Oto, jak sklepy z elektroniką robią nas wszystkich w balona

Eksperci z serwisu Prokonsumencki.pl na zlecenie Interaktywnie.com przeanalizowali regulaminy 20 sklepów sprzedających elektronikę, skupiając się na ofertach telewizorów – w obliczu zbliżającego się Euro 2012. Tylko 5 procent regulaminów sklepów z telewizorami stosuje zapisy w pełni zgodne z prawem. Pozostałe mniej lub bardziej naruszają interesy konsumentów. Ponad 60 procent sprzedawców utrudnia wykonanie prawa odstąpienia od umowy. Przede wszystkim sprzedawcy uzależniają zwrot towaru tylko w momencie, gdy ten nie był w żaden sposób używany, jest nieuszkodzony, a najlepiej jeżeli jest jeszcze zapakowany w oryginalne nieuszkodzone opakowanie.
Kupujesz elektronikę? Uważaj na regulaminy sklepów internetowych
Kupujesz elektronikę? Uważaj na regulaminy sklepów internetowych
Kupujesz elektronikę? Uważaj na regulaminy sklepów internetowych

Kupujesz elektronikę? Uważaj na regulaminy sklepów internetowych

Co trzeci sklep internetowy wyłącza swoją odpowiedzialność za błędy w opisach i zdjęciach telewizorów prezentowanych na swoich stronach. Takie zastrzeżenie rażąco narusza prawa konsumenta, gdyż przy sprzedaży internetowej jedyną możliwością “zbadania” produktu jest właśnie zapoznanie się z jego opisem i zdjęciem. Łatwo sobie wyobrazić, że zamawiamy telewizor 50-calowy, a w wyniku “błędu” sprzedawcy, otrzymujemy telewizor o kilkanaście cali mniejszy.

Najczęściej stosowane zapisy niezgodne z wyznacznymi UOKiK (Prokonsumencki.pl)

Najczęściej stosowane zapisy niezgodne z wyznaczonymi przez UOKiK (Prokonsumencki.pl)

Zaskakuje także ciągła popularność jednej z najczęściej wpisywanych do rejestru prezesa UOKiK klauzul niedozwolonych, a mianowicie zastrzeganie przez sprzedawców prawa zmiany regulaminu – 30 procent sprzedawców narusza w ten sposób prawa konsumentów. Takie zastrzeżenie staje się niedozwolone, gdyż sprzedawcy ani nie wskazują ważnych przyczyn takich zmian, ani nie uzależniają ich wejścia w życie od faktycznego zapoznania się z nimi przez konsumentów. Kliknij po pełny raport.