Gigabyte GeForce GTX 680 OC 2048MB GDDR5 – rewelacyjny układ chłodzenia

GeForce GTX 680 był pierwszą z kart graficznych wyposażonych w rdzenie wykonane w architekturze Kepler. Więcej o jego budowie, a także nowościach jakie ze sobą wniósł pisaliśmy na łamach CHIP Online w tym artykule.
Gigabyte GeForce GTX 680 OC 2048MB GDDR5 – rewelacyjny układ chłodzenia

Dostarczony do naszych testów produkt Gigabyte’a został przez producenta mocno zmodyfikowany – począwszy od zmiany zasilania karty, poprzez taktowanie rdzenia karty, a skończywszy na układzie chłodzenia. Mimo, iż rozkład komponentów na laminacie jest wręcz identyczny jak w przypadku prezentowanego wcześniej modelu referencyjnego, to uwagę zwracają złącza zasilania. Standardowe karty bazującej na układzie GeForce GTX 680 wymagają podłączenia dwóch 6-cio pinowych złączy.

W starszym Crysis'ie najwydajniejszy okazał się podkręcony przez VTX3D Radeon HD 7970.

W starszym Crysis’ie najwydajniejszy okazał się podkręcony przez VTX3D Radeon HD 7970.

Aby uruchomić GV-N680OC-2GD konieczne jest podpięcie po jednym 6- oraz 8-pinowym PEG. Według inżynierów Gigabyte’a takie złącza mają zapewnić podkręconemu z 1006 MHz (1058 MHz z GPU Boost) do 1072 MHz (1137 MHz z GPU Boost) rdzeniowi GPU optymalne zasilanie. Przyda się ono również, gdy zdecydujemy się na dalsze podkręcanie rdzenia karty. Jedyną wartością, która nie uległa zmianie – a szkoda – jest częstotliwość pracy pamięci GDDR5 których zegary (6008 MHz) są identyczne jak w referencyjnej konstrukcji Nvidii.

Far Cry 2 w rozdzielczości 2560x1600 pozostał domeną wysoko podkręconego Asusa, mimo iż jego przewaga nad Gigabyte'm mieści się w granicy błędu.

Far Cry 2 w rozdzielczości 2560×1600 pozostał domeną wysoko podkręconego Asusa, mimo iż jego przewaga nad Gigabyte’m mieści się w granicy błędu.

Układ chłodzenia

Do schłodzenia podkręconej karty graficznej Gigabyte wykorzystał znany już układ chłodzenia Windforce 3X. W jego skład wchodzi masywny aluminiowy radiator z poprowadzonymi przez całą jego długość trzema miedzianymi rurkami heat-pipe. W konstrukcji Gigabyte’a przylegają one bezpośrednio do rdzenia GPU zastępując tym samym stosowaną w standardowych konstrukcjach komorę vapor chamber. Pisząc o budowie radiatora warto również zwrócić uwagę na opatentowany przez Gigabyte’a sposób jego budowy. Zastosowana tu technologia “Triangle Cool” to nic innego jak połączenie wyprofilowanych żeberek radiatora w kształt trójkąta. Dzięki takiej budowie radiator generuje mniejsze turbulencje przepływającego powietrza, a także zwiększa jego efektywność. Nad nimi umieszczone zostały trzy wentylatory z kontrolą obrotów. Ich łopatki zostały zaprojektowane w taki sposób aby minimalizować turbulencje przepływającego powietrza oraz uzyskać przy tym maksymalny jego przepływ.

Jak pokazały nasze testy Windforce 3X zastosowany w podkręconym GeForce GTX 680 jest nie tylko cichszy od stosowanej w referencyjnych konstrukcjach turbiny o 2,4 dB (42,4 dB; 3,5 sona), ale również przewyższa go wydajnością. Podkręcony Gigabyte w czasie spoczynku pracował z temperaturą 32°C, a pod obciążeniem 74°C natomiast jego standardowo taktowany odpowiednik osiągał temperatury odpowiednio 45°C oraz 84°C.

W najnowszym DiRT3 wydajniejszy okazał się Gigabyte z trzyprocentową przewagą.

W najnowszym DiRT3 wydajniejszy okazał się Gigabyte z trzyprocentową przewagą.

Wydajność

Pod względem wydajności karcie GV-N680OC-2GD niewiele możemy zarzucić. Podniesienie taktowania rdzenia o 66 MHz, a także podniesieniem granicy, do której GPU Boost będzie automatycznie podkręcał kartę z 1058 MHz do 1137 MHz zaowocowało wzrostem wydajności na poziomie 6 % względem standardowych GTX-ów 680. Podkręcony Gigabyte wyprzedził również o średnio półtora procent Asusa GTX 670 DirectCU II TOP, który w momencie premiery był szybszy od referencyjnie taktowanych kart z układem GeForce GTX 680.

Przewaga w najnowszym 3DMarku 11 nad podkręconym GTX 670 wyniosła 7%.

Przewaga w najnowszym 3DMarku 11 nad podkręconym GTX 670 wyniosła 7%.

Zawartość opakowania

Zawartość opakowania jakie otrzymujemy wraz z kartą to największy mankament tego produktu. W dostarczonym do testów zestawie znajdowała się jedynie karta graficzna, natomiast według producenta sprzedawane zestawy wyposażane są jeszcze w przejściówki zasilania ze złączy molex na 6- oraz 8-pin PEG.

Pod względem poboru mocy platformy z zainstalowanymi grafikami bezkonkurencyjny pozostał duet GeForce GTX 670 TOP oraz referencyjnie taktowany GTX 680.

Pod względem poboru mocy platformy z zainstalowanymi grafikami bezkonkurencyjny pozostał duet GeForce GTX 670 TOP oraz referencyjnie taktowany GTX 680.

Podsumowanie

Podkręcony Gigabyte GTX 680 jest kartą o bardzo wysokiej wydajności oraz wyjątkowo udanym układzie chłodzenia. W obu przypadkach nie mamy jej nic do zarzucenia… Nawet średnia cena sklepowa na poziomie 2333 zł jest na akceptowalnym poziomie jeżeli weźmiemy pod uwagę cenę referencyjnej konstrukcji na poziomie 2280 zł. Wciąż jednak znacznie korzystniej pod względem stosunku wydajności do ceny wypadają podkręcone karty bazującej na najnowszym układzie GeForce GTX 670 (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Grzegorz Glonek

Gigabyte GeForce GTX 680 OC 2048MB GDDR5

PLUSY:

Wydajny i cichy układ chłodzenia
Fabrycznie podkręcona

MINUSY:
Uboga zawartość opakowania