Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.

Ju-hu, jest już Wahoo! Opera 12 beta do pobrania!

Kilka sporych i kilka mniejszych zmian. Sprawdź sam, co się zmieniło

Jest nowa Opera do testowania

Jest nowa Opera do testowania

Opera 12 jest sprytniejsza i szybsza niż jej poprzedniczki i wprowadza nowe funkcję, które użytkownicy i deweloperzy mogą wypróbować przed finalnym wydaniem. Odkryć Operę 12 możecie na stronie: http://www.opera.com/browser/next.

Motywy

Motywy umożliwiają w łatwy sposób zmianę wyglądu Opery, w zależności od gustu lub nastroju. Po prostu wybierz motyw dla siebie i — voila! – masz już odmienioną przeglądarkę. By spróbować któregoś z motywów, odwiedź: http://addons.opera.com/themes. Motywy są też proste do zrobienia. Jeśli chcesz spróbować sił w tworzeniu motywów dla Opery, dowiedz się, jak to zrobić tutaj: http://dev.opera.com/articles/view/operas-lightweight-themes/.

Odseparowane wtyczki

Wtyczki to najczęstsza przyczyna niestabilności przeglądarki, dlatego zapewniono im osobne procesy. Teraz, kiedy jakaś wtyczka zawodzi, Opera pozostaje stabilna.

Szybkość

Udało się zwiększyć szybkość dzięki udoskonaleniu kodu SSL i sprytniejszemu wczytywaniu kart, co zapewnia szybsze otwieranie i zamykanie przeglądarki.

Natywne strony w przeglądarce

A gdyby tak strony internetowe automatycznie dostosowywały się do rozmiaru monitora i wyglądały jak strony książki? Co, jeśli trzeba by do tego zaledwie parę linijek kodu CSS? Projekt początkowo nazwany był Opera Reader, ale torując mu drogę do standardu, nazwano go CSS3 Generated Content for Paged Media. Możesz wypróbować tę funkcję w Operze 12.

Wsparcie dla kamery

Opera 12 daje deweloperom parę nowych trików możliwych do osiągnięcia dzięki wsparciu getUserMedia, czyli API umożliwiającemu aplikacjom webowym użycie sprzętu, np. wbudowanej kamery internetowej. By zobaczyć, jak to działa, zobacz demo aplikacji:

Budka fotograficzna: http://shinydemos.com/photo-booth/ Polaroid: http://shinydemos.com/polaroid-taker/

Nowy wymiar bezpieczeństwa

Opera udoskonaliła swój innowacyjny system oznaczenia bezpieczeństwa, by łatwiej było zrozumieć poziom bezpieczeństwa i politykę prywatności odwiedzanej strony. Można łatwo dowiedzieć się, czy strona wykorzystuje lokalne informacje o użytkowniku, albo czy chce włączyć jego internetową kamerę. Rozszerzone rozszerzenia

Platforma rozszerzeń staje się jeszcze bardziej wydajna dzięki wprowadzeniu API Windows and Tabs, umożliwiających rozszerzeniom kontrolę okien i kart w przeglądarce.

Parę innych fajnych funkcji:

– 64-bitowa wersja dla Maka i Windowsa

– Wsparcie dla znacznika „Do Not Track”

– Animacje i tranzycie CSS3

– Drag and Drop (HTML5)

– Wsparcie dla CORS (Cross-Origin Resource Sharing)

– Przyspieszenie sprzętowe i WebGL