Nadchodząca generacja MacBook Pro z kartami Nvidii

Dziś docierają do nas kolejne rewelacje na temat modelu, który ma zadebiutować już w okresie wakacyjnym. Choć obecna generacja notebooków korzysta z kart graficznych AMD Radeon HD 6750M/6770M, nadchodząca wersja MacBook Pro będzie już wyposażona w układy graficzne Nvidii. Oficjalnie wciąż nie wiadomo jaki model GPU trafi do nadchodzących komputerów Apple, ale wiele wskazuje, że będzie to GeForce GT 650M (Kepler) wykonany w technologii 28 nm. To układ mocniejszy od GeForce GT 640M, który już pojawił się w kilku notebookach innych producentów i jedyne co można o nim powiedzieć (poza wysoką wydajnością), to że nieco się grzeje.
AMD i Nvidia od lat walczą ze sobą na rynku kart graficznych
AMD i Nvidia od lat walczą ze sobą na rynku kart graficznych

Układy Nvidii w komputerach Apple MacBook Pro to jednak nic nowego. Pierwsza generacja tych urządzeń w 2006 roku korzystała z kart AMD, ale w 2007 roku pojawiły się notebooki z układami Nvidii i te procesory były w nich wykorzystywane aż do 2010 roku. Dopiero poprzednia i obecna generacja MacBook Pro korzysta z procesorów AMD Radeon.

Przypuszczamy, że ostatnie przejście na AMD było efektem błędów konstrukcyjnych związanych z GPU Nvidii, które pojawiły się m.in. w urządzeniach Apple około 2008 roku. Problem polegał na wadliwym przylutowaniu procesora graficznego, przez co Apple musiał bezpłatnie naprawiać tysiące uszkodzonych komputerów. Jednak dwa lata wystarczyły, aby Apple i Nvidia dogadały się ponownie.