Silna konkurencja iPod-a touch

Sony Walkman NWZ-Z1050: dobry odtwarzacz MP3 z Androidem 2.3.
Silna konkurencja iPod-a touch

Sony Walkman NWZ-Z1050: dobry odtwarzacz MP3 z Androidem 2.3.

Sony Walkman NWZ-Z1050 wygląda jak telefon komórkowy, ale to elegancki odtwarzacz multimedialny, który jest bogato wyposażony i oferuje więcej niż prawie wszystkie inne odtwarzacze MP3. Pewnie natychmiast pojawią się głosy, że w czasach kiedy niemal każdy nosi stale przy sobie odtwarzającego MP3 smatfona kupowanie odtwarzacza nie ma sensu. Zastanówmy się jednak czy naprawdę wybierając się w dłuższą podróż zechcemy słuchać muzyki na telefonie co prędzej czy później rozładuje jego baterię? A co z jakością dźwięku? Jesteście pewni, że Wasza komórka zapewnia jakość odsłuchu na poziomie wyspecjalizowanego odtwarzacza? Zresztą dość tych argumentów. Osoby słuchające muzyki sporadycznie trudno będzie przekonać do zakupu dodatkowego urządzenia. Jeśli jednak należycie do tych, którzy nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez ulubionej muzyki w kieszeni i słuchawek na uszach powinniście poznać nowego Walkmana.

Mocno bijącym sercem całego urządzenia jest znany ze smartfonów i tabletów chipset Tegra 2 Nvidii. Rozdzielczość wyświetlacza o przekątnej 4,3 wynosi 480×800 pikseli, czyli tyle, ile standardowo mają aktualnie nowoczesne telefony komórkowe. Sony postawiło tutaj na zwykłą technologię TFT z podświetleniem LED. Dlatego właśnie wyświetlacz nie wygląda na pierwszy rzut oka tak ładnie jak na przykład ekrany OLED czy Retina. Dostępne są tryby wyświetlania horyzontalny i wertykalny, ale ekran startowy nie przekręca się automatycznie, tak jak w niektórych telefonach. Aplikacje takie jak zintegrowany odtwarzacz muzyczny oraz wideo prawidłowo radzą sobie z obracaniem wyświetlanej zawartości. Filmy w trybie szerokoekranowym ogląda się także bez żadnych problemów.

Bardzo dobra obsługa dzięki systemowi Android

Jeśli chodzi o oprogramowanie, Sony wyposażyło swoje urządzenie w Androida w wersji 2.3 Gingerbread. Planowana jest aktualizacja do wersji Android 4, ale jej termin nie jest ustalony. Kto zna ten system operacyjny, nie będzie miał kłopotów z obsługą. Nie ma żadnego specjalnego interfejsu użytkownika, wygląd Androida 2.3 jest klasyczny: dobrany przez użytkownika obrazek tła, pasek szybkiego uruchamiania z dużą ilością umieszczonych na nim aplikacji oraz odtwarzacz muzyczny jako widget. Obsługa przebiega dobrze i zasadniczo bezawaryjnie. Bardzo wygodny jest dodatkowy przycisk W.Button na boku obudowy – pozwala błyskawicznie sterować odtwarzaczem nawet przy zablokowanym ekranie.

Sony zainstalowało dodatkowo sporo własnych aplikacji: specjalny odtwarzacz muzyki i wideo, galerię zdjęć, połączenie ze sklepem Music Unlimited, narzędzie do sprawdzania sieci WLAN oraz klienta DLNA, który umożliwia bezprzewodowe połączenie WLAN z serwerem multimediów. W systemie operacyjnym jest dostępne również połączenie ze znanym sklepem Play Store oferującym aplikacje dla Androida, które można ściągnąć i od razu zainstalować. Programy, które wymagają modułu 3G oraz numeru telefonu komórkowego (np. komunikator WhatsApp), są filtrowane automatycznie, ponieważ Walkman tego modułu nie posiada.

Dobre wyposażenie

Na pliki muzyczne oraz wideo dostępnych jest 16 GB pamięci. Niestety nie ma możliwości jest rozszerzenia np. za pomocą karty flash co naszym zdaniem jest sporym ograniczeniem. Oprócz klasycznych plików MP3 urządzenie Sony odtwarza też dużo innych formatów, jak na przykład WMA, AAC, MPEG4, WMV oraz AVC z kodowaniem H.264. Nowego Walkmana wyposażono w interfejs WLAN w standardzie n, Bluetooth oraz GPS, a także radio działające na falach ultrakrótkich. W opakowaniu znajduje się również odpowiednie złącze oraz kabel USB, dzięki któremu można przenosić pliki. Za pomocą wyjścia Micro HDMI urządzenie potrafi też strumieniować filmy do telewizora lub innego urządzenia służącego do wyświetlania obrazu. 3,5-milimetrowe wejście służy do podłączenia słuchawek albo głośników.

