OvisLink AirLive N.Plug – N.Plug and play

Nazwanie AirLive N.Plug ruterem nie daje pełnego obrazu jego możliwości. Wspomniana funkcja to bowiem jedna z kilku jaką może on pełnić. Urządzenie działa też jako punkt dostępowy, repeater i klient sieci bezprzewodowej. Na tym także nie koniec, do wbudowanego portu USB można podłączyć modem sieci komórkowej – wówczas urządzenie staje się ruterem 3G.
OvisLink AirLive N.Plug – N.Plug and play

N.Plug dość dobrze radzi sobie z bezprzewodowym przesyłaniem danych.

N.Plug dość dobrze radzi sobie z bezprzewodowym przesyłaniem danych.

N.Plug został tak zaprojektowany, by wygodnie było go zabrać ze sobą w podróż. Takie jest też jego główne przeznaczenie – zapewnia możliwość bezprzewodowego korzystania z Internetu tam, gdzie dostępny jest tylko kabel, lub gdzie brak jakiegokolwiek łącza. Produkt AirLive jest zatem niewielki, lekki i wyposażono go w odkręcaną antenę dzięki czemu bez większych problemów zmieści się w każdym bagażu, nadmiernie go przy tym nie obciążając. Port USB i przełącznik trybów pracy umieszczono na górnej ściance, na dole włącznik, złącze anteny i po jednym stumegabitowym porcie dla LAN i WAN. Na ściance przedniej znajdziemy natomiast diody i przycisk funkcji WPS (oraz jeśli go dłużej przytrzymamy – RESET). Całe urządzenie ma wielkość porównywalną do zasilaczy dołączanych do większych modeli ruterów. Podobnie też podłącza się je bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Ma to tę zaletę, że pozbywamy się plątaniny kabli, ale w niektórych przypadkach ogranicza możliwość optymalnego usytuowania urządzenia.

Zarówno na małych jak i dużych odległościach sygnał jest silny i stabilny.

Zarówno na małych jak i dużych odległościach sygnał jest silny i stabilny.

W trybie repeatera, N.Plug łączy się z istniejącą siecią bezprzewodową i pod tą samą nazwą udostępnia ją dalej, w trypie punktu dostępu źródłem sieci jest kabel podłączony do portu WAN. AP jest “przezroczysty” dla urządzeń, które się z nim łączą – adres jest przydzielany przez już funkcjonujący w sieci ruter. Jako klient – łączy się z siecią bezprzewodową i udostępnia połączenie przez port Ethernet. Ruter umożliwia utworzenie sześciu oddzielnych wirtualnych sieci bezprzewodowych, plusem jest, że każda z nich może znaleźć się w oddzielnym VLAN-ie.

Wydajnością N.Plug nie może konkurować z bardziej “tradycyjnymi” modelami, tak ze względu na utrudnioną możliwość optymalnego ustawienia jak i na zastosowanie pojedynczej anteny i stumegabitowych portów przełącznika. Trzeba jednak przyznać, że wśród urządzeń o podobnych parametrach AirLive radzi sobie całkiem nieźle i to zarówno na krótkim jak i dłuższym dystansie. Sygnał jest silny i stabilny a prędkości przesyłania wynoszą odpowiednio 93 i 87 Mb/s. Wyraźnie gorsze są niestety wyniki kiedy klientem jest karta Intela zgodna z Centrino 2. W tym przypadku prędkości na małej odległości wahają się w granicach zaledwie 49 Mb/s a na dużej spadają do raptem 27. Porównywalne wartości osiągnęliśmy z kartami 802.11g na małej odległości.

Na pochwałę zasługuje niskie zużycie energii. W trybie jałowym nie przekracza ono 1 W, podczas pracy 2 W.

Na pochwałę zasługuje niskie zużycie energii. W trybie jałowym nie przekracza ono 1 W, podczas pracy 2 W.

Choć N.Plug może być podstawowym ruterem w naszej lokalnej sieci to jednak jest on dedykowany raczej jako sprzęt mobilny lub urządzenie rozszerzające zasięg. Z tymi zadaniami radzi sobie bardzo dobrze. Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć niski pobór energii, który podczas przesyłania danych nie przekracza 2 W. W trybie jałowym pobór spada do zaledwie 0,9 W. Podobną funkcjonalność oferują np. TP-Link TL-MR3020 oraz Sapido RB-1632 – zobacz porównanie tych produktów.

Grzegorz Bziuk