Intel SSD 520 SSDSC2CW120A3K5 120 GB

Do naszego laboratorium otrzymaliśmy kolejny Cherryville Solid State Drive – taka jest kodowa nazwa dysków serii Intel SSD520. Tym razem to model o pojemności 120 GB – połowę mniejszy od testowanego poprzednio, ale będący cenowo w zasięgu większej grupy odbiorców. W ramach serii SSD520 dostępne są dyski o pojemności: 60, 120, 180, 240 i 480 GB. W widocznym na pudełku oznaczeniu produktu SSDSC2CW120A3
Intel SSD 520 SSDSC2CW120A3K5 120 GB

K5

końcówka K5 dodana po nazwie modelu oznacza, że jest to zestaw, w którym oprócz dysku SSD jest także szyna do jego montażu w komputerze stacjonarnym, płyta CD z gwarancją i instrukcja obsługi nośnika oraz kable SATA (sygnałowy i zasilający). W zestawie co prawda nie dołączono plików instalacyjnych oprogramowania dodatkowego, ale najnowsze wersje aplikacji przeznaczonych dla użytkowników SSD Intela udostępnione są do bezpłatnego ściągnięcia i wykorzystania na stronie producenta.

Aluminiowa obudowa nośnika SSD 520 ma wymiary klasycznego dysku 2,5 cala. Jego grubość wynosi 9,5 mm, dzięki czemu możemy zainstalować go w większości notebooków. Intel stosuje jednak w swoich dyskach pewien koncept. Kaseta zawierająca interfejs i układy elektroniczne jest grubości 7 mm, do niej dokręcona jest ramka 2,5 mm. Jeśli chcielibyśmy zainstalować nośnik w notebooku, który ma przewidziane miejsce jedynie na dyski “Slim” o grubości 7 mm to możemy pozbyć się ramki. Zabieg taki wymaga jednak zmiany śrub – standardowe po zdjęciu ramki będą za długie.

Sercem napędu jest kontroler LSI SandForce drugiej generacji SF-2281VB1-SDC. Oprócz kontrolera na płytce PCB z logo Intela znajduje się osiem modułów pamięci MLC NAND flash własnej produkcji. Są to moduły o oznaczeniach 29F16B08CCME2 wykonane w litografii 25 nm, o pojemności 16 GB każdy. Ich żywotność wynosi 5000 cykli (Program/Erase). Pojemność użytkowa dysku wynosi 111 GB, pozostałe bloki danych są rezerwowane dla kontrolera (Over- Provisioning). Przestrzeń ta jest wykorzystywana w celu zwiększenia wydajności swobodnego zapisu oraz zwiększenia niezawodności dysku. Kontroler korzysta z dodatkowej przestrzeni do zastępowania martwych bloków pamięci, co w połączeniu z techniką wyrównywania ich zużycia (Wear Leveling) wydłuża życie dysku SSD. Zarezerwowane gigabajty są niejako podręcznym, osobistym warsztatem nadzorczo-naprawczym napędu SSD. Naturalnie SSD 520 obsługują polecenia wewnętrzne NCQ, TRIM i procesy Garbage Collection. W celu zapewnienia ochrony przechowywanych na nośniku danych na wypadek np. utraty notebooka z owym dyskiem, użytkownik może zabezpieczyć się szyfrując całą powierzchnię napędu. SSD 520 obsługują szyfrowanie algorytmem AES 256-bit.

Na uznanie zasługuje wspomniane wcześniej oprogramowanie, które Intel przygotował dla użytkowników swoich dysków. Głównym zadaniem aplikacji Intel Data Migration Software zakupionej od firmy Acronis jest zapewnienie szybkiego i niewymagającego specjalistycznej wiedzy przeniesienia całego środowiska użytkownika (system operacyjny, zainstalowane programy, ustawienia użytkownika, przechowywane dane) z dotychczas używanego dysku na nowy nośnik. Aplikacja sprawdza się znakomicie. Czas przeprowadzenia całej operacji zmiany dysku jest krótki, liczony w minutach, a nie godzinach jak miałoby to miejsce w wypadku instalacji nowego systemu wraz oprogramowaniem i wprowadzeniem indywidualnych ustawień oraz przeniesieniem niezbędnych danych.

Drugą udostępnianą aplikacją jest rozwijany od dłuższego czasu Intel SSD Toolbox. W czytelny i przystępny sposób pozwala ona zarządzać napędem. Udostępnienie zestawienia informacji S.M.A.R.T w łatwy i czytelny dla użytkownika sposób zasługuje na pochwałę.

Wprawdzie dostrajanie systemu pod kątem użytkowania SSD nie jest kompletne, ale aplikacja wykona niezbędne minimum za użytkownika.

