Galaxy S III wykorzystuje matrycę PenTile dla dłuższej żywotności wyświetlacza

Podczas, gdy standardowa matryca ma naprzemiennie piksele RGB, PenTile korzysta z RGBG. Pikseli zielonych jest więcej, ale są są mniejsze. Niby nic, ale powoduje to nieco mniej wyraźny obraz. Nikt z tego powodu nie robi zamieszania, bowiem AMOLED i tak ma dużo lepszy kontrast od wyświetlaczy LCD.
Galaxy S III wykorzystuje matrycę PenTile dla dłuższej żywotności wyświetlacza

Matryca PenTile z bliska / Wikipedia

Matryca PenTile z bliska / Wikipedia

Mimo wszytko PenTile w Galaxy S III nieco dziwi. Galaxy S korzystał z PenTile, jednak w Galaxy S II wyświetlacz AMOLED miał już standardowe subpiksele RGB. Pomimo, że Samsung zachował tą samą rozdzielczość – ekran w S II był wyraźnie ostrzejszy. Dlaczego więc w Galaxy S III powrócił do PenTile?

Odpowiedzią jest żywotność. Według Samsunga ta technologia pozwala na dłuższą bezawaryjną pracę wyświetlacza. Czy to oznacza, że ekrany w Galaxy S II zaczną niedługo się psuć? Niekoniecznie, bowiem gęstość pikseli w S III jest dużo większa niż w poprzedniej generacji telefonów Galaxy. Z racji, że w przypadku AMOLED piksele nie są podświetlane, a świecą własnym światłem, wykonanie takiego wyświetlacza jest bardziej skomplikowane. Wygląda na to, że stworzenie tak małego ekranu HD z subpikselami RGB jest jeszcze niemożliwe. Nie zmienia to faktu, że wyświetlacz w Galaxy S III i tak prezentuje się nieprzyzwoicie dobrze.