Sony Walkman NWZ-Z1050: dzięki systemowi Android można korzystać z wielu aplikacji ze sklepu Play Store.

Sony Walkman NWZ-Z1050: dzięki systemowi Android można korzystać z wielu aplikacji ze sklepu Play Store.

Zwykły, dobry dźwięk

Jakość brzmienia odtwarzacza Sony Walkman NWZ-Z1050 nie stanowi żadnego nowego osiągnięcia. Tak jak w przypadku większości odtwarzaczy MP3 dźwięk nie budzi zastrzeżeń. Poprawę jakości zauważa się dopiero, kiedy użyjemy słuchawek. Sony dołącza do zestawu douszne słuchawki zapewniające przyzwoite brzmienie. Ponieważ nie jest to model z najwyższej półki, jakość dźwięku wystarczy do odtwarzania plików MP3 oraz innych skompresowanych formatów, jednak do odtwarzania filmów HD przydadzą się lepsze słuchawki. Co innego jeśli porównamy jakość brzmienia nowego Walkmana z tym co oferują popularne smartfony np. z Androidem. Tu da się odczuć wyraźną różnicę na korzyść nowego odtwarzacza Sony. Wysokie, a zwłaszcza niskie tony brzmią lepiej i to nawet bez dodatkowego podbicia. Dynamika jest świetna. Słowem, jest dobrze. Nie mieliśmy co prawda możliwości bezpośredniego skonfrontowania Walkmana Sony z iPod-em touch od Apple’a, ale z pewnością wkrótce nadrobimy tą zaległość.

Na koniec pewnie nieco mniej radosna informacja. Sony Walkman NWZ-Z1050 (dostępny w czerwieni i czerni) kosztuje obecnie w Sieci około 1100 zł. To sporo. Za niewiele większą kwotę można kupić iPod-a touch o pojemności 32 GB, a więc dwukrotnie większej.

Podsumowanie: bardzo udany, ale nie hit

Na pierwszy rzut oka nowego Walkman-a Sony można łatwo pomylić z telefonem komórkowym. Obudowa pod każdym względem przypomina smartfon. Porównywalny jest nie tylko wygląd, ale też cena. Odtwarzacz Sony kosztuje około 1100 zł, co wśród odtwarzaczy MP3 jest dość wygórowaną ceną. Dla porównania, aktualny numer 1 naszego zestawienia odtwarzaczy MP3 – Cowon iAudio J3 32 GB, który kosztuje 1180 zł – jest tylko nieznacznie droższy. Nawet Apple iPod touch, który dysponuje co najmniej tak samo dobrym systemem operacyjnym oraz pamięcią flash o pojemności 32 GB, kosztuje tylko około 150 zł więcej.

A propos iPod-a, nowy Walkman to ogólnie rzecz biorąc bardzo udany konkurent kultowego odtwarzacza Apple’a. Dzięki wykorzystaniu systemu Android dostępne są setki wspaniałych aplikacji i gier, które gwarantują rozrywkę na wiele dni. A tak całkiem przy okazji, można też oczywiście bez problemu słuchać na nim muzyki.

Alternatywa

Znacznie bardziej opłaca się teraz kupić odtwarzacz Apple iPod touch z pamięcią 8 GB. Dzięki systemowi iOS 5 macie na nim dostęp do dużej ilości aplikacji ze sklepu AppStore, a jego obsługa jest łatwa i wydajna. Oferuje on także dobry czas pracy na baterii, bardzo elegancko wygląda, ma fajny wyświetlacz i kompaktowe wymiary. Oczywiście pod warunkiem, że pojemność wbudowanej pamięci okaże się wystarczająca.

Sony Walkman NWZ-Z1050

Bardzo duży, doskonale wyposażony odtwarzacz multimedialny z chipsetem Tegra 2 i systemem operacyjnym Android.

PLUSY:

Wydajny sprzęt
Bardzo duży wyświetlacz
OS: Android 2.3.4
Dostępność Play Store

MINUSY:
Brak możliwości rozszerzania pamięci

Cena: 1100 zł