Warszawa z „rozszerzoną rzeczywistością”

My Warsaw – Warszawa jest moja to pierwsza w Polsce aplikacja na smartfony, łącząca w sobie funkcje przewodnika, gry miejskiej i kompendium wiedzy. Aplikacja pokazuje nieistniejącą już Warszawę Janusza Korczaka poprzez zdjęcia, nagrania audio, quiz, cytaty i technologię Rozszerzonej Rzeczywistości (Augmented Reality). Jest przykładem nowoczesnego podejścia do edukacji połączonej z zabawą poprzez wykorzystanie najnowszych technologii. Darmową, dwujęzyczną (polski i angielski) aplikację od 1 czerwca można pobrać z GooglePlay (dawniej Android Market) i AppStore.

Aplikacja My Warsaw – Warszawa jest moja została przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich i Dom Spotkań z Historią specjalnie na Rok Janusza Korczaka w Polsce. Prezentuje Warszawę oczami Janusza Korczaka – słynnego pedagoga i lekarza, warszawiaka i polskiego Żyda.

My Warsaw – Warszawa jest moja wykorzystuje technologię Rozszerzonej Rzeczywistości, co pozwala na odkrywanie różnych warstw dynamicznie zmieniającego się miasta, które w każdym pokoleniu wygląda inaczej. Rozszerzona Rzeczywistość nakłada na siebie dwa obrazy: aktualny, widziany przez kamerę w telefonie, oraz historyczny – wygenerowany przez aplikację. Ten nowoczesny „wehikuł czasu” zabierze użytkowników w podróż w czasie i przestrzeni, pokaże miasto, którego już nie ma i jego mieszkańców. Dzięki technice przenikanie się światów – nieistniejącego z rzeczywistym – stało się możliwe.

My Warsaw – Warszawa jest moja zawiera dwie trasy spacerów: pierwszą, traktującą o dzieciństwie i młodości Korczaka, oraz drugą, o jego losach wojennych. Łącznie obie trasy zawierają prawie 50 opisanych szczegółowo punktów, i mogą uprzyjemnić nawet do 6 godzin spaceru. Po wybraniu jednej z tras system, dzięki geolokalizacji, odnajduje użytkownika na mapie i kieruje do najbliższego punktu gry miejskiej. W tym i kolejnych punktach użytkownik odkrywa opis miejsca, zdjęcia z epoki, nagrania cytatów z pism Korczaka i opis związany z jego życiem. Może także skorzystać z funkcji gry miejskiej, odpowiadając na pytania quizu i uaktywniając nowe, początkowo niedostępne punkty trasy. Całą trasę można pokonać jednorazowo, można także spacer przerywać i wracać do niego w dowolnym momencie. Aplikacja łączy się z serwisami Facebook, Twitter i Foursquare.

Trasy wycieczek zostały opracowane przez Jagnę Koftę oraz Agnieszkę Witkowską – doświadczone przewodniczki po Warszawie śladami Janusza Korczaka, autorki wielu wycieczek historycznych dla dzieci i dorosłych.

Aplikacja została opracowana jako nowoczesne narzędzie obcowania z historią. Wystarczy wziąć smartfona do ręki i można iść z rodziną na nietypowy spacer po Warszawie lub zorganizować uczniom lekcję historii. Turystom aplikacja służyć będzie jako przewodnik po mieście, a dla warszawiaków może być okazją do odkrywania miasta na nowo.

Aplikacja została przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich, Dom Spotkań z Historią oraz firmę Moiseum pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Parterem technologicznym aplikacji jest firma Samsung. Aplikacja jest do ściągnięcia z GooglePlay (dawniej Android Market) i AppStore od 1 czerwca. Po instalacji jest dostępna offline, bez konieczności dostępu do Internetu.

0
Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.