Polski procesor graficzny wspierający najnowsze technologie bezpieczeństwa firmy ARM

Dostawca wirtualnych komponentów elektronicznych, firma Evatronix SA, wprowadziła dzisiaj do oferty pierwszego członka rodziny kontrolerów i procesorów obrazu wysokiej rozdzielczości PANTA. Opracowany z użyciem technologii firmy ARM kontroler PANTA DP20 jest dedykowany w szczególności wysokiej klasy urządzeniom przenośnym, jak smartfony czy tablety. Układ cechuje, według zapewnień producenta, wyjątkowo niski pobór mocy jak na jego możliwości przetwarzania obrazu.
Polski procesor graficzny wspierający najnowsze technologie bezpieczeństwa firmy ARM
Evatronix PANTA DP20 - schemat blokowy

Evatronix PANTA DP20 – schemat blokowy

Układ PANTA DP20 odciąża główny procesor aplikacji od złożonych i energochłonnych zadań związanych z obróbką wideo, jak kompozycja do 3 warstw wideo lub graficznych, konwersja sygnału YUV na RGB i odwrotnie, wprowadzanie przezroczystości czy korekcja gamma. Procesor wspiera wiele standardów wyświetlania i oferuje programowalną obsługę rozdzielczości aż do 8191×8191 pikseli. Interfejs wyjścia procesora PANTA DP20, wraz z sygnałami HSYNC, VSYNC oraz sygnałem wygaszania, jest kompatybilny zarówno z telewizyjnym standardem HDMI (w tym opcją 3D), jak również z mobilną specyfikacją MIPI DPI. Układ wspiera także całą gamę formatów RGB i YUV, jak również wyświetlanie z i bez przeplotu.

Procesor graficzny PANTA DP20 firmy Evatronix wspiera zaawansowaną szynę systemową AMBA AXI4 firmy ARM, która zapewnia najszybszy możliwy transfer danych wewnątrz aplikacji. Ze względu na fakt, że ta sama szyna obsługuje najnowsze procesory grafiki i wideo firmy ARM, proces integracji PANTA DP20 w systemach opartych o infrastrukturę ARM jest szybki i prosty.

Układ PANTA DP20 jest obecnie jedynym procesorem graficznym na świecie wspierającym technologię bezpiecznych transakcji ARM TrustZone. Poprzez dostęp do bezpiecznego systemu, odseparowanego fizycznie od głównego programu, kontroler PANTA DP20 skutecznie blokuje wybrane warstwy obrazu przed jakimikolwiek transformacjami czy przechwyceniem.

Ben Cade, wiceprezes i główny menadżer działu usług bezpiecznych w firmie ARM, skomentował: “Jesteśmy zadowoleni, że wspólnie z firmą Evatronix możemy dostarczać komponenty wspierające technologię TrustZone, która umożliwia systemową ochronę sprzętową,”. Ben dodał, że “kiedy technologia ARM jest integrowana w tak innowacyjnych urządzeniach, jak kontroler PANTA DP20 firmy Evatronix, możliwe jest zapewnienie wyższych poziomów bezpieczeństwa. Ułatwia to końcowym użytkownikom dokonywanie płatności mobilnych, współdzielenie danych oraz oglądanie płatnych zawartości za pomocą ich inteligentnych urządzeń.”