Pierwsze urządzenie BlackBerry 10 – ekran 4,2″ 1280×768 pikseli

To smartfon, który jest przeznaczony dla programistów. Aby ci zapoznali się z systemem i nauczyli tworzyć aplikacje, które pod względem wyglądu i funkcjonalności będą maksymalnie zgodne z innowacjami nowego BlackBerry OS (zakładamy, że takie istnieją) i frameworkiem Cascades.
Pierwsze urządzenie BlackBerry 10 – ekran 4,2″ 1280×768 pikseli

Urządzenie zostało zaprezentowane na konferencji BlackBerry Jam w Orlando. Oczywiście RIM zapewnia, że to co widzicie nie ma absolutnie nic wspólnego z przyszłymi modelami BlackBerry. Dlatego sądzimy, że będą miały klawiaturę numeryczną i monochromatyczny wyświetlacz, a to co widzimy jest tylko sprytną mistyfikacją.

Ekipa serwisu The Verge przyjrzała się urządzeniu i nie jest to nic innego, jak zmniejszony tablet BlackBerry PlayBook. Różni je przede wszystkim wielkość wyświetlacza – 4,2 cala zamiast 7 cali oraz rozdzielczość. Tablet ma… mniejszą – 1024×600, a Dev Alpha – 1280×768 pikseli. Ponadto smartfon wspiera NFC, jest też micro USB do ładowania, micro HDMI oraz micro SIM.

Czym jest BlackBerry 10? Wygląda na to, że niczym więcej jak podrasowanym oprogramowaniem z tabletu – BlackBerry Tablet OS. Z drugiej strony o ile pamiętamy, tabletowy system BlackBerry miał kilka ciekawych rozwiązań i jest przystosowany do pracy bez klawiatury fizycznej.