Od maja wyższe kary za jazdę samochodem z telefonem przy uchu

Już od maja kierowcom, którzy rozmawiają przez telefon bez zestawu głośnomówiącego albo słuchawkowego grozić będzie mandat w wysokości 200 złotych oraz 5 punktów karnych. Według badań przeprowadzonych przez Nokię w ramach kampanii “Dajemy Ci wolną rękę”* aż 59% Polaków rozmawia przez telefon prowadząc jednocześnie auto, 67% z nich trzyma telefon przy uchu.
Od maja wyższe kary za jazdę samochodem z telefonem przy uchu
Zestaw Nokia HF-210 można kupić już za ok. 105 złotych

Zestaw Nokia HF-210 można kupić już za ok. 105 złotych

Od kilku lat liczba kierowców karanych mandatem za rozmawianie w czasie jazdy bez zestawu głośnomówiącego sukcesywnie rośnie. Jak podaje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w samym 2011 roku było to 57 581, a rok wcześniej 48 937 kierowców.

Badania Nokii pokazują, że kierowców nie powstrzymuje nawet świadomość zagrożeń płynących z rozmawiania przez telefon trzymany przy uchu w czasie jazdy samochodem – 97 % badanych przyznaje, że zdaje sobie sprawę z tego, że rozmawianie przez telefon komórkowy grozi mandatem, a 95 % wie, że jest to niebezpieczne (więcej wyników badań na www.dajemyciwolnareke.pl).

Rozwiązaniem mogą być zarówno zestawy głośnomówiące, jak i słuchawki Bluetooth, które kosztują zwykle mniej, niż koszt jednego mandatu, nie wspominając o punktach karnych. Pomyśleć o tym warto więc zawczasu.