Asus G55VW – moc na wynos

Notebooki z serii Republic of Gamers firmy Asus są już dobrze znane wielu użytkownikom i mają wielu fanów. Wraz z pojawieniem się na rynku najnowszych procesorów Intela (Ivy Bridge) oraz grafik Nvidii (Kepler) do sklepów trafiła również nowa odsłona notebooków z serii G. Zasadniczo dostępne są dwie wersje tej ultrawydajnej maszyny – 15-calowa: G55VW oraz 17-calowa: G75VW. Jako pierwszy do naszego laboratorium zawitał mniejszy model z ekranem o przekątnej 15,6 cala. Jest to bardziej “mobilna” wersja od kolosa z największym wyświetlaczem, lecz także swoje waży – ok. 3,8 kg z baterią. Dodatkowo zabierając tego wydajnego notebooka musimy także zapakować dość ciężki, ważący niemal kilogram zasilacz. Łącznie daje to masę ponad 4,5 kg, którą łatwiej będzie wieźć w walizce z kółkami niż dźwigać w typowej torbie podręcznej.
Asus G55VW – moc na wynos

Przy pełnym obciążeniu natężenie hałasu generowane przez bardzo intensywnie pracujący układ chłodzenia wynosi 28,9 dB(A) czyli niewiele.

Przy pełnym obciążeniu natężenie hałasu generowane przez bardzo intensywnie pracujący układ chłodzenia wynosi 28,9 dB(A) czyli niewiele.

Obudowy notebooków z serii G od początku wyróżniały się ostrymi liniami o kształcie klinowatego korpusu, który jak głosi sam Asus jest inspirowany przez niewidzialne dla radaru samoloty wojskowe (F-117A). W porównaniu do poprzednich wersji najnowszy, 15-calowy model z serii G przeszedł lekki “lifting” i trzeba przyznać, że wyszło mu to na dobre. Szczególnie dopracowano wykończenie obudowy, która z wierzchu pokryta jest bardzo cieniutką warstwą gumy. Natomiast w dolnej, zasadniczej części komputera pojawiło się więcej metalowych elementów i wstawek, a palmrest (miejsce poniżej klawiatury) zostało pokryte również “gumowatym” tworzywem, na którym wygodnie można oprzeć dłonie.

Czas pracy jak na wydajną 15-tkę jest dość przyzwoity, ale do rekordów sporo brakuje.

Czas pracy jak na wydajną 15-tkę jest dość przyzwoity, ale do rekordów sporo brakuje.

Najnowszy notebook Asusa dla graczy wykorzystuje technologiczne nowinki, którymi są przede wszystkim procesory Intel Core trzeciej generacji oraz układy graficzne z wyższej półki – Nvidia GeForce GTX 6xxM. W testowanej wersji na wyposażeniu znalazła się nagrywarka Blu-ray. Poza tym na imponującej liście danych technicznych jest szybki dysk SSD (mSATA) o pojemności 128 GB oraz dodatkowo dysk twardy HDD o pojemności 1 TB. Dzięki temu aplikacje w systemie Windows uruchamiają się bardzo szybko i dodatkowo mamy dużo miejsca na magazynowanie danych. Jednakże to co szczególnie może ucieszyć entuzjastów gier i nowoczesnych multimediów to technologia wyświetlania obrazu 3D – Nvidia 3D Vision drugiej generacji. Do zestawu z notebookiem dołączone są okulary migawkowe łączące się z komputerem poprzez wbudowany weń przekaźnik, który kontroluje ich pracę.

15-calowy Asus G55VM masą jest bliższy dużym siedemnastkom (Samsung), niż innym, typowym piętnastkom (Acer).

15-calowy Asus G55VM masą jest bliższy dużym siedemnastkom (Samsung), niż innym, typowym piętnastkom (Acer).

Niestety paradoksalnie w przypadku testowanego przez nas egzemplarza ekran jest również jego największą wadą. Nie dość, że ma niską rozdzielczość (1366×768 pikseli) to jego powłoka jest błyszcząca i irytuje efektem lustrzanego odbicia. Należy tu mieć na uwadze, że testowana wersje różni się od “sprzedażowych”, które mają być wyposażone w matryce Full HD zarówno w wersji matowej jak i błyszczącej, do wyboru.

