AMD Trinity oficjalnie – nowe procesory, lepsze od Intela…

Nowa architektura o nazwie Trinity ma oferować nawet dwukrotnie wyższą wydajność w przeliczeniu na jeden wat zużytej mocy niż poprzednia (a raczej obecna) generacja jednostek APU – Llano. Do tego posiada zintegrowany procesor graficzny o “wydajności oddzielnej karty graficznej”, który jednak nadmiernie ma nie kłopotać baterii urządzeń mobilnych i notebooków. Nowa architektura nie jest jednak oparta na nowym procesie technologicznym, a ciągle na 32-nanometrowej technologii. AMD mimo tego zwiększyło liczbę tranzystorów, ale zwiększając proporcjonalnie cały układ i obniżając jego zapotrzebowanie na energię dzięki nowemu rdzeniowy Piledriver.
AMD Trinity oficjalnie – nowe procesory, lepsze od Intela…
Nowy, większy od poprzednika układ AMD Trinity

Nowy, większy od poprzednika układ AMD Trinity

Dla przykładu nowy układ, przeznaczony dla ultracienkich notebooków, A6-4455M z TDP równym 17W ma być tak samo wydajny, jak obecny model Llano, który wydziela 35W ciepła.

Najmocniejszy model o oznaczeniu A10-4600M, przeznaczony dla wydajnych notebooków i komputerów klasy HTPC, posiada cztery rdzenie taktowane zegarem 2,3 GHz (możliwość podkręcenia do 3,2 GHz), grafikę Radeon HD 7650G z zegarem 686 MHz oraz 4 MB pamięci L2 cache. Według AMD, ten układ wydajnością ma się równać z procesorem Intel Core i5-2520M z linii Sandy Bridge. Do zadań, w których wykorzystać można akcelerację graficzną (wsparcie dla OpenCL), APU od AMD bije Intela na głowę (zauważcie jednak, że to testy wykonane przez AMD), natomiast w benchmarku PCMark7 układ A10 jest słabszy od Core i5 o około 7 procent.

Kluczowa ma tu być jednak cena. Ceny notebooków z układem A10-4600M, które lada dzień powinny pojawiać się w sklepach, mają zaczynać się już od 699 dolarów.

Dla desktopów, AMD szykuje procesory Trinity z TDP równym 100W, ale ich szczegółowa specyfikacja techniczna, data premiery oraz cena nie zostały jeszcze podane.