ZyXEL NBG5715 – fabrycznie zabezpieczony

O tym, że bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej jest sprawą ważną nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Producenci ruterów podchodzą do sprawy jednak w bardzo różny sposób. Niektórzy z nich wciąż domyślnie stosują sieć otwartą, inni fabrycznie zabezpieczają ją unikalnym hasłem. Drugie z wymienionych rozwiązań znajdziemy w produkcie NBG5715 marki ZyXEL.
ZyXEL NBG5715 – fabrycznie zabezpieczony

Na niewielkich odległościach ZyXEL radzi sobie dobrze. Wyniki są porównywalne np. z Asusem RT-N66U.

Na niewielkich odległościach ZyXEL radzi sobie dobrze. Wyniki są porównywalne np. z Asusem RT-N66U.

Konstrukcja urządzenia wymusza jego użycie w pozycji pionowej. Trzy demontowalne anteny znajdują się wówczas na górze. Z lewej strony (patrząc od frontu) umieszczono dwa przyciski. Jeden z nich to wyłącznik sieci bezprzewodowej, drugi – podświetlenia diod na przednim panelu. Po prawej znalazły się dwa porty USB opatrzone przyciskami bezpiecznego usuwania a na ściance przedniej przycisk parowania urządzeń bezprzewodowych i diody wskazujące aktualny stan pracy urządzenia. Z tyłu umieszczono cztery gigabitowe porty LAN, jeden równie szybki port WAN, złącze zasilania, wyłącznik i przycisk reset. W górnej części tylnego panelu widoczne są zaś uchwyty umożliwiające montaż rutera na ścianie.

Na większych odległościach, w paśmie 2,4 GHz, NBG5715 nie wypada najlepiej. Lepiej radzi sobie w 5 GHz.

Na większych odległościach, w paśmie 2,4 GHz, NBG5715 nie wypada najlepiej. Lepiej radzi sobie w 5 GHz.

Konfiguracja NBG5715 odbywa się za pomocą interfejsu webowego, przy czym jak wspomniałem na początku, sieć bezprzewodowa jest już fabrycznie zabezpieczona unikalnym dla każdego egzemplarza hasłem. Sam interfejs jest dostępny w dwóch odsłonach – uproszczonej, graficznej, zawierającej podstawowe opcje i przeznaczonej dla mniej zaawansowanych użytkowników, oraz klasycznej – zawierającej wszystkie możliwe do skonfigurowania funkcje urządzenia, która skierowana jest do osób chcących dopasować ustawienia swojego rutera do własnych potrzeb. Obie wersje są jednak na tyle przejrzyste, że nikt nie powinien mieć problemów z przygotowaniem sprzętu do pracy.

ZyXEL nie ma problemów z obsługą wielu klientów jednocześnie w 5 GHz. Uzyskuje dobre transfery.

ZyXEL nie ma problemów z obsługą wielu klientów jednocześnie w 5 GHz. Uzyskuje dobre transfery.

Pod względem wydajności, zwłaszcza na niewielkich odległościach w 5 GHz, NBG5715 radzi sobie z przesyłaniem danych bardzo dobrze. Z pojedynczym klientem uzyskaliśmy prędkości rzędu 180 Mb/s, z dwoma jednocześnie suma prędkości wynosiła nieco ponad 160 Mb/s. Dla częstotliwości 5 GHz bardzo dobrze wypadają też transfery na większych odległościach gdy na drodze sygnału znajdują się przeszkody w postaci ścian. Wynik 114 Mb/s jest w tym przypadku naprawdę przyzwoity. Wyraźnie gorzej sprawa ma się dla pasma 2,4 GHz. O ile przy bezpośredniej widoczności między ruterem i klientem uzyskaliśmy 132 Mb/s to po przejściu sygnału przez klika ścian wartość ta spadła do 59. Jeszcze niższe wyniki dało się zaobserwować podczas połączenia z kartą zgodną z Centrino 2. Zaletą jest za to dość dobra współpraca ze starszymi urządzeniami zgodnymi z 802.11g i szybki routing (około 900 Mb/s) między LAN i WAN.

Dobre wyniki i oferowana funkcjonalność okupione są niestety dość dużym zużyciem energii.

Dobre wyniki i oferowana funkcjonalność okupione są niestety dość dużym zużyciem energii.

ZyXEL to sprzęt, który ma spory potencjał i dość duże możliwości. Zastosowanie mocniejszych anten powinno poprawić wyniki osiągane na większych odległościach. Wbudowane porty USB to także plus, pozwalają bowiem na wykorzystanie podłączonych dysków, drukarek czy skanerów przez wielu użytkowników. Niestety aby skorzystać z tej funkcjonalności trzeba zainstalować na komputerze dodatkowe oprogramowanie o nazwie NetUSB, a z podłączonego urządzenia w tej samej chwili może skorzystać tylko jeden użytkownik, drugi musi czekać na zwolnienie zasobu. Zbliżoną funkcjonalność i zauważalnie lepsze wyniki oferują np. Sitecom WLR-6000 i Asus RT-N66U. ( ZOBACZ PORÓWNANIE).

Grzegorz Bziuk

ZyXEL NBG5715

PLUSY:

Jednoczesna praca w 2,4 i 5 GHz
Dwa porty USB dla akcesoriów
Dobry zasięg w 5 GHz.

MINUSY:
Przeciętne wyniki w 2,4 GHz na dużych odległościach
Wysokie zużycie energii