Wydajność komputera dzięki nowoczesnym i mocnym podzespołom jest bardzo wysoka. Pod tym względem testowany Asus G55VM uplasował się w ścisłej czołówce naszego rankingu i zdeklasował do niedawna najwydajniejsze maszyny wyposażone w czterordzeniowe procesory Intel Core i7 z rodziny Sandy Bridge. Podczas testów to wydajnościowe monstrum uzyskało 12347 punktów w benchmarku PCMark Vantage. Natomiast w testach graficznych 3DMark Vantage i 3DMark06 Asus G55VM uzyskał odpowiednio 12347 oraz 17977 punktów. Dla porównania wydajny model poprzedniej generacji – G74SX – wyposażony w starszy, czterordzeniowy procesor Intela (Core i7- 2630QM) oraz starszy układ graficzny Nvidia GeForce GTX 560M, zdobył 10015 (3DMark Vantage) oraz 15302 (3DMark 06) punktów.

Wydajność graficzna jest wysoka dzięki bardzo wydajnemu GPU - Nvidia GeForce GTX 660M.

Wydajność graficzna jest wysoka dzięki bardzo wydajnemu GPU – Nvidia GeForce GTX 660M.

Zaletą konstrukcji notebooków Asusa z serii G jest bardzo efektywny i co najważniejsze stosunkowo cichy układ chłodzenia. Składa się on z dwóch wolnoobrotowych wentylatorów, które skutecznie odprowadzają nadmiar ciepła, nie wytwarzając przy tym nadmiernego hałasu. W czasie testów zmierzony poziom głośności wahał się od 20,8 dB(A) przy jałowej pracy do 28,9 dB(A) podczas pracy z pełnym obciążeniem. Są to bardzo dobre wyniki jak na tak wydajnego laptopa.

Zastosowanie bardzo wydajnego układu graficznego sprawia, iż komputer poradzi sobie nawet z wymagającymi grami 3D.

Zastosowanie bardzo wydajnego układu graficznego sprawia, iż komputer poradzi sobie nawet z wymagającymi grami 3D.

Testowany Asus G55VM zasilany był baterią o pojemności 5200 mAh. W czasie testów na własnym zasilaniu pracował niespełna dwie godziny podczas odtwarzania filmu z płyty DVD oraz prawie cztery godziny przy oszczędnej pracy (MobileMark 2007 w trybie Reader). Są to przeciętne wyniki w klasie notebooków dla graczy, ale warto zaznaczyć, że podobnej wielkości maszyny z mniej wydajną grafiką potrafią pracować na baterii znacznie dłużej.

Ogólna wydajność jest na wysokim poziomie z racji zastosowania czterordzeniowego procesora Intel Core i7 trzeciej generacji oraz szybkiego dysku SSD.

Ogólna wydajność jest na wysokim poziomie z racji zastosowania czterordzeniowego procesora Intel Core i7 trzeciej generacji oraz szybkiego dysku SSD.

Podsumowując Asus G55VM to bardzo wydajny notebook dla najbardziej wymagających użytkowników, do grona których niewątpliwie zaliczani są komputerowi gracze. Urządzenie oferuje wysoką wydajność oraz najnowsze rozwiązania techniczne, w tym możliwość wyświetlania obrazu 3D oraz bardzo bogate wyposażenie: dysk SSD, nagrywarka Blu-ray, 16 GB pamięci RAM oraz podświetlana klawiatura. Niestety to wszystko okupione jest wysoką ceną oraz sporymi gabarytami, które są niemal dwukrotnie większe od przeciętnego notebooka z tej wielkości ekranem.

Karol Kulas

Asus G55VW

PLUSY:

Bardzo wydajne CPU i GPU
Ekran 3D z okularami migawkowymi
Cztery złącza USB 3.0
Nagrywarka Blu-ray
Kultura pracy

MINUSY:
Błyszczący ekran o niskiej rozdzielczości

Więcej:Asus