węgla odkryta w 2004 roku, za którą w 2010 roku dwóch fizyków otrzymało Nagrodę Nobla. Zastosowanie grafenu w procesorze BYT-ON oznacza przełom w elektronice, bowiem tradycyjna struktura krzemowa została zastąpiona wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi, z których zbudowany jest właśnie ten materiał.

Nasze testy rozpoczęliśmy tuż przed końcem 2011 roku, a ich wyniki przerosły nasze oczekiwania

– zauważa Tomasz Ćwienk, rzecznik prasowy Digital Core Design –

nasz procesor zamontowaliśmy w jednym z najnowocześniejszych tabletów dostępnych na rynku i ku naszemu zdziwieniu, od stycznia do końca marca działał on bez konieczności ładowania baterii

.

Tak rewolucyjne wyniki możliwe były dzięki połączeniu autorskiej architektury Digital Core Design, będącej efektem ponad 12 lat doświadczeń firmy, jak i samego grafenu, który otwiera zupełnie nowe możliwości dla branży elektronicznej.

Architektura zastosowana w procesorze BYT-ON określana jest mianem CISKoRISK 2 generacji, bowiem pozwala na wykonywanie wszystkich operacji z prędkością sięgająca 1/300 prędkości światła, przy jednoczesnym ponad 90% ograniczeniu zapotrzebowania na energię. W całym projekcie jest tylko jeden drobny szkopuł – cena procesora BYT-ON. Jest on zbudowany z mikromechanicznie wytworzonego krystalitu grafenu o wielkości powierzchni przekroju ludzkiego włosa, którego cena wynosi ok. 1000 dolarów.

Finalizujemy rozmowy z bankami, dzięki czemu każdy Kowalski będzie mógł zakupić ten procesor w 100 ratach 0%

– kończy Ćwienk.

Digital Core Design to zespół, który na swoim koncie ma między innymi budowę najwydajniejszego procesor na świecie, zaprezentowany pod koniec zeszłego roku – o szczegółach tutaj.

Źródło: Digital Core Design
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.