Asus K95VM – wydajny kolos

Asus K95VM to notebook o potężnych gabarytach i również dużej wydajności. Jest to typowy DTR (ang. Desktop replacement), czyli substytut komputera stacjonarnego, który nie nadaje się do częstego przenoszenia. Za to może pochwalić się możliwościami, których nie oferują zwykle typowe notebooki. Przede wszystkim jest to ogromy ekran z błyszczącą matrycą o długości przekątnej aż 18,4 cala. Rozdzielczość natywna to oczywiście Full HD – 1920×1080 pikseli. Poza tym to czego nie znajdziemy w typowym notebooku to dwa dyski twarde. I tu uwaga zaskoczenie, szokujące nawet nas w laboratorium – jeden z dwóch dysków to 3,5-calowy napęd rodem z komputerów stacjonarnych. Natychmiast nasuwa się pytanie: po co? Dla pojemności? Zastosowany HDD ma pojemność zaledwie 1 TB, która spokojnie jest już dostępna w modelach 2,5-calowych. Wydajność? Wymiana jednego z dysków na SSD praktycznie zamyka temat. Więc po co? Jedyny powód jaki przychodzi nam do głowy wiązałby się z wymianą dysku 1-terabajtowego na najpojemniejszy obecnie model o pojemności 3 TB. Takie monstrum pomieściło by spokojnie wiele instalacji gier, a także sporą kolekcję muzyki, zdjęć i filmów. Naszym zdaniem takie treści lepiej jednak przechowywać na dysku zewnętrznym lub NAS-ie, tym bardziej, że prezentowany Asus gabarytami nie zachęca do wynoszenia go z domu o czym za chwilę.
Asus K95VM – wydajny kolos

Duży Asus o dziwo nie robi dużego hałasu przy wytężonej pracy i to mimo wibracji wywoływanych przez pracujący wewnątrz 3,5-calowy dysk twardy.

Duży Asus o dziwo nie robi dużego hałasu przy wytężonej pracy i to mimo wibracji wywoływanych przez pracujący wewnątrz 3,5-calowy dysk twardy.

Jest jeszcze jeden aspekt zamontowania w tym notebooku desktopowego HDD. Nasz niepokój wzbudziło wyczuwalne już po uruchomieniu laptopa wibrowanie obudowy. Niestety pomimo zastosowania specjalnego mocowania, które ma tłumić wibracje dysku przenosi się ono na całego notebooka. Pytanie czy po dłuższym użytkowaniu nie wpłynie to negatywnie na całą konstrukcję? Na szczęście drugi dysk to już typowo dla komputerów przenośnych, 2,5-calowy model o pojemności 750 GB. W testowanym egzemplarzu oba napędy pracowały z prędkością 7200 obr./min.

18,4-calowy Asus K95VM jest znacznie cięższy nawet od dużych, 17-calowych notebooków dla graczy.

18,4-calowy Asus K95VM jest znacznie cięższy nawet od dużych, 17-calowych notebooków dla graczy.

Duży ekran, dwa dyski w tym jeden wielkości niedużej książki – wszystko to sprawia, że ten “notebook” z baterią waży ponad 4,2 kg. Obudowa testowanej wersji w całości została wykonana z tworzywa sztucznego. Jej powierzchnia jest wzorzyście perforowana w charakterystyczne paski, dzięki czemu nie zbiera odcisków palców. Duża i wygodna klawiatura wyspowa z wydzieloną sekcją numeryczną zapewnia komfort pisania nawet bardzo długich tekstów. Również duży i miły w dotyku jest touchpad z przyciskami zintegrowanymi z jego powierzchnią. Po bokach obudowy umieszczono dwa porty USB 2.0 oraz dwa szybkie USB 3.0. Z prawej strony, umieszczono napęd Blu-ray.

Wydajność graficzna jest zadowalająca lecz nieco słabsza od najwydajniejszych urządzeń dla graczy (Toshiba, MSI).

Wydajność graficzna jest zadowalająca lecz nieco słabsza od najwydajniejszych urządzeń dla graczy (Toshiba, MSI).

Asus K95VM wykorzystuje najnowszy procesor Intela – czterordzeniowy Core i7-3610QM. Jego wydajność jest bardzo wysoka i pozwoli na wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych zadań i używanie wymagających aplikacji. Do generowania grafiki komputer wykorzystuje zamiennie dwa układy graficzne: zintegrowany z procesorem – Intel HD Graphics 4000 oraz dodatkowy Nvidia GeForce GT 630M. Przełączanie się układów graficznych odbywa się automatycznie dzięki technologii Nvidia Optimus. Jak już wspomniano do wyświetlania obrazu zastosowano 18,4-calowy ekran Full HD, natomiast zewnętrzne wyświetlacze możemy podłączyć za pomocą portów D-Sub oraz HDMI.

Dzięki zastosowaniu dodatkowego układu graficznego komputer pozwoli na granie, lecz w bardziej wymagających grach konieczne będzie ustawienie niższych detali grafiki.

Dzięki zastosowaniu dodatkowego układu graficznego komputer pozwoli na granie, lecz w bardziej wymagających grach konieczne będzie ustawienie niższych detali grafiki.

W testach wydajności komputer wypada bardzo dobrze dzięki nowoczesnemu, czterordzeniowemu procesorowi Intela, który może przetwarzać do ośmiu wątków jednocześnie. W teście PCMark Vantage Asus K95VM osiągnął wynik 10676 punktów. Dla porównania potężna stacja robocza – HP EliteBook 8760w wyposażona w starszy procesor Intel Core i7-2820QM, w tym samym teście uzyskała wynik 10471, a jej koszt jest czterokrotnie wyższy od testowanego Asusa. Natomiast wydajność dodatkowej grafiki (Nvidia GeForce GT 630M) jest na dobrym poziomie lecz modele przeznaczone dla graczy osiągają znacznie wyższe wyniki. Niestety nie jest to jak sugeruje oznaczenie z cyfrą 6, najnowszy układ Nvidii z rodziny Kepler, ale starszy GeForce GT 540M, któremu po prostu nadano “odświeżoną” nazwę.

Ogólna wydajność jest na bardzo wysokim poziomie dzięki zastosowaniu czterordzeniowego procesora Intel Core i7 trzeciej generacji.

Ogólna wydajność jest na bardzo wysokim poziomie dzięki zastosowaniu czterordzeniowego procesora Intel Core i7 trzeciej generacji.

Do zasilania tego gigantycznego notebooka zastosowano akumulator o przeciętnej pojemności – 5200 mAh. Niestety czas pracy jaki pozwala osiągnąć ta bateria do długich nie należy. W trybie odtwarzania filmu DVD komputer pracował ponad półtorej godziny, a w trybie oszczędzania energii nieco ponad trzy godziny. Jest to raczej słaby wynik, ale z racji ogólnie słabej mobilności całego komputera (waga, 3,5-calowy HDD) można tego nie brać pod uwagę. Baterię w tym modelu trzeba raczej potraktować jako całkiem niezłego, wbudowanego UPS-a.

Czas pracy na baterii jest raczej kiepski, ale nie jest to komputer 'na wynos'.

Czas pracy na baterii jest raczej kiepski, ale nie jest to komputer “na wynos”.

Podsumowując Asus K95VM to mobilny substytut komputera stacjonarnego, który na wynos i do częstego przenoszenia się raczej nie nadaje, chyba że będziemy go przewozić w walizce na kółkach. Od gniazdka w ścianie też lepiej się z nim zbytnio nie oddalać. Za to zimą ciepła i lekko drgająca konstrukcja może posłużyć do rozgrzewającego masażu podczas, którego da się pograć lub obejrzeć film z krążka Blu-ray;-)

Karol Kulas

Asus K95VM

PLUSY:

Bardzo wydajny, czterordzeniowy procesor Intel Core i7 trzeciej generacji
Podwójny układ graficzny, którego pracę nadzoruje technologia Nvidia Optimus
Duży ekran (18,4″) o rozdzielczości Full HD (1920×1080)
Napęd Blu-ray
Obsługa technologii Intel Wirelss Display

MINUSY:
Duże gabaryty i masa
Krótki czas pracy na baterii

Więcej:Asus