Synology DS112 – w dobrej cenie

Jeśli używamy NAS-a w domu i bezpieczeństwo jakie daje macierz RAID nie jest nam niezbędne, zwykle wystarczy, że zaopatrzymy się w serwer jednodyskowy. Takie rozwiązania są zdecydowanie tańsze niż porównywalne funkcjonalnie urządzenia obsługujące dwa lub więcej dysków. Jedyną niedogodnością z jaką musimy się liczyć jest konieczność ręcznego wykonywania ewentualnych backupów na dysk zewnętrzny.
Synology DS112 – w dobrej cenie

Pod względem wydajności Synology wypada bardzo korzystnie.

Pod względem wydajności Synology wypada bardzo korzystnie.

Do naszego laboratorium trafił kierowany do grup roboczych i użytkowników domowych serwer Synology DS112. Urządzenie wyposażono w jedno miejsce na twardy dysk o maksymalnej pojemności 4 TB. Gdyby taki rozmiar okazał się niewystarczający, dodatkowe napędy można podłączyć do jednego z dwóch portów USB 3.0 lub występującego pojedynczo eSATA. Jako, że urządzenie ma oferować podstawową funkcjonalność, nie ma możliwości utworzenia macierzy RAID z dyskiem zewnętrznym. O backup danych użytkownik musi zadbać samodzielnie. Nie stanowi to jednak dużego problemu, gdyż DSM (oprogramowanie do zarządzania serwerem Synology) umożliwia określenie szczegółowego harmonogramu wykonywania kopii zapasowych np. na dysk zewnętrzny lub do innej lokalizacji w sieci. Raz skonfigurowane, kopie wykonują się automatycznie.

Wysokie prędkości zapisu do NAS-a pozwalają na komfortową pracę z nim wielu użytkownikom jednocześnie.

Wysokie prędkości zapisu do NAS-a pozwalają na komfortową pracę z nim wielu użytkownikom jednocześnie.

Choć już dawno temu w wersji DS106 i każdej kolejnej na DS111 kończąc, na przednim panelu urządzenia znajdował się przycisk “Copy”, to w DS112 takowego zabrakło. Jest to dość niezrozumiałe, gdyż przycisk szybkiego kopiowania był sporym usprawnieniem. Wystarczyło w DSM skonfigurować kierunek kopiowania i dane np. z podłączonego pendrive’a po naciśnięciu rzeczonego po chwili bezpiecznie spoczywały w pamięci NAS-a. Teraz aby wykonać “szybką” kopię, trzeba włączyć komputer, zalogować się przez przeglądarkę i wybrać odpowiednią funkcję.

Ilość pobieranej przez DS112, podczas pracy, energii nie należy do najniższych, ale wydajność w pełni to uzasadnia.

Ilość pobieranej przez DS112, podczas pracy, energii nie należy do najniższych, ale wydajność w pełni to uzasadnia.

O funkcjonalności produktów marki Synology pisaliśmy już bardzo wiele przy okazji wcześniejszych modeli, dość przypomnieć że posiadają wbudowane serwery SMB, FTP, wydruku, multimediów (DLNA i iTunes), poczty, WWW (z obsługą języka PHP i bazą MySQL) i wiele innych. Od kilku wydań DSM, dostępny jest też serwer LDAP, skaner antywirusowy czy serwer DHCP. Możliwe jest też wykorzystanie NAS-a jako stacji monitoringu (standardowo mamy licencję na podłączenie jednej kamery IP). Można by tak wymieniać dalej, ale możliwości tych urządzeń są niemal nieograniczone. Istnieje bowiem wiele zarówno oficjalnych jak i społecznościowych repozytoriów “paczek” rozszerzających możliwości serwera.

W trybie oszczędzania energii jej zużycie mogłoby być nieco niższe.

W trybie oszczędzania energii jej zużycie mogłoby być nieco niższe.

Pod względem wydajności DS112 nie ma się czego wstydzić. Ponad 100 MB/s przy odczycie danych i 70 podczas zapisu to wartości umożliwiające swobodną i komfortową pracę wielu użytkownikom jednocześnie. Jeśli mamy dostatecznie szybką sieć w domu to odtwarzanie filmów HD z pamięci NAS-a nie będzie problemem. Płynny obraz bez zacięć powinno uzyskać jednocześnie przynajmniej dwóch użytkowników. Wiele jednak zależy od przepustowości sieci i zastosowanego dysku twardego. Jeśli szukamy urządzenia tańszego, alternatywą może być QNAP TS-112 lub ZyXEL NSA310. Obydwa oferują możliwość utworzenia macierzy z dyskiem zewnętrznym, ale należy się po nich spodziewać mniejszej wydajności. Zobacz porównanie wymienionych produktów.

Grzegorz Bziuk

Synology DS112

PLUSY:

Niewygórowana cena
Dwa porty USB 3.0
Wysokie prędkości transferów

MINUSY:
Brak możliwości utworzenia macierzy
Brak przycisku szybkiego backupu