Zyxel NSA310 – ekonomiczny backup

Przyzwoity NAS do wykorzystania w domu nie musi być drogi. Dobrym tego przykładem jest ZyXEL NSA310. Model, który trafił do naszego laboratorium jest sprzedawany wraz z wbudowanym twardym dyskiem o pojemności 2 TB i oferuje bardzo korzystny stosunek możliwości do ceny.
Zyxel NSA310 – ekonomiczny backup

NSA310 podczas pracy zużywa niewiele energii. Wartość ta jest porównywalna z uzyskanymi przez inne urządzenia jednodyskowe.

NSA310 podczas pracy zużywa niewiele energii. Wartość ta jest porównywalna z uzyskanymi przez inne urządzenia jednodyskowe.

NSA310 mieści w sobie jeden dysk twardy o rozmiarze 3,5 cala i maksymalnej pojemności 3 TB. Mimo to możliwe jest skorzystanie z funkcjonalności RAID 1. Urządzenie umożliwia bowiem utworzenie macierzy złożonej z dysku wewnętrznego i drugiego, podłączonego przez port eSATA. Serwer wyposażono w jeden taki port, ale prócz niego mamy do wykorzystania też dwa porty USB. Prócz pamięci masowej można do nich podłączyć także drukarki, sprzęt ma bowiem wbudowany serwer wydruku. NSA310 współpracuje też z zasilaczami UPS. Na panelu przednim obok przycisku zasilania, diod wskazujących aktualny stan pracy i jednego z portów USB znajdziemy przycisk szybkiego backupu. Umożliwia on szybkie kopiowanie zawartości podłączonej pamięci na dysk NAS-a. Jego zachowanie możemy skonfigurować przez interfejs webowy.

Także w trybie oszczędzania energii, pobór jest niewielki. To plus dla ZyXEL-a.

Także w trybie oszczędzania energii, pobór jest niewielki. To plus dla ZyXEL-a.

Praca z urządzeniem ZyXEL-a jest łatwa i przyjemna. Webowy interfejs zarządzania jest prosty w obsłudze, estetyczny, a poszczególne funkcje w nim zawarte zostały intuicyjnie pogrupowane. Dużym plusem jest też obsługa pakietów – instalowanie dodatków zwiększa bowiem możliwości urządzenia. Dostępny jest m.in. serwer WWW z obsługą PHP i bazą danych MySQL, aplikacja do udostępniania galerii fotografii czy gotowe paczki z aplikacjami CMS. NSA310 ma wbudowany serwer multimediów współpracujący zarówno z urządzeniami wykorzystującymi DLNA jak i iTunes, pozwala on na strumieniowanie multimediów bezpośrednio do podłączonych do sieci lokalnej telewizorów, konsol czy HTPC.

Pozyskiwanie materiałów multimedialnych wspomoże niewątpliwie wbudowany klient pobierania, który radzi sobie zarówno z zasobami w sieci BitTorrent, eMule jak i dostępnymi na serwerach www i ftp. Ponadto materiały umieszczone w określonym wcześniej przez użytkownika katalogu mogą zostać automatycznie wysłane do połączonego konta w serwisie Flickr (zdjęcia) czy YouTube (wideo). Użytkowników komputerów spod znaku nadgryzionego jabłka zapewne ucieszy fakt, że serwer ZyXEL może być magazynem docelowym dla kopii zapasowych danych utworzonych w usłudze Time Machine. NSA310 potrafi też automatycznie tworzyć kopie bezpieczeństwa danych zgromadzonych w udostępnionych katalogach sieciowych. Wbudowany klient FTP pozwala ponadto na wysyłanie określonych plików na zdalny serwer FTP, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa danych.

Prędkościami transferów NSA310 nie może konkurować z Synology czy QNAP-em, ale wśród zbliżonych produktów radzi sobie dobrze.

Prędkościami transferów NSA310 nie może konkurować z Synology czy QNAP-em, ale wśród zbliżonych produktów radzi sobie dobrze.

Pod względem wydajności NSA310 nie dorównuje co prawda takim markom jak Synology czy QNAP, ale skutecznie konkuruje na przykład z Buffalo CS-WX2.0/R1-EU czy Western Digital My Book Live 1 TB. Uzyskana prędkość odczytu przez SMB to nieco ponad 48 MB/s podczas gdy podczas zapisu udało się osiągnąć trochę ponad 36,5 MB/s. Wartości te powinny być wystarczające w domu czy nawet małym biurze, ale do bardziej profesjonalnych zastosowań mogą okazać się niewystarczające.

Prędkości zapisu do NAS nie są najwyższe, ale do podstawowych zastosowań w domu będą wystarczające.

Prędkości zapisu do NAS nie są najwyższe, ale do podstawowych zastosowań w domu będą wystarczające.

ZyXEL NSA310 to sprzęt, który za niewygórowaną cenę oferuje bardzo korzystny stosunek możliwości do ceny. Wyposażono go we wszystkie podstawowe funkcje jakie dostępne są w produktach konkurencyjnych, a także w kilka dodatkowych, które poszerzają spektrum zastosowań. Jeśli zależy nam na wyższej wydajności możemy zwrócić uwagę np. na QNAP-a TS-112, do którego jednak będziemy musieli dokupić oddzielnie dysk twardy. Zbliżonym pod względem wydajności i dostępny w porównywalnej cenie model Western Digital My Book Live 1 TB z dyskiem o połowę mniejszym oferuje też mniejszą funkcjonalność. Zobacz porównanie wymienionych produktów.

Grzegorz Bziuk