Apple zarabia najwięcej na telefonach, ale zgadnijcie jaki ma udział w rynku

Telefony komórkowe w tym przypadku to fraza kluczowa, bowiem wliczają się do nich nie tylko smartfony, w którym Apple króluje na przemian z Samsungiem, ale również zwykłe telefony komórkowe, używane zazwyczaj tylko do dzwonienia, gdzie ciągle najwięcej do powiedzenia ma chociażby Nokia.
Apple zarabia najwięcej na telefonach, ale zgadnijcie jaki ma udział w rynku
Apple rośnie w siłę, Samsung goni Nokię na rynku telefonów komórkowych

Apple rośnie w siłę, a Samsung goni Nokię na rynku telefonów komórkowych

Dane firmy analitycznej Gartner wskazują, że globalnemu rynkowi wszystkich telefonów komórkowych wciąż przewodzi Nokia, natomiast drugie miejsce zajmuje Samsung. Apple z udziałem 7,9 procent (zdobytym jednak wyłącznie przez sprzedaż 35 milionów swoich iPhone’ów w pierwszym kwartale 2012 roku) zajmuje już trzecie miejsce.

Z bardzo ciekawego, poniższego wykresu dowiadujemy się natomiast, jak bardzo rynek traci schodząca ze sceny platforma Symbian – w większości na rzecz Androida. System stworzony przez Google kontroluje już 56 procent rynku i w zaledwie kwartał (nie byle jaki, bo świąteczny) zanotował wzrost o 20 punktów procentowych. iOS także rośnie, ale już nie na takich drożdżach, jak Android. Symbian tymczasem skurczył swój udział z 28 w Q4 2011 do zaledwie 9 procent w Q1 2012.

Więcej statystyk Gartnera po kliknięciu w źródło.