OCZ Vertex 4 VTX4-25SAT3-128G 128 GB – nowy kontroler, nowe możliwości

OCZ Vertex 4 to 2,5-calowy, półprzewodnikowy dysk będący kontynuacją flagowych serii nośników o najwyższej wydajności. Marka Vertex funkcjonuje na rynku dysków SSD od 2009 roku, jest rozpoznawalna i ceniona (pomimo drobnych potknięć, które jak się okazuje zdarzają się niemal każdemu producentowi). W serii dostępne są modele o pojemnościach: 64, 128, 256 i 512 GB. Dyski adresowane są do entuzjastów najwyższej wydajności. Czarne obudowy dysków Vertex 4 są wykonane tak jak poprzednio, w całości z aluminium. W najnowszych Verteksach zaszły jednak spore zmiany, zostały one całkowicie przekonfigurowane i przeprogramowane. Sercem nowej odsłony jest kontroler Indilinx Everest 2 (IDX400M00-BC). Jest to podobny, lecz wydajniejszy sterownik od wykorzystanego w tańszej serii Octane – Indilinx Everest (IDX300M01-BC). Co ciekawe w Verteksach 2 i 3 pracowały pierwszej i drugiej generacji kontrolery SandForce’a: SF-1200 i SF-2200, które znaleźć można w ogromnej większości dysków SSD dostępnych obecnie na rynku. Tak więc rezygnacja z SF i niejako powrót do Indilinx, gdyż Vertex 1 zbudowany był na bazie układu Indilinx Barefoot, może być nieco zaskakująca. Okazuje się, że firma Indilinx, o której od pewnego czasu było cicho, nie tylko nie upadła, ale ma się dobrze, a do tego jest od 2011 całkowicie zależna od OCZ, przez którą została nabyta. Można więc powiedzieć, że tak jak Samsung we własnych SSD, również OCZ ma swoje własne kontrolery we flagowej serii nośników.
OCZ Vertex 4 VTX4-25SAT3-128G 128 GB – nowy kontroler, nowe możliwości

Na płytce PCB dysku Vertex4 128GB oprócz wspomnianego kontrolera okrytego wkładką termiczną znajdziemy szesnaście ośmiogigabajtowych, synchronicznych modułów pamięci NAND flash Intela (29F64G08ACME3), wykonanych w litografii 25 nm. Moduły takie znaleźć można również w dyskach: OCZ Vertex 3 120GB czy A-Data XPG SX900 128GB. Są też dwie kości pamięci DDR3-1333 SDRAM produkcji Microna z oznaczeniami D9PBW o pojemności 256 MB każda, które pełnią rolę bufora pamięci podręcznej. Bufor w dyskach Vertex 4 ma wielkość do 1 GB – dotychczas dyski SSD korzystały z dodatkowych pamięci DDR o wielkości maksymalnie 512 MB, bądź też wykorzystywały do buforowania powierzchnię dysku (nośniki z kontrolerami SandForce). Vertex 4 zostały wyposażone w interfejs SATA 6 Gb/s.

Dysk OCZ Vertex 4 128 GB dwukrotnie poddaliśmy procedurze testowej. Raz z oficjalnym firmware’m 1.3, z którym dysk otrzymaliśmy, drugi raz po zmianie oprogramowania na 1.4RC, które nie jest jeszcze wersją finalną. Przy okazji tych dwóch testów można też wyraźnie zobaczyć jak dużo może zmienić aktualizacja oprogramowania wewnętrznego dysku SSD. To powinno dać nieco do myślenia użytkownikom, wśród których jedynie znikomy procent decyduje się na tę skomplikowaną nieraz operację. Duże pole do popisu mają w tym temacie również producenci – narzędzia do aktualizacji dostarczane przez wielu z nich trudno nazwać intuicyjnymi i łatwymi w użyciu. Wracajmy jednak do testu…

Deklarowana, maksymalna szybkość sekwencyjnego przesyłania danych nośnika o pojemności 128GB wynosi obecnie 535 MB/s dla odczytu i 200 MB/s dla zapisu. Według nowej specyfikacji, bazującej na osiągach dysku z nowym firmware’m 1.4RC transfery wynosić mają 550 i 420 MB/s podczas odczytu i zapisu. Wzrost szybkości zapisu o 220 MB/s, to znacząca różnica, a nie kosmetyka. Deklarowane szybkości są gwarantowane zarówno w przypadku danych skompresowanych jak i nieskompresowanych, gdyż kontroler Indilinx Everest 2 nie kompresuje przesyłanych danych jak czynią to konkurencyjne układy LSI SandForce SF-2200. Oczywiście warunkiem uzyskania zbliżonych prędkości jest posiadanie płyty głównej z chipsetem obsługującym SATA 6 Gb/s. Najlepsze wyniki uzyskać można na płytach z chipsetem P67, Z68 oraz Z77. Nośnik obsługuje sprzętowe szyfrowanie danych AES 256-bit, chroniąc swą zawartość przed nieautoryzowanym dostępem osób postronnych. Oczywiście obsługuje też NCQ, TRIM oraz procesy Garbage Collection, wyposażony jest w zaawansowany mechanizm korekcji błędów ECC, umożliwia podgląd ze S.M.A.R.T. (

S

elf-

M

onitoring,

A

nalysis and R eporting T echnology), który monitoruje wiele parametrów dysku, pozwala na bieżąco ocenić stan nośnika i ostrzec użytkownika przed zbliżającą się awarią. Aplikacja OCZ Toolbox udostępniona użytkownikom dysków tej marki wyświetla informacje o nośniku (model, numer seryjny, wersja oprogramowania pokładowego), daje także możliwość aktualizacji Firmware i BIOS urządzenia oraz pozwala wyświetlić szczegółowe atrybuty napędu. Daje też wgląd w informacje na temat stanu dysku.

