Cyberprzestępstwa na 100 tysięcy złotych w Kędzierzynie-Koźlu

Mieszkaniec Kędzierzyna- Koźla czerpał zyski z handlu podrabianymi urządzeniami do diagnostyki samochodowej, oferując je po znacznie zaniżonych cenach względem oryginalnych odpowiedników. Nieautoryzowane pochodzenie przedmiotów zidentyfikowano niemal od razu po przeszukaniu – na wszystkich widniał wspólny numer seryjny. W trakcie przeszukania, w mieszkaniu nieuczciwego handlarza wykryto także nielegalne oprogramowanie zainstalowane na komputerach. Do ekspertyz biegłych zabezpieczono komputery oraz nośniki danych.
Efekt przeszkania w Kędzierzynie Koźlu (źródło: opolska.policja.gov.pl)
Efekt przeszkania w Kędzierzynie Koźlu (źródło: opolska.policja.gov.pl)
Efekt przeszkania w Kędzierzynie Koźlu (źródło: opolska.policja.gov.pl)

Efekt przeszukania w Kędzierzynie Koźlu (źródło: opolska.policja.gov.pl)

Liczba fałszywek, które trafiły do klientów nie została jeszcze dokładnie oszacowana. Wiadomo, że jego ofiarami padli zarówno mieszkańcy Polski, jak i kilku krajów Europy. Wstępna wartość wszystkich strat szacowana jest na 100 tysięcy złotych.

Według danych opublikowanych na początku roku przez OECD, wartość rynku podróbek towarów i pirackich programów w Polsce rośnie w zatrważającym tempie i osiągnęła już wartość 4,8 mld złotych.

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, głównym źródłem tych podróbek są nadal Chiny.

Dostępność na rynku wyrobów podszywających się pod markowe powoduje nie tylko wielomilionowe straty w budżetach państw i samorządów, ale niesie także zagrożenie dla zdrowia wszystkich osób korzystających z tego typu wyrobów. Podróbki na ogół nie spełniają norm jakościowych, bo w ich produkcji wykorzystuje się tańsze i niebezpieczne dla zdrowia materiały takie jak rakotwórcza melamina, trujący chrom i ołów czy powodujący bezpłodność ftalanom.