Spora zmiana układu sił na rynku dysków twardych

Seagate oraz LaCie poinformowały dziś o wyłącznej umowie, której celem jest przejęcie przez Seagate pakietu kontrolnego w LaCie. Seagate zaoferował wykup wszystkich akcji od Phillipa Spurcha, prezesa i CEO LaCie, oraz jednostek zależnych, stanowiących 64,5 % wszystkich akcji firmy. Po uzyskaniu zgody regulatorów i zamknięciu transakcji Seagate złoży ofertę wykupu pozostałych akcji za gotówkę zgodnie z regulacjami Autorité des Marchés Financiers (AMF). Seagate zaoferował prezesowi LaCie i jednostkom zależnym 4,05 € za akcję pomniejszone o ewentualne korekty ze względu na poziom gotówki oraz zadłużenia LaCie w momencie transakcji.
Spora zmiana układu sił na rynku dysków twardych
Amerykańsko-francusko-szwajcarska firma w rękach Seagate'a

Amerykańsko-francusko-szwajcarska firma w rękach Seagate’a

Wycena LaCie wg obecnych warunków oferty wynosi około 146 mln €, lub 186 mln € całkowitego kapitału własnego, w tym około 49 mln € gotówki. Cena 4,05 € oznacza 29% premię w stosunku do średniej ceny zamknięcia akcji z ostatnich 30 sesji do dnia 22 maja 2012.

W wyniku transakcji konsumenckie rozwiązania pamięci masowych, produkty NAS oraz oprogramowanie LaCie, zostaną włączone do portfolio rozwiązań konsumenckich Seagate. Połączenie ma wzmocnić pozycję Seagate’a szczególnie w Europie i Japonii.

Ponadto połączone zostaną kompetencje inżynierskie i programistyczne obu firm oraz wzmocniona zostanie sieć sprzedaży.