Dell XPS 13 L321X – bardziej ultra

Na swojego pierwszego ultrabooka Dell kazał nam czekać dość długo, ale w końcu jest i do naszego laboratorium trafił model XPS 13 (L321X). Na pierwszy rzut oka płaska obudowa z dużym logo Dell w okręgu nie wyróżnia się niczym szczególnym. Ot kolejny stylowy ultrabook z aluminiowym wykończeniem. Jednakże tak jest tylko z wierzchu – po obróceniu komputera spodem do góry zauważymy tworzywo sztuczne z charakterystyczną czarno-szarą szachownicą. Jest to wytrzymałe włókno węglowe, które jest lekkie i lepiej izoluje nagrzaną wnętrze notebooka od otoczenia, co ma istotny wpływ np. gdy będziemy długo trzymać laptopa na kolanach. Na pewno nie odczujemy gorąca jak w przypadku aluminiowych konstrukcji (Apple, Asus). Profil cienkiego XPS-a przypomina klinowy styl Apple, który skopiował między innymi Asus, lecz w porównaniu do 13-calowego MacBook-a Air bardziej “kontrastuje” kolorystyką. Szczególnie gdy już rozłożymy komputer naszym oczom ukaże się czarne wnętrze pokryte cienką warstwą gumy, co sprawia, że otoczenie klawiatury jest bardziej miłe w dotyku niż chłodne, metalowe u konkurentów. Bardzo wygodna i funkcjonalna jest podświetlana klawiatura z wyspowymi klawiszami. Podświetlenie klawiatury można włączyć ręcznie albo może się ono włączać automatycznie dzięki wbudowanemu czujnikowi oświetlenia.
Dell XPS 13 L321X – bardziej ultra

Dell XPS 13 jest wyraźnie cięższy od 13-calowego MacBooka Air, ale lżejszy od Asusa UX31E.

Dell XPS 13 jest wyraźnie cięższy od 13-calowego MacBooka Air, ale lżejszy od Asusa UX31E.

Konstrukcja obudowy XPS-a 13 jest solidna i zapewnia odporność nawet na intensywny nacisk na pokrywę jak i na samą klawiaturę. Nic nie trzeszczy i nic się nie ugina jak w przypadku tańszych konstrukcji (np. Samsung 530U3B). Niestety w tym wszystkim nieco razi sztywność zawiasów ekranu, które są bardziej toporne w działaniu niż idealnie “pracujące” zawiasy MacBooka. Jednakże największą zaletą konstrukcji Della XPS 13 jest jego bardziej kompaktowa od konkurentów obudowa, która pomimo zastosowania ekranu 13,3-calowego, gabarytami jest zbliżona do mniejszych modeli 11,6-calowych. Osiągnięto to między innymi poprzez zastosowanie bardzo wąskiej ramki wokół ekranu. Sam ekran nie jest niestety najwyższej jakości. Podobnie jak u innych konkurentów MacBooka Air zastosowano tu standardową matrycę TN o rozdzielczości zaledwie 1366×768 pikseli. W porównaniu z ekranem produktu Apple’a, który ma rozdzielczość 1440×900 widać wyraźny spadek jakości obrazu np. podczas przeglądania zdjęć.

Wydajność zintegrowanego układu graficznego jest wystarczająca do większości standardowych zastosowań.

Wydajność zintegrowanego układu graficznego jest wystarczająca do większości standardowych zastosowań.

Testowany model wyposażono w popularny w ultrabookach procesor typu ULV – Intel Core i5-2467M taktowany zegarem 1,6 GHz. Taka jednostka najczęściej pracowała w testowanych wcześniej “tańszych” modelach ultrabooków. Natomiast konkurencyjny Apple MacBook Air 13″ MC966PLA i Asus Zenbook UX31E-RY009V dysponowały nieco szybszym (1,7 GHz) procesorem Intel Core i5-2557M. Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD Graphics 3000, który z powodzeniem daje rade wszelkim typowym zadaniom do jakich przewidziano komputery tego typu – czyli praca biurowa, typowe aplikacje użytkowe, odtwarzacze multimediów oraz wszelka komunikacja i przeglądanie Internetu. Możemy się nawet pokusić o granie w mniej wymagające gry 3D, lecz o nowych tytułach i ustawianiu wysokich detali obrazu możemy zapomnieć. Ultrabook Della podobnie jak MacBook Air ma złącze mini DisplayPort dla zewnętrznego monitora. Szkoda, że producent nie zdecydował się na bardziej popularne HDMI, a w zestawie nie ma także stosownej przejściówki. Sporą wadą prezentowanego modelu jest też dostępność jedynie dwóch złączy USB. Na szczęście jedno z nich to nie przestarzałe już USB 2.0 lecz nowoczesne i szybkie USB 3.0. Mimo to mała liczba złączy USB doskwiera. Tym bardziej, że w ultrabooku Della zrezygnowano z czytnika kart SD więc użytkownicy tego popularnego nośnika zmuszeni będą wyposażyć się w czytnik oczywiście ze złączem USB.

Ogólna wydajność jest zadowalająca, na uwagę zasługuje bardzo szybki dysk SSD.

Ogólna wydajność jest zadowalająca, na uwagę zasługuje bardzo szybki dysk SSD.

Wewnątrz obudowy Della, podobnie jak w innych ultrabookach jest bardzo ciasno, miejsce zostało wykorzystane do granic możliwości. Znaczną jego cześć wypełnia płaska bateria. Pamięć RAM o pojemności 4 GB jest wlutowana w płytę główną. W ultrabooku Della zastosowano szybki dysk SSD (Samsung 830) w postaci płytki ze złączem mSATA. Wyróżnia się on bardzo wysoką wydajnością, zmierzona prędkość odczytu wyniosła aż 327 MB/s, dla porównania w Apple MacBook Air 13″ było to “tylko” 144 MB/s. Warto podkreślić iż w przeciwieństwie do wielu innych ultrabooków zastosowano tu napęd z interfejsem SATA 6 Gb/s.

Niemal trzy i pół godziny odtwarzania filmu z zewnętrznego napędu DVD to zadowalający wynik choć niektóre ultrabooki wytrzymują dłużej.

Niemal trzy i pół godziny odtwarzania filmu z zewnętrznego napędu DVD to zadowalający wynik choć niektóre ultrabooki wytrzymują dłużej.

Ogólna wydajność testowanego Della XPS 13 (L321X) jest wysoka jak na ultra mobilny komputer i porównywalna z konkurentami. W teście PCMark Vantage komputer uzyskał wynik 10504 punkty. W teście graficznym 3DMark06 zintegrowana z procesorem grafika osiągnęła 4065 punktów, co jest przeciętnym wynikiem dla komputerów ze zintegrowanym układem graficznym Intela najnowszej generacji.

Ponad dziewięć godzin oszczędnej pracy to bardzo dobry wynik w tej klasie notebooków.

Ponad dziewięć godzin oszczędnej pracy to bardzo dobry wynik w tej klasie notebooków.

Wbudowana bateria, zajmująca prawie dwie trzecie wnętrza obudowy ma pojemność 6350 mAh. W czasie testów komputer pracował na własnym zasilaniu przez ponad dziewięć godzin w trybie oszczędnym (MobileMark2007 Reader). Jest to bardzo dobry wynik wśród ultrabooków, które w naszym rankingu średnio pracują na baterii od 6 do 7 godzin. Konkurencyjny MacBook Air (MC966PL/A) rozładował się o dwie godziny szybciej, ale trzeba pamiętać że użyty podczas testów Windows 7 nie jest jego naturalnym środowiskiem pracy.

Dell XPS 13 może hałasować przy pełnym obciążeniu.

Dell XPS 13 może hałasować przy pełnym obciążeniu.

Podsumowując nowy ultrabook Della to bezpośredni konkurent MacBooka Air, który cenowo plasuje się pomiędzy pierwowzorem z logo nadgryzionego jabłka a jego “klonem” od Asusa (ZOBACZ PORÓWNANIE). Wykorzystanie przez producenta wysokiej jakości materiałów zapewnia nie tylko wytrzymałość i solidność, ale także wysoki komfort użytkowania. Wady takie jak jedynie dwa złącza USB, niska rozdzielczość matrycy, głośna praca pod dużym obciążeniem czy touchpad wciąż pracujący gorzej niż u Apple’a nie przesłaniają faktu, że jest do konstrukcja udana. Przydałoby się jedynie kilka poprawek. W obecnym wydaniu można go śmiał polecić osobom nie planującym wyciskać ze swojego ultrabooka maksimum wydajności i nie zajmującym się na co dzień fotografią cyfrową. Pozostali jeśli tylko dadzą się uwieść ascetycznemu wyglądowi pierwszego ultrabooka marki Dell powinni być zadowoleni. Niestety w przeciwieństwie do wielu innych ultrabooków model Della do najtańszych nie należy i to może ostatecznie zdecydować o jego popularności na naszym rynku.

Karol Kulas

Więcej:Dell