Dysk SSD z funkcją… fizycznego samozniszczenia

Problem z czyszczeniem dysków jest dosyć duży, bowiem nie da się tego zrobić w prosty i szybki sposób. Aby mieć pewność, że danych nikt nie odczyta – trzeba je nadpisać, najlepiej kilkukrotnie lub po prostu użyć młotka.
Dysk SSD z funkcją… fizycznego samozniszczenia

No chyba, że jesteśmy w posiadaniu urządzenia RunCore InVincible – dysku SSD wyposażonego w port SATA. I w tym nie ma jeszcze nic niepokojącego. Podejrzaną informacją jest dopiero to, że urządzenie jest wyposażone w dwa przyciski – zielony i czerwony.

Po naciśnięciu przycisku zielonego uruchamiamy tzw. tryb “inteligentnej destrukcji”. Urządzenie nadpisuje każdą komórkę pamięci, a dane zapisane na dysku znikają i podobno w żaden sposób nie da się ich odczytać. Podobno, bowiem zawsze będzie jakiś sposób. I właśnie dla osób przesadnie dbających o bezpieczeństwo danych przewidziano przycisk numer dwa – koloru czerwonego.

Po jego wciśnięciu następuje fizyczne uszkodzenie nośnika. Jak? Przez silny impuls elektryczny, który przechodzi przez kości pamięci doprowadzając do ich fizycznego uszkodzenia. Pamięć SSD zaczyna dymić, a zapisane dane są już nie do odratowania.