Windows 8 dla ARM tylko z Internet Explorer, inne przeglądarki będą blokowane

Chcesz skorzystać z Google Chrome albo Mozilla Firefox? W trybie Metro, owszem – w trybie klasycznym, to niemożliwe.

W Sieci zrobiło się duże zamieszanie po tym, jak Microsoft ogłosił że Windows 8 dla procesorów ARM (w sprzedaży będzie dostępny jako Windows RT) użytkownik będzie mógł korzystać tylko z Internet Explorer.

Jak wiadomo nowy system będzie korzystał z zupełnie nowego wyglądu – Metro. Tego samego, który już teraz działa na smartfonach Windows Phone. Jednak pod nakładką będzie pracował stary, dobry Windows i naturalnie można się do niej przełączyć w prosty sposób. Blokada alternatywnych przeglądarek jest tym bardziej dziwna, że skoro mogą pracować w Metro – w trybie klasycznym technicznie nic ich nie blokuje.

Wczoraj głos w sprawie zajęła Mozilla krytykując działania Microsoftu. Twierdzi, chyba słusznie, że użytkownik powinien mieć prawo wyboru niezależnie od nakładki w której pracuje. Dziś głos zabrał Google, producent przeglądarki Chrome, któremu pomysł Microsoftu również się nie podoba. Na szczęście Windows 8 w wersji dla procesorów x86 nie będzie miał tego typu ograniczeń.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.