Osoby mające doświadczenie z użytkowania nośników SSD docenią także inne funkcje, w tym sprawdzenie aktualności zarówno samej aplikacji jak i firmware’u dysku. Wygodna, bezproblemowa aktualizacja tego ostatniego wciąż nie jest u wielu producentów standardem.

W specyfikacji zawarto informacje o zapewnianych przez dysk parametrach pracy. Maksymalny transfer danych oferowany przez SSD 520 120 GB wynosi 550 MB/s podczas odczytu oraz 500 MB/s podczas zapisu. Jeśli dysk będzie podłączony przez interfejs SATA II (3 Gb/s) to jego deklarowane transfery maksymalne będą na poziomie 280 MB/s i 260 MB/s podczas odczytu i zapisu. Według specyfikacji dysk zapewni wielozadaniowość na poziomie maksymalnym 25 000 IOPS podczas odczytu i 80 000 IOPS zapisując bloki danych o wielkości 4 KB. Czas bezawaryjnej pracy jest określony na 1 200 000 godzin (MTBF).

W testach wydajności SSDSC2CW120A3 wypada bardzo dobrze na tle innych modeli o pojemności 120-128 GB. Po wynikach widać też, że model o pojemności 240GB z tej serii jest wyraźnie mocniejszy w większości testów. Średnia szybkość sekwencyjnego przesyłania danych podatnych na kompresję sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 517 i 496 MB/s podczas odczytu i zapisu. Maksymalna szybkość transferu danych zmierzona w aplikacji ATTO wynosiła 556 i 520 MB/s podczas odczytu i zapisu.

Świetne wyniki dysku Intela, podobnie jak innych dysków z kontrolerami SandForce są mocno uzależnione od stopnia kompresji przesyłanych danych. Sprawdziliśmy jak napęd radzi sobie z plikami mało podatnymi na kompresję (pliki multimedialne, spakowane archiwa, obrazy płyt). Użyliśmy do tego aplikacji AS SSD. W pomiarze sekwencyjnego przesyłania danych nieściśliwych nośnik uzyskiwał 500 i 177 MB/s. Zbliżone wyniki oferują 120-gigabajtowe dyski OCZ Vertex3, Kingston HyperX, Patriot WildFire czy A-Data S511. Zdecydowanie lepiej spisuje się dysk SSD 830 Samsunga, który zapisywał dane ze średnią szybkością 314 MB/s. Najlepiej sprawdza się on w pracy z multimediami.

Średnie czasy dostępu, które oferuje nośnik Intela wynosiły w AS SSD: 0,116 i 0,186 ms.

SSD 520 na tle innych modeli dysków wyposażonych w kontrolery LSI SF-2200 pod tym względem wypada najlepiej, lecz mimo wszystko ustępuje pola nośnikom Samsung SSD 830 oraz dyskom Plextor M3 128GB czy Crucial M4 128GB (częściowo).

W testach aplikacyjnych (PC Mark Vantage HDD Score), które symulują operacje najczęściej wykonywane podczas codziennej pracy, dysk Intela uzyskał wynik 76293 punkty, co jest wynikiem jednym z najwyższych, a ten uzyskany w PC Mark7 HDD Score wynoszący 5427 punktów najwyższym wśród 120-tek.

Średnie zużycie energii napędu Intela wynosi 1,3 W -wielkość ta mieści się w ramach średniej wśród dysków z interfejsem SATA 6 Gb/s. Temperatura powierzchni napędu po dwóch godzinach pracy, w najcieplejszym miejscu wynosiła 33°C, nie stwierdziliśmy więc problemu z nadmiernym nagrzewaniem się nośnika. Intel udziela na dyski z serii SSD 520 5-letniej gwarancji, czyli dwa lata dłuższej niż większość konkurentów.

Dokładne porównanie prezentowanego dysku zajdziecie pod tym linkiem.

Jak pokazują wyniki testów SSD 520 o pojemności 120 GB jest napędem szybkim, oferującym wysoką wydajność – zwłaszcza plików podatnych na kompresję. Jest też jednym z najwydajniejszych nośników w obrębie dysków wyposażonych w kontroler SandForce. Użytkownicy napędów Intela dysponują bardzo dobrym zapleczem w postaci potencjału badawczego giganta z Santa Clara. Gwarantuje to regularne aktualizowanie oprogramowania układowego dysków, podnoszącego wydajność owych napędów. Fakt o tyle istotny iż – jak widać po wynikach osiąganych przez dyski z kontrolerami LSI SandForce – pewne aspekty ich pracy, jak np.: zapis danych nieściśliwych czy czasy dostępu powinny być usprawnione.

Arkadiusz Uriasz