Aplikacja OCZ Toolbox może zostać użyta do wymazania nośnika (Secure Erase). Mankamentem takiego rozwiązania jest konieczność przeniesienia danych na inny nośnik na czas odświeżania napędu, gdyż po użyciu funkcji Secure Erase dysk trzeba ponownie sformatować (cała partycja wraz z danymi jest usuwana).

W testach wydajności Vertex 4 128GB wypada znakomicie. Nośnik ten z powodzeniem może rywalizować z najszybszymi obecnie modelami dysków o pojemności 120-128 GB jakimi są Plextor M3 Pro 128GB i Samsung SSD 830 128 GB.

Średnia szybkość sekwencyjnego przesyłania danych podatnych na kompresję sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 440 i 365 MB/s podczas odczytu i zapisu. Średnia podczas odczytu co prawda jest niższa niż wspomnianych wyżej, rekompensatą jest najszybszy zapis. Maksymalna szybkość z jaką przenosił dane zmierzona w aplikacji ATTO wynosiła 546 i 390 MB/s.

Dla porównania przed zmianą oprogramowania na 1.4RC nośnik uzyskiwał odpowiednio średnie 429 i 184 MB/s, maksimum wynosiło 534 i 200 MB/s.

Średnie czasy dostępu, które zaoferował V4 wynosiły: 0,127 ms podczas odczytu i 0,025 ms podczas zapisu (AS SSD). To najlepszy dotychczas odnotowany wynik zapisu i przeciętny odczytu. Co ciekawe V4 z wcześniejszym firmwarem (finalnym) 1.3 uzyskiwał najlepsze czasy dostępu zarówno dla odczytu jak i zapisu (0,045 i 0,027 ms), tak więc wraz z udostępnieniem nowego, oficjalnego oprogramowania, możemy liczyć na poprawienie tej kwestii. Jeśli tak będzie, Vertex 4 ma szansę bycia najwydajniejszą 128-ką, gdyż poprawienie czasu dostępu odczytu automatycznie zwiększy wielozadaniowość nośnika (iops).

Jak już wcześniej wspomniałem, szybkość przesyłania danych czwartego Vertex-a nie jest uzależniona od stopnia kompresji przesyłanych danych. W aplikacji AS SSD, który do pomiarów wykorzystuje niepodatne na kompresję pliki wzorcowe szybkość odczytu danych wynosiła podczas odczytu: 496 MB/s, a podczas zapisu 362 MB/s (wcześniej 495 i 187 MB/s). Porównując wyniki innych przetestowanych w naszym laboratorium dysków o pojemności 120-128 GB widać, że w odczycie danych są modele o kilkanaście MB/s szybsze, to w zapisie danych nieściśliwych V4 jest bezspornie najlepszy. Dysk ten okazał się szybszy od długo niedoścignionego Samsunga SSD830 (314 MB/s) oraz Plextora M3 Pro 128 GB (332 MB/s).

VTX4-25SAT3-128G oferuje bardzo dobrą wydajność I/O (wielozadaniowość), zapewniając podczas odczytu i zapisu dużą liczbę iops. Jego wydajność w tym zakresie jest jednak wyraźnie wyższa w pracy z większymi danymi (4 KB) – zamiata konkurencję.

W testach aplikacyjnych, które symulują operacje najczęściej wykonywane podczas codziennej pracy, napęd OCZ-ta uzyskał wyniki: 42428 punktów w PC Mark Vantage HDD Score (z firmwarem 1.3 – 46955), oraz 5221 punktów w PC Mark7 HDD Score (z firmwarem 1.3 – 5136). Patrząc na wyniki V4 uzyskiwane w poprzednich pomiarach, aplikacyjne nieco rozczarowują po zestawieniu ich z topowymi 120-tkami SSD,

Średnie zużycie energii dysku Vertex 4 wynosi 1,8 W! To jeden z bardziej energożernych nośników SSD w naszym rankingu, gdyż średnia dla dysków SSD z interfejsem SATA 6 Gb/s wynosi 1,2-1,5 W. Powierzchnia obudowy nośnika nagrzewała się też nieco bardziej niż w innych modelach, po dwóch godzinach pracy w wymuszonym trybie odczytu do temperatury 39°C. Producent udziela na dysk 5-letniej gwarancji. To kolejny plus OCZ-a, gdyż większość producentów oferuje gwarancję 3-letnią, a niektórzy jedynie 2-letnią. Wraz z napędem użytkownik otrzymuje ramkę do montażu w PC.

OCZ Vertex 4 128 GB zapowiada się bardzo dobrze. Na nasze uznanie w szczególności zasługują krótkie czasy dostępu, co przekłada się później na ogromną ilość operacji (iops), które może wykonać dysk. Vertex 4 świetnie radzi sobie również z transferem multimediów. To obecnie najszybszy SSD o pojemności 128 GB na rynku.

Arkadiusz Uriasz