Kupujesz elektronikę? Uważaj na regulaminy sklepów internetowych

Oto, jak sklepy z elektroniką robią nas wszystkich w balona

Powszechne naruszanie praw klientów

Kupujesz elektronikę? Uważaj na regulaminy sklepów internetowych

Kupujesz elektronikę? Uważaj na regulaminy sklepów internetowych

Eksperci z serwisu Prokonsumencki.pl na zlecenie Interaktywnie.com przeanalizowali regulaminy 20 sklepów sprzedających elektronikę, skupiając się na ofertach telewizorów – w obliczu zbliżającego się Euro 2012. Tylko 5 procent regulaminów sklepów z telewizorami stosuje zapisy w pełni zgodne z prawem. Pozostałe mniej lub bardziej naruszają interesy konsumentów. Ponad 60 procent sprzedawców utrudnia wykonanie prawa odstąpienia od umowy. Przede wszystkim sprzedawcy uzależniają zwrot towaru tylko w momencie, gdy ten nie był w żaden sposób używany, jest nieuszkodzony, a najlepiej jeżeli jest jeszcze zapakowany w oryginalne nieuszkodzone opakowanie.

Co trzeci sklep internetowy wyłącza swoją odpowiedzialność za błędy w opisach i zdjęciach telewizorów prezentowanych na swoich stronach. Takie zastrzeżenie rażąco narusza prawa konsumenta, gdyż przy sprzedaży internetowej jedyną możliwością „zbadania” produktu jest właśnie zapoznanie się z jego opisem i zdjęciem. Łatwo sobie wyobrazić, że zamawiamy telewizor 50-calowy, a w wyniku „błędu” sprzedawcy, otrzymujemy telewizor o kilkanaście cali mniejszy.

Najczęściej stosowane zapisy niezgodne z wyznacznymi UOKiK (Prokonsumencki.pl)
Najczęściej stosowane zapisy niezgodne z wyznaczonymi przez UOKiK (Prokonsumencki.pl)

Zaskakuje także ciągła popularność jednej z najczęściej wpisywanych do rejestru prezesa UOKiK klauzul niedozwolonych, a mianowicie zastrzeganie przez sprzedawców prawa zmiany regulaminu – 30 procent sprzedawców narusza w ten sposób prawa konsumentów. Takie zastrzeżenie staje się niedozwolone, gdyż sprzedawcy ani nie wskazują ważnych przyczyn takich zmian, ani nie uzależniają ich wejścia w życie od faktycznego zapoznania się z nimi przez konsumentów. Kliknij po pełny raport.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News