Asus U44SG – kompromis wydajności i mobilności

Cienkie i lekkie notebooki nazywane ultrabookami to najnowszy trend w komputerowej “modzie”. Niestety te najcieńsze na rynku komputery przenośne mają pewne ograniczenia w postaci “słabszych” procesorów ULV oraz zamkniętej obudowy, w której nawet nie możemy wymienić samodzielnie baterii. Dlatego w ofercie niektórych producentów znajdziemy “tradycyjne” notebooki, ale zapakowane w smukłe obudowy, których grubość jest zbliżona lub niewiele większa od ultrabooka w ich najgrubszym miejscu czyli ok. 2 cm. Takim urządzeniem jest model U44SG firmy Asus.
Asus U44SG – kompromis wydajności i mobilności

Układ chłodzenia może hałasować przy pełnym obciążeniu procesora.

Układ chłodzenia może hałasować przy pełnym obciążeniu procesora.

Obudowa “płaskiego” Asusa pomimo wykonania z tworzywa sztucznego może się podobać. Wykończenie jest matowe co dobrze współgra i ładnie wygląda w połączeniu z również matowym, 14-calowym ekranem. Niestety ekran ma tylko standardową rozdzielczość 1366×768 pikseli. Dla zewnętrznych wyświetlaczy obrazu dostępne są dwa złącza: standardowe D-Sub i bardziej nowoczesne HDMI.

Asus U44SG to jeden z najlżejszych 14-calowych notebooków na rynku.

Asus U44SG to jeden z najlżejszych 14-calowych notebooków na rynku.

Komputer bazuje na platformie Intela z dwurdzeniowym procesorem Core i5 drugiej generacji. Do generowania grafiki urządzenie może wykorzystywać jedną z dwóch kart graficznych: zintegrowaną z procesorem (Intel HD Graphics 3000) lub dodatkową (Nvidia GeForce 610M). Niestety dodatkowa grafika to tania jednostka, która demonem wydajności raczej nie jest, a co najgorsze nie grzeszy dużo wyższą wydajnością od “integry” Intela. Dlatego aż ciśnie się na usta pytanie – po co? Dlaczego producent zdecydował się na wciśnięcie dodatkowego układu, który nie może pracować jednocześnie z grafiką Intela? Z pozoru bezsensowny albo marketingowy zabieg ma jednak sens. Oczywiście do gier, szczególnie tych nowych i wymagających się nie nadaje, ale sprawdzi się np. w aplikacjach do konwersji plików wideo, które potrafią wykorzystać sprzętową akcelerację obliczeń przy wykorzystaniu technologii Nvidia CUDA.

Dodatkowy układ graficzny niestety nie jest demonem wydajności i o najnowszych grach możemy zapomnieć.

Dodatkowy układ graficzny niestety nie jest demonem wydajności i o najnowszych grach możemy zapomnieć.

W testowanym modelu zainstalowano 8 GB pamięci DDR3 1333 MHz, co jest maksymalną pojemnością jaką można zastosować. Czarnym koniem w specyfikacji jest szybki i nowoczesny dysk SSD, który wykorzystuje interfejs SATA 6 Gb/s i ma sporą pojemność – 256 GB. Zmierzona w czasie testów szybkość odczytu danych wynosiła ok. 300 MB/s, czyli nawet pięciokrotnie więcej od przeciętnego dysku twardego (5400 obr./min). Dla urządzeń peryferyjnych dostępne są dwa złącza USB 2.0 oraz jedno szybkie USB 3.0. Asus U44SG pozbawiony jest napędu optycznego, ale dzięki temu jego obudowa jest smukła, a jego masa z baterią wynosi tylko 1714 g. Obecnie (w chwili przeprowadzania testów) jest to najlżejszy notebook z ekranem 14 cali w naszym rankingu. Niebawem pewnie ulegnie to zmianie bo producenci zapowiadają już premiery dużych ultrabooków z ekranem o przekątnej powyżej 13 cali.

Ogólna wydajność jest wysoka dzięki procesorowi Intel Core i5 drugiej generacji, a przede wszystkim szybkiemu dyskowi SSD.

Ogólna wydajność jest wysoka dzięki procesorowi Intel Core i5 drugiej generacji, a przede wszystkim szybkiemu dyskowi SSD.

Testy wydajności Asusa U44SG wypadają bardzo dobrze, co jest niewątpliwą zasługą procesora z obsługą technologii Intel Hyper-Threading oraz funkcją “dopalacza” – Turbo Boost. Jednakże wysokie wyniki w benchmarkach syntetycznych jak PCMark Vantage (11568 punktów) zostały osiągnięte przede wszystkim dzięki bardzo szybkiemu dyskowi SSD. Dla porównania konkurencyjne modele z podobną konfiguracją ale ze “zwykłym” dyskiem twardym mogą się pochwalić wynikiem ok. 6-7 tysięcy punktów w tym samym benchmarku.

Pięć i pół godziny odtwarzania filmu z DVD to bardzo dobry wynik.

Pięć i pół godziny odtwarzania filmu z DVD to bardzo dobry wynik.

Testowany komputer zasilany był litowo-jonowym ogniwem o dość dużej pojemności 5600 mAh. W czasie testów bateryjnych Asus U44SG osiągnął wynik ponad pięć i pół godziny odtwarzania filmu z zewnętrznego napędu DVD oraz prawie równe jedenaście godzin pracy w trybie oszczędnym.

Dziesięć godzin pracy biurowej to również bardzo dobry wynik.

Dziesięć godzin pracy biurowej to również bardzo dobry wynik.

Asus U44SG to funkcjonalny i wydajny notebook stworzony przede wszystkim do częstego przenoszenia i pracy na baterii. Ułatwiają to bardzo lekka obudowa (jak na 14 cali z baterią o podwyższonej pojemności), matowy ekran oraz długi czas pracy na własnym zasilaniu. Gdyby jednak cena testowanego modelu kogoś mocno przerażała to istnieje możliwość zaoszczędzenia prawie jednej czwartej ceny, gdy wybierzemy model z tradycyjnym dyskiem HDD zamiast SSD. Niestety będziemy wtedy musieli się pogodzić ze spadkiem wydajności oraz nieco krótszym czasem pracy na baterii.

Karol Kulas

Asus U44SG

PLUSY:

Wydajny, dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 drugiej generacji
Hybrydowy układ graficzny z obsługą technologii Nvidia Optimus
Szybki dysk SSD
Matowy ekran
Czytnik linii papilarnych

MINUSY:
Głośna praca przy pełnym obciążeniu

Więcej:Asus