Kilowat na zegarze

Do testów w naszym laboratorium trafił ciekawy zasilacz firmy Cooler Master o dość skomplikowanej nazwie RS-A50-SPHA-D3 Silent Pro Hybrid. Ten “potwór” o mocy nominalnej ponad jednego kilowata szczyci się też cichą pracą. Już na pudełku znajdziemy informację iż do obciążenia 200 W jego wentylator ani drgnie. To oznacza, że podczas pracy z aplikacjami biurowymi powinien zachowywać się całkowicie bezgłośnie.
Kilowat na zegarze

Co ciekawe i ważne dla wszystkich poszukujących ciszy – w obudowie zasilacza znajdziemy dwa bezpośrednie wyjścia zasilające dla dodatkowych wiatraków. Interesujący jest fakt, że na tych wyjściach mamy napięcie 7V. Niższe napięcie sprawi, że wentylator który nominalnie pracuje na 12V będzie pracował wolniej, a przez to ciszej. Oczywiście wolniejsza praca to mniejszy przepływ powietrza i mniejsza sprawność chłodzenia, ale tu akurat można podłączyć np. dodatkowe chłodzenie umieszczane na obudowie.

Urządzenie jest wyposażone w panel sterujący, który możemy umieścić z przodu komputera w miejsce napędu 5,25 cala. Zarządzanie właściwie dotyczy sterowania prędkością obrotów wiatraka. Możemy pracować w trybie automatycznym lub regulować obroty potencjometrem. Wentylator o średnicy 135 mm włączy się automatycznie, gdy temperatura przekroczy 50 stopni Celsjusza. Do panelu ponadto możemy podłączyć dodatkowo trzy inne i także sterować ich obrotami (regulacja w zakresie 3-12V). Zatem zasilacz “dba” nie tylko o zachowanie ciszy przez siebie, ale i otoczenia. Jak wcześniej zaznaczyliśmy do 200W pracuje pasywnie, natomiast przy minimalnym obciążeniu pomiar głośności w odległości 30 cm pokazał – 36,8 dBA. Przy maksymalnych obrotach już nie było tak cicho, bo przekroczyliśmy 56,9 dBA, na szczęście taka praca raczej nam nie grozi. Zasilacz dba o komponenty jeszcze w jeden sposób. Po wyłączeniu napięcia włączy na krótką chwilę wentylatory

Wiązkę kabli w tej jednostce zasilającej możemy oczywiście dowolnie kształtować, wszystkie są podpinane modułowo. Oprócz wcześniej wspomnianych gniazd wentylatorowych podłączymy jeszcze zasilanie do pięciu urządzeń z wejściem Molex, dwunastu SATA, jednego Floppy i sześciu PCI Expres. Producent na szczęcie nie oszczędzał na długości kabli podłączenie i nawet w dużej obudowie nie będzie problemem. Sprawność zasilacza potwierdza certyfikat 80 Plus Gold (88%-92%). Jest także kompatybilny z NVIDIA SLI i ATI CrossFire. Na dodatek producent zapewnia 5-letnią gwarancję na swój sprzęt.

Jakość zasilacza i jego nietuzinkowe cechy to niezła rekomendacja. Niestety tu napotykamy jego najpoważniejszą wadę, a jest nią wysoka cena wynosząca niemal 1200 zł! Na koniec warto wspomnieć, że w tej samej serii Silent Pro Hybrid możemy kupić jeszcze dwa inne o mocach 850 W i 1300 W.

Robert Dutkiewicz

Cooler Master RS-A50-SPHA-D3 Silent Pro Hybrid

Dane techniczne:
Moc maksymalna: 1050W
Typ PFC: aktywne
Chłodzenie: aktywne, 1 x 135 mm
Łączna ilość złączy Molex/SATA/Floppy/PCI Express 6-8 pin: 5/12/1/6
Rozmiary: 150×180×86 mm
Gwarancja: 60 miesięcy

PLUSY:

chłodzenie pasywne do 200W
cicha praca
możliwość sterowania wentylatorami
oddzielne wyjście (7V) na wentylator
modułowe kable

MINUSY:
Wysoka cena

Sprzęt do testów dostarczył: Cooler Master
Cena sugerowana producenta: 1170 zł