Leica X2 – druga generacja cyfrowego aparatu serii X

Aparat został wyposażony w nowy przetwornik CMOS o rozmiarze APS-C i rozdzielczości ponad 16,5 mln pikseli oraz w stałoogniskowy obiektyw Leica Elmarit 24mm f/2.8 ASPH. Ekwiwalent małoobrazkowy ogniskowej tego obiektywu to 35mm – klasyczna ogniskowa stosowana w fotografii prasowej. Leica X2 została wyposażona w nowy, udoskonalony system autofokusa, który ma zapewniać szybkie, precyzyjne i niemal bezgłośne automatyczne nastawianie ostrości.
Leica X2 – druga generacja cyfrowego aparatu serii X
Leica X2 z przetwornikiem CMOS o rozmiarze APS-C

Leica X2 z przetwornikiem CMOS o rozmiarze APS-C

Aparat dysponuje szerokim zakresem nastaw: od pełnej kontroli manualnej po funkcje automatyczne. Jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Wszystko to, w połączeniu z eleganckim i stylowym wzornictwem, nawiązującym do tradycyjnej stylistyki aparatów z czerwoną kropką.

Przetwornik obrazu zastosowany w Leice X2 jest duży, jak na aparat kompaktowy (APS-C, czyli ok. 18 x 24mm). Mimo wysokiej rozdzielczości matrycy (ponad 16 megapikseli), każdy pojedynczy piksel dysponuje sporą powierzchnią światłoczułą, dzięki czemu zbiera więcej informacji. W efekcie rejestrowany obraz charakteryzuje się dużym zakresem dynamiki, dokładnym odwzorowaniem barw oraz niskim zaszumieniem, nawet przy wysokich czułościach.

Dla przetwornika o rozmiarze APS-C tzw. mnożnik ogniskowej wynosi ok. 1.5x. Oznacza to, że ogniskową obiektywu należy pomnożyć przez 1.5, aby uzyskać ekwiwalent dla klasycznego formatu małoobrazkowego – 24x36mm (stworzonego przez Leikę 99 lat temu).

Zmiana takich parametrów jak czułość czy balans bieli, kontrola nad głębią ostrości oraz innymi parametrami obrazu, pozwalają fotografującemu na świadome kreowanie wyglądu i klimatu zdjęć. Pomaga w tym duży (2.7″) monitor LCD o wysokim kontraście, zapewniający pełną kontrolę nad aparatem, jak również jasny i szczegółowy podgląd kadru nawet przy słabym oświetleniu sceny.

Cena aparatu wynosi 7350 